Obecnie 149 forumowiczów jest online
Obecnie 149 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Skuteczność reklam PLA na YouTube

Student ✭ ✭ ✭

Cześć wszystkim,

Chciałbym was spytać o wasze opinie na temat skuteczności reklamy PLA w serwisie YouTube?

Odczluliście większe zainteresowanie ofertą z tego kanału, chodzi mi głównie o CTR i konwersje?

Chodzi o ten typ:

pla-yt.jpg

Fajnie byłoby usłyszeć opinie Emotikon: Szczęśliwy

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Patryk W
marca 2016

Dot.: Skuteczność reklam PLA na YouTube

Student ✭ ✭ ✭
Drogi kolego Emotikon: Szczęśliwy

1. W pierwszym poście nie wyświetla mi się żaden screen.
2. Nie rozliczasz się za CPC tylko za CPV - tak jak za normalną kampanię YT
3. Tak jak napisałem wcześniej - CPC tutaj jest wartością tylko poglądową i obrazuje Ci stosunek wydanego budżetu do ilości interakcji z reklamą. Wydałeś 116ojro przy 23 interakcjach - więc koszt kliku wynosi CIę ~5ojro. Wydasz 100 a będzie jeden klik, CPC będzie 100. Proste. Aby Twój CPC się obniżył potrzebujesz zwiększyć liczbę interakcji.
4. Pytasz: "Po co więc jest ograniczenie CPV do 0,01€ skoro on i tak sobie policzy średnio 5€ ?" patrz pkt 3.

btw. możesz podrzucić link do video? Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszechwiedzący ✭
Warto, u mnie wielokrotnie wzrósł CTR, konwersje podobnie.
________
Booguś

Student ✭ ✭ ✭

No to jeszcze jedno zasadnicze pytanie - koszty? Jak u Ciebie wyglądają? Bo ja mam problem z rozliczaniem. Mimo żekomego rozliczania CPV które ustawione mam 0,05€, rozliczam się CPC w kwocie 4,8€. 

Wszechwiedzący ✭
To jest rozliczane w CPV, tylko to CPV obejmuje także inne interakcje z reklamą - jak kliknięcie na przykład (kliknięcie jest "zaliczane" jako obejrzenie). A podawane informacyjnie CPC obejmuje tylko kliknięcia (bez obejrzeń) i stąd wychodzi tak drogo (u mnie też Emotikon: Szczęśliwy.
________
Booguś

Student ✭ ✭ ✭

No okej, ale jak kontrolować to CPC? Bo z poziomu kampanii nie mamy takiej możliwości, a bynajmniej ja ich nie widzę. Support Google też nie potrafił mi odpowiedzieć na ten problem.

Wszechwiedzący ✭
Po prostu obniżając stawki CPV - wtedy powinieneś mieć spadek CPC. O ile spadek liczby kliknięć nie przewyższy spadku CPV - bo wtedy CPC Ci wzrośnie Emotikon: Mrugający Tak czy inaczej taka kampania bardziej się nadaje do brandingu, powiązania wizerunku produktów z materiałem filmowym itp, ja dlatego kliknięcia traktuję bardziej jako fajny bonus niż cel sam w sobie.
________
Booguś

Student ✭ ✭ ✭

Stawką CPV była wyjściowo 0,05€ i dla tej stawki CPC zostało podniesione do 4,8€. Po obniżeniu CPV do 0,01€, CPC wzrosło do 5,4€...wtf? Emotikon: Szczęśliwy

Wszechwiedzący ✭
No po prostu liczba klików Ci bardziej spadła niż koszt CPV Emotikon: Szczęśliwy
________
Booguś

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Hej,

wydaje mi się że podchodzisz do sprawy ze złej strony.

CPC w kampanii video jest tylko daną poglądową. Masz na nią pośredni wpływ:
wydany budżet -> liczba interakcji -> statystyczny CPC

Jeśli chcesz mieć "wpływ" na CPC to musisz zadbać lepszy współczynnik obejrzeń, co przełoży się statystycznie na większą liczbę interakcji. Musisz zadbać też bezpośrednio o interakcje użytkownika: odpowiednie przysłowiowe "wezwanie do działania" w filmie + pokazywane odpowiednie produkty w rozszerzeniu produktowym itd itd. Siłą rzeczy CPC spadnie.

TL;TR
Zadbaj o lepsze kierowanie reklam, wyższy współczynnik obejrzeń, ciekawszą kreację video, wezwanie do działania, odpowiednie produkty w rozszerzeniu. CPC spadnie.

Wszystko zależy co reklamujesz i jak w reklamach True View - nie jest to metoda "sprzedaży bezpośredniej" a raczej budowanie świadomości marki. Sprzedają oczywiście też, jednak tak jak tutaj kolega wcześniej zauważył, jest to bonus mniejszy bądź większy.

BTW: co to znaczy że "rozliczasz sie z CPC" ?

Pozdrawiam,
Marcin Zięba

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na screen w pierwszym poście, ale akurat jest to reklama YT z PLA i tutaj liczę na reakcję bezpośrednią.

Jest to dość świeży typ kampanii, dlatego dopytawszy support o metodę rozliczeniową, otrzymałem informację iż jest to CPV - dopytywałem 2 razy. Przeszukałem cały support i nie znalazłem informacji, aby była tam wzmianka o CPC. Po uruchomieniu kampanii, ustawieniu CPV na poziomie 0,01€, moje średnie CPC wyniosło 5,03€. 

cpc.png

Sorry, ale to mega dużo jak na YT Emotikon: Szczęśliwy

Druga sprawa że nie mam nad tym żadnej kontroli. Po co więc jest ograniczenie CPV do 0,01€ skoro on i tak sobie policzy średnio 5€ ?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Patryk W
marca 2016

Student ✭ ✭ ✭
Drogi kolego Emotikon: Szczęśliwy

1. W pierwszym poście nie wyświetla mi się żaden screen.
2. Nie rozliczasz się za CPC tylko za CPV - tak jak za normalną kampanię YT
3. Tak jak napisałem wcześniej - CPC tutaj jest wartością tylko poglądową i obrazuje Ci stosunek wydanego budżetu do ilości interakcji z reklamą. Wydałeś 116ojro przy 23 interakcjach - więc koszt kliku wynosi CIę ~5ojro. Wydasz 100 a będzie jeden klik, CPC będzie 100. Proste. Aby Twój CPC się obniżył potrzebujesz zwiększyć liczbę interakcji.
4. Pytasz: "Po co więc jest ograniczenie CPV do 0,01€ skoro on i tak sobie policzy średnio 5€ ?" patrz pkt 3.

btw. możesz podrzucić link do video? Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

1. Jest dodane zdjęcie do mojego pierwszego postu. Ja go widzę będąc nawet w incognito.

2. Taka różnica w zwykłej kampanii rozliczanej rzeczywiście w CPV:

cpv.jpg

3. Ok jeżeli jest tylko poglądową, to czemu nie mam nad tym żadnej kontroli? Nie chce wydawać 5€ za klik bo to jest 20 zł za klik w YT...chce wydawać mniejszą kwotę. W przypadku innych kampanii jestem w stanie kontrolować stawkę. Tutaj mając nawet otraniczenie na grupę w kwocie 0,01€ mam klik za 5€.

BTW. Niestety mogę.

PS. chyba już kumam... Wychodzi na to że w tym przypadku, średnie CPC to tak jakby suma wszystkich CPV z danego dnia. Suma sumarum jest to po prostu źle opisane przez co wprowadza w błąd. Im niższe CPV ustawię, tym wyższe będzie średnie CPC w tym przypadku dla określonego budżetu. Pomijając  że do tego dochodzą jeszcze wyświetlenia. Suma sumarum, jest to nieczytelnie opisane.

Student ✭ ✭ ✭
Drogi kolego - dalej patrzysz ze złej strony Emotikon: Szczęśliwy

ad.3 Nie masz wpływu właśnie dlatego że jest to dana poglądowa, statystyczna. Tak jak np. pokazywany śr. koszt konwersji w zwykłej kampanii tekstowej. Wpływ masz na niego taki (pomijając optymalizator oczywiście), że operujesz stawkami za kliki, jakością, budżetem itd itd.
Tutaj masz podobnie. Przeczytaj raz jeszcze to co napisałem w pkt. 3, powoli. CPC które pokazujesz jest tylko daną statystyczną.
Co do kontroli stawki - tak, w przypadku reklam jesteś w stanie kontrolować stawkę, tak jak w innych typach. A stawką jest CPV.
NIE - nie wydajesz 5ojro za klik. Wydajesz za obejrzenia reklam. A sprawa, że masz małą ilość interakcji względem sporych kosztów prowadzenia kampani, możesz powiedzieć, ze koszt pozyskania kliknięcia/interakcji wynosi 5ojro.

NIE, nie jest to suma wszystkich CPV z danego dnia.

Jest to bardzo oczywiste odpowiadając Ci zacząłem się zastanawiać czy nie trollujesz w tym momencie Emotikon: Język
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Wszechwiedzący ✭
Jak nie trolluje, jak trolluje od początku Emotikon: Mrugający
________
Booguś