Obecnie 229 forumowiczów jest online
Obecnie 229 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Słowa kluczowe a wyświetlanie produktów (PLA)

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Cześć, założyłem sobie konto w Google Merchant, dodałem feeda i stworzyłem całościową grupę produktów z ograniczonym CPC. I to działa OK. Poszedłem więc dalej i stworzyłem grupę reklam z ograniczoną ilością produktów po konkretnych ID (dodając je w "automatycznych miejscach docelowych" - id tych produktów dodałem po przecinku). Następnie ustaliłem słowa kluczowe, dosyć ogólne, ale stawkę za keyword (oraz całościowy CPC grupy reklam) ustaliłem zgodnie z podpowiedzią google - tak aby pojawić się na 1 stronie wyników. Cóż.. Produkty się nie wyświetlają, ani z ustalonych słów kluczowych, ani nawet z nazwy produktu 1:1 w nazwie Emotikon: Smutny Dlaczego???

Odpowiedź eksperta 3verified_user
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Jarosław K
września 2015

Dot.: Słowa kluczowe a wyświetlanie produktów (PLA)

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

W kampaniach PLA słowa kluczowe nie mają znaczenia. Możesz dodawać je do wykluczeń ale przy kierowaniu reklam nie są brane pod uwagę. Skup sie na stworzeniu dobrze opisanego feeda, na jego podstawie system decyduje czy wyemitować reklamę.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Dokładnie tak, bez męczenia webmastera i chaotycznych zmian w kartach produktów, które mają wpływ na optymalizację pod widoczność w wynikach organicznych.

No to jeśli chcesz mierzyć czas w minutach to cierpliwości trochę trzebaEmotikon: Szczęśliwy

Ja mam taką metodę (w dużym uproszczeniu) :
Arkusz aktualizowany, do którego przez dzień dodaję nowe produkty i aktualizuję a potem wnoszę poprawki do wcześniejszych na odstawie obserwacji. Arkusz pobierany jest automatycznie do GMC w nocy o wybranej godzinie (kiedy nie pracuję i nowe lub modyfikowane produkty na pewno są kompletne a nie złapane w trakcie pracy) .

Na rano produkty są zazwyczaj zaktualizowane (zatwierdzone) co można sprawdzić w GMC i wyświetlają się z uwzględnieniem zmian.

Zmieniaj jeden element, żebyś mógł w miarę pewnie interpretować dane.
Gromadź dane - notatki i legendę zmian żebyż mógł analizować swoje zmiany i ich efekty w czasie.

W arkuszu możesz używać kolorów komórek w dowolnym celu - to nie wpływa na nic poza poprawą organizacji pracy Emotikon: Szczęśliwy

Wracając do słów wykluczających to trzeba bardzo uważać. W starym modelu kampanii możesz tworzyć wiele grup reklam PLA, segmentować produkty tematycznie i wykluczać w obrębie grupy.
W nowym jest inaczej i wykluczenia robi się na poziomie kampanii.
Czekamy za zmiany może przyniosą jakieś ułatwienia.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

W kampaniach PLA słowa kluczowe nie mają znaczenia. Możesz dodawać je do wykluczeń ale przy kierowaniu reklam nie są brane pod uwagę. Skup sie na stworzeniu dobrze opisanego feeda, na jego podstawie system decyduje czy wyemitować reklamę.

Wschodząca Gwiazda
Feed w GMC już został sprawdzony przez Google? Jaki mam status?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dzięki wielkie, to bardzo dużo wyjaśnia. Czytam właśnie, że feed powinien być oparty na pisaniu reguł zgodnych z SEO - na tym się akurat trochę znam.

I z tego co widzę, lepiej wchodzą w top miejsca PLA sklepy z krótkimi, precyzyjnymi tytułami.

Powiedzmy że mam produkt, który ma 2 synonimy, tzn ludzie szukają np - "okulary" lub "bryle", i widzę po przykładach, że tytuły w rodzaju "Okulary (bryle) z czerwoną oprawką" mają na keyword "okulary" mniejsze szanse niż "Okulary czerwone" i odwrotnie "bryle" lepiej wejdą na przygotowany tytuł "Bryle czerwone".

Czy dobrze to rozumiem? A jeśli tak - czy w tym samym feedzie powinienem zrobić osobne wpisy do jednego urla (mogę tak mnożyć te same byty?) i w ramach kampanii w adwords przygotować osobne grupy reklam?

Czy może lepiej zrobić 2 osobne feedy i dwie osobne kampanie? Czy nie ma wtedy ryzyka, że w wynikach pojawią się obok siebie te same wyniki z różnymi tytułami? (sztuczny tłum). Czy raczej google nie pozwoli na to?

Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe .. Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Nie przekombinuj. 1 ulr to 1 opis w feedzie. Weź pod uwagę, że nie zawsze wyniki z produktami się użytkownikom pokazują. Dlatego dobrze prowadzić kampanię osobną na search i wspierać ją kampanią produktową PLA.

Przygotuj dokładne opisy produktów i postaraj sie aby feed był zgodny ze specyfikacją. Feedy, które nie wykazują żadnych błędów i są solidnie przygotowane, opisane mają lepszą jakość.

W ustawieniach kampanii PLA możesz już do woli dzielić produkty na grupy względem marek, id czy innych elementów. Dodatkowo robić wykluczenia haseł, które nie są zgodne z twoim zapleczem produktowym. Możesz to robić w ramach jednej kampanii albo dzielić na kilka, byle by się produkty w kampanich nie wykluczały wzajemnieEmotikon: Szczęśliwy

1 URL = jeden produkt.

Wstrzymaj się teraz z większymi modyfikacjami. W ciągu tygodnia pojawi się trochę zmian w tym temacie.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Paulino, Krzysztofie, dzięki za odpowiedzi .. Jednak moja niepokorna natura nie pozwala ich jeszcze przetrawićEmotikon: Szczęśliwy 1 URL na 1 Produkt to jeden tytuł i jeden opis (no.. nie będę przecież robił alternatywnych urli w sklepi). Grupując produkty w filtrach mogę trochę zdziałać, ale nie wpływać na treści (a jak tak obserwuję, to są w przypadku moich produktów ważniejsze niż stawki). Chodzi o to, że moje nazwy od producenta są zupełnie inne niż realne słowa kluczowe (kilka wariantów) używane przez potencjalnych klientów.

Nie jestem specjalistą w Adwords ale pamiętam, że alternatywne wersje reklam w zależności od słów kluczowych to norma, te przepastne pliki excelowe z setkami synonimów.

Tak samo tutaj muszę mieć kilka wariantów na title. Czy w takim razie mnożenie tego samego urla w jednym feedzie jest po prostu niezgodne z ich przepisami?

UPDATE: Ok już sobie przeczytałem, że jest niezgodna, czyli jak rozumiem jest tylko jedna szansa.. To trochę cieńkie szanse wejść w te listingi przy dużej konkurencji Emotikon: Smutny

Najlepszy Współtwórca
Unikalny produkt dla PLA to niepowtarzalne ID.

Jeśli produktów masz niewiele świetnym rozwiązaniem jest feed na arkuszu Google - pełna dowolność w dobieraniu opisów.
Nawet jak masz dużo produktów to eksperymenty warto robić w ten sposób. Poza opisem ważna jest kategoria (product_type). Poeksperymentuj i zobacz jak poszczególne elementy wpływają na wyświetlanie reklam . Wyrobisz sobie zdanie i wdrożysz na większa skalę nawet w dużym sklepie jako odrębny moduł do integracji. Będziesz wiedział czego wymagać od webmestera i jak pogodzić potrzeby dla PLA z innymi.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dla uściślenia, przez eksperymenty z produktem w skoroszycie rozumiesz zmiany jego nazwy/opisu i sprawdzanie na bieżąco czy/na jakiej pozycji się pojawia? Chodzi o przyspieszenie pracy bez konieczności męczy-buły do programistów?

No dobrze, a po takim zaaktualizowaniu nowego, małego feeda ze skoroszytu Google Docs, który następnie zostaje zaakceptowany w Google Merchants, a następnie (natychmiast?) zaktualizowany produktowo w grupie reklam Google Adwords, i już po tym wszystkim, w jakim czasie powinienem zobaczyć ewentualnie (lub nie) produkty w PLA w wynikach? Bo czasem nie jestem przekonany czy zwycięża moja niecierpliwość. W Adwordsach klasycznych reklama pokazywała się zwykle po kilku minutach.
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Dokładnie tak, bez męczenia webmastera i chaotycznych zmian w kartach produktów, które mają wpływ na optymalizację pod widoczność w wynikach organicznych.

No to jeśli chcesz mierzyć czas w minutach to cierpliwości trochę trzebaEmotikon: Szczęśliwy

Ja mam taką metodę (w dużym uproszczeniu) :
Arkusz aktualizowany, do którego przez dzień dodaję nowe produkty i aktualizuję a potem wnoszę poprawki do wcześniejszych na odstawie obserwacji. Arkusz pobierany jest automatycznie do GMC w nocy o wybranej godzinie (kiedy nie pracuję i nowe lub modyfikowane produkty na pewno są kompletne a nie złapane w trakcie pracy) .

Na rano produkty są zazwyczaj zaktualizowane (zatwierdzone) co można sprawdzić w GMC i wyświetlają się z uwzględnieniem zmian.

Zmieniaj jeden element, żebyś mógł w miarę pewnie interpretować dane.
Gromadź dane - notatki i legendę zmian żebyż mógł analizować swoje zmiany i ich efekty w czasie.

W arkuszu możesz używać kolorów komórek w dowolnym celu - to nie wpływa na nic poza poprawą organizacji pracy Emotikon: Szczęśliwy

Wracając do słów wykluczających to trzeba bardzo uważać. W starym modelu kampanii możesz tworzyć wiele grup reklam PLA, segmentować produkty tematycznie i wykluczać w obrębie grupy.
W nowym jest inaczej i wykluczenia robi się na poziomie kampanii.
Czekamy za zmiany może przyniosą jakieś ułatwienia.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Wielkie dzięki wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi