Obecnie 242 forumowiczów jest online
Obecnie 242 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Odrzucenie reklam Merchant Center

Nowicjusz ✭

Witam, stworzyłem kampanię w merchant center wgrałem plik i wszystko było ok od lipca. Od 2 dni zauważyłem że moje produkty w merchant center zostają odrzucone bez jakichkolwiek wiadomości co jest nie tak. Zaznaczam że plik jest ok żadnych błędów tylko pojawia się ten czerwony przekreslony znaczek i z 1600 produktów 1400 zostało odrzucone. Gdzie mam szukać przyczyny jak nie otrzymałem żadnego powiadomienia?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Odrzucenie reklam Merchant Center

Student ✭ ✭
A możesz napisać trochę więcej na temat Twojej sytuacje?
Za pomocą jakiego pliku wgrywasz produkty (xml, csv, Google Docs)?
Sprawdzałeś sytuację w zakładce "Jakość danych"?

Wschodząca Gwiazda
A czy Plik jest aktualny? Aktualizujesz go co 30 dni?

Druga sprawa to polecam śledzenie dziennika zmian dla GMC (tu wszystko dynamicznie się zmienia jak chodzi o zasady): https://support.google.com/merchants/topic/4349929

I zdecydowanie napisz coś więcej, np. jakiego rodzaju produkty promujesz, czy coś się zmieniło ostatnio w kampanii jaką od lipca prowadzisz?

I czy zaktualizowałeś kampanię w ostatnim czasie zgodnie z : https://www.pl.adwords-community.com/t5/Artyku%C5%82y-U%C5%BCytkownik%C3%B3w/Nowe-narz%C4%99dzie-do-...

Nowicjusz ✭
Plik jest aktualizowany dosyć często bo zmiany nanoszę co 2 dni (może za często?). Plik jest w formacie txt i do tej pory wszystko było ok. Produkty reklamowane to tusze i tonery do drukarek. Nic do tej pory nie wskazywało błędów. Zastanawiam się czy przyczyną nie jest reklamowanie tego samego produktu z różnych fraz tzn. np. reklamując "Toner HP Q2612A .... link1" reklamuję również przez "Toner HP 1018 .... link1"?

Student ✭ ✭
To ja powtórzę swoje pytanie:
co mówi zakładka jakość danych?

Nowicjusz ✭
Na czym polega problem?
Co mówi? Nie za wiele. Mam np. produkt "Toner Kyocera TK-320 100% nowy zamiennik" w pliku wygląda to tak (214 Kyocera kyocera Toner Kyocera TK-320 100% nowy zamiennik 85.00 Pasuje do drukarki: Kyocera  FS-3900D FS-3900DN FS-4000D FS-4000DN. http://tonerytanie.pl/214-toner_kyocera_tk_320_100_nowy_zamiennik.html http://tonerytanie.pl/img/p/2/1/4/214-large_default.jpg new in stock)

A google podpowiadami to:
Część Twoich produktów ma w opisie obrazy ogólne. Dostarczane obrazy muszą prawidłowo przedstawiać produkt i dlatego nie mogą być obrazami ogólnymi, obrazami zastępczymi itp. (np. obrazami z tekstem „Brak dostępnych obrazów”). Kwestionowane produkty zostaną zaakceptowane dopiero po aktualizacji obrazów.

Student ✭ ✭
I chyba widzę problem.
Zdjęcie produktu jest na tyle nieczytelne (w sensie, nie widać na nim co konkretnie sprzedajemy), że system je sprawdzający uznaje je jako "ogólne"
Dodatkowo, domena jako znak wodny nie jest wskazany bo jak można wyczytać w pomocy GMC:
Na zdjęciach produktów nie umieszczaj logo, znaków wodnych ani innych elementów promocyjnych, które nie są częścią produktu.

Na początku spróbowałbym usunąć znak wodny ze zdjęć.

Istnieje jednak szansa, że to nie wystarczy - wtedy bez wymiany zdjęć się niestety nie obejdzie.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Dziękuję za podpowiedź, postaram się to w "miarę szybko" zrobić. Znowu tydzień w plecy. Ciekawe czy to coś pomoże?

A jak google zareaguje gdy będę miał do wszystkich produktów 3 zdjęcia? Czy znowu na mnie nie nakrzyczy?

Student ✭ ✭
Spróbuj najpierw na jednym produkcie i zaimportuj plik do GMC.
Jeśli to pomoże powiel działanie na inne produkty, jeśli nie, będziemy szukać dalej Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭ ✭
Głównych zdjęć produktu (w bazie GMC) możesz mieć tylko jedno, więc link do zdjęcia w swoim pliku zamieszczasz tylko jeden.
Na stronie produktu możesz ich mieć wiele.

Nowicjusz ✭
Dziękuję za pomoc. Już wszystko działa. Mam jeszcze problem z kategoriami ale myślę że jakoś podołam a jak nie dalej będę prosił o pomoc.

Nowicjusz ✭
A jednak zapytam. Czy można stosować coś takiego jak linkowanie do jednego produktu? Powiedzmy, że mam jakiś toner do którego jest 20 drukarek. Czy można tworzyć reklamy w merchant center przez dodawanie dodatkowych pozycji w pliku? Dajmy na to że mam toner XX i linkuję do XX, następnie drukarkę yy i linkuję do xx, drukarkę xy i linkuję do xx, drukarkę yx i linkuję do xx. Czy dublowanie tego samego produktu nie jest zabronione? Bo zauważyłem jak próbnie stworzyłem takie linkowanie daje o wiele lepszy efekt jak podanie danych drukarek w opisie produktu.

Student ✭ ✭ ✭
Zacytuję:

"Użytkownik jest odsyłany na tę stronę po kliknięciu produktu w Zakupach Google. Atrybut ten uważamy również za stronę docelową. Link musi kierować do strony prezentującej dokładnie ten produkt, który oglądał użytkownik. Możesz stosować linki monitorujące, by odróżniać użytkowników odsyłanych z Zakupów Google."
https://support.google.com/merchants/answer/188494?hl=pl
oraz:

"Oferta musi dotyczyć tego samego produktu; zamienniki nie są dopuszczalne. Tytuł, opis i zdjęcia mogą nieco się różnić, ale muszą dotyczyć tego samego produktu. Strony ogólne ani strony wyników wyszukiwania nie są dozwolone."
https://support.google.com/merchants/answer/2700318
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Nowicjusz ✭
Aha czyli można. Dziękuję.

Nowicjusz ✭
Stworzyłem plik XML i wgrałem do GMC. W jaki sposób można go pobrać na komputer by móc go poprawić? Bo jak klikam chce go subskrybować zamiast zapisać.