Obecnie 307 forumowiczów jest online
Obecnie 307 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Produkty w merchant z zerową liczba wyświetleń

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć, mam pewien problem, podejrzewam, że dość powszechny, gdyż kilkukrotnie spotkałem się z tym problemem w kampaniach merchant.

Otóż w merchant mam około 100 produktów  (meble, krzesła) 

- około 20 z nich ma wyświetlenia , kliknięcia - i w tym przypadku merchant działa dobrze i zarabia (około kilkanaście tysięcy wyświetleń, kilkaset kliknięć miesięcznie, CTR ok 1- 2 %)

- reszta produktów - ma pojedyncze wyświetlenia - 0 ,  3 , 9 w miesiącu i bez kliknięć.

Wszystkie produkty są podobne , dobrze opisane - nie ma miedzy nimi większych różnic, feed jest ok -  a wyświetla tylko 20% - wszystkie produkty mają takie same stawki.

Pytanie do kolegów, co może być powodem takiej sytuacji, że tylko cześć produktów bierze udział w aukcjach? I jak to ogarnąć?

Z góry dzięki

Odpowiedź eksperta 1verified_user

[ Edytowane ]
Profesjonalista ✭ ✭ ✭

Cześć Paweł Emotikon: Szczęśliwy

Masz rację, to częste zjawisko. Jeśli system odnotuje kliknięcia w jakiś produkt to trochę ma tendencję do "ciągnięcia" tego produktu, co do którego ma już pozytywne dane - podobny mechanizm występuje np: w kampaniach na wyszukiwarkę gdy ustawi się rotację na konwersję albo kliknięcia.

W moim przypadku najczęściej pomaga w takiej sytuacji jak Twoja indywidualne ustawianie stawek - po prostu podnoszę stawki tym produktom, które się nie wyświetlają - aż zaczną się wyświetlać. Należy oczywiście (z czasem lub od razu) zastanowić się czy te zwiększone koszty kliknięć mają uzasadnienie w wynikach prowadzonej kampanii.

________
Booguś

Nowicjusz ✭ ✭

Cześć Boguś, dzięki za odpowiedź.

Właśnie pomyślałem o tym.

Druga opcja - dla produktów o zerowych aukcjach - wydzielić osobną kampanię z osobnym budżetem (a wyłączyć je z obecnej)- tak robiłem wcześniej gdy "pijawy" czyli produkty o dużej popularności wyczerpywały budzet kosztem innych produktów z tej samej kampanii.

Zastanawiam się po prostu czy to jest normalna sytuacja, bo w zwykłych kampaniach w sieci wyszukiwania, przy sensownych frazach jakos to Google rozdziela, a tutaj ma binarne podejście -  dlatego zapytałem, bo kampanię "odziedziczyłem" po pewnej firmie - staty dziwne a feed, opisy i diagnostyka nie wykazuje problemów.

Dzięki raz jeszcze za info.

Najlepszy Współtwórca

Paweł tworząc nową kampanię z wydzielonymi produktami pamiętaj również o możliwości nadania priorytetu danej kampanii - ustawienia kampanii i znajdziesz tam dodatkowe ustawienia dotyczące kampanii produktowej.

Obecna kampania np. priorytet średni, a ta nowa z produktami, które chcesz "rozruszać" z priorytetem wysokim.

Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

@Paweł S, sprawdź też jakie są średnie stawki na produktach i zobacz czy tracisz wyświetlenia. Może masz też kilka produktów w jednej kategorii i Google wyświetla Ci jednie garstkę produktów. 

Ja swoje najważniejsze produkty wyciągam do osobnej kampanii i nadaje im indywidualny budżet, tak aby zawsze były na fali.