Obecnie 194 forumowiczów jest online
Obecnie 194 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Plik produktowy generowany automatycznie (xml) a jego edycja

Nowicjusz ✭

Witam

Mam sklep na systemie Shoplo, prowadzę kampanie PLA. W merchant center mam ustawione automatyczne pobieranie pliku produktowego z xml, który jest generowany automatycznie (przy użyciu pluginu w shoplo). Mam pytanie ponieważ chciałbym edytować plik - nie zawiera wszystkich danych jakie  chciałbym umieścić oraz chciałbym zmienić opisy i tytuły, które zostały wygenerowane automatycznie ze strony (do xml). Przecież jeżeli pobiorę xml i go edytuję i wgram to i tak później będzie on pobrany automatycznie z xml i nadpisany z moimi zmianami. Ogólnie bardzo mi zależy na automatycznym wysyłaniu pliku jednak chciałbym go móc edytować. Czy jest na to jakiś sposób lub narzędzie?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Cześć Paweł Emotikon: Szczęśliwy

Rozwiązanie jakie znam, a które można stosować w takich przypadkach polega na tym, że importujesz sobie plik xml do Google Docs i tam go modyfikujesz w dowolny sposób. A następnie ten plik w docs wskazujesz jako feed w Merchant Center. Nie jest to oczywiście rozwiązanie idealne, ale jakieś możliwości manewru daje.

________
Booguś

Nowicjusz ✭

Dziękuje za odpowiedź. Rozumiem, że wtedy musiałbym ten plik codziennie aktualizować - np. stan poszczególnych produktów, ewentualne ceny, nowe produkty itp?

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Tak i dlatego ma raczej zastosowanie w przypadkach, w których nie mamy do czynienia z dużą zmiennością produktów, cen, czy stanów zatowarowania Emotikon: Smutny Poza tą wadą koncepcja jest słuszna i ma (prawie) same zalety Emotikon: Mrugający Oczywiście pozostaje jeszcze upewnienie się, że nie ma innej wtyczki, która umożliwia modyfikacje.

________
Booguś

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Można zrobić tak, że skrypt w php pobiera twojego z twojego sklepu xml i zmienia co tam chcesz, i tworzy nowy xml, którego adres podajesz w centrum GM. Te zmiany będą wyorywane automatycznie, wiec nie wymagają poświęcenia czasu od ciebie każdego dnia. Wymaga, to zatrudnienie osoby znającej się na php, ale jest to rozwiazanie na twój problem.  Pamiętaj, aby zmiany w tytule i opisach nie odbiegały dalece od prawdy, bo możesz spowodować zablokowanie kampanii a nawet konta w GM.

Dot.: Plik produktowy generowany automatycznie (xml) a jego edycja

Wschodząca Gwiazda

Można też wprowadzić takie zmiany bezpośrednio w GMC za pomocą "Reguł pliku danych".

Żeby dodać regułę  do pliku danych po zalogowaniu do GMC wchodzisz do Produkty > Pliki danych , wybierasz plik danych, dla którego chcesz dodać regułę i klikasz kartę "REGUŁY PLIKU DANYCH".

Następnie wybierasz z listy "Dodaj atrybut ustalony" np. "title" - jeżeli chcesz modyfikować tytuł i wybierasz opcję "Utwórz wartość na podstawie kryteriów w polu pliku danych:".

Przykład poniżej, w którym dla produktów o identyfikatorach 1 lub 2 lub 3 zostaje nadpisany tytuł:

reguly-pliku-danych.png

Reguły plików danych to naprawdę potężne narzędzie, za pomocą którego możemy podrasować nasz plik danych nie tylko modyfikując przesyłane pola, ale również dodając nowe, których w pliku danych w ogóle nie ma.

Tomasz Ciepłucha