Obecnie 239 forumowiczów jest online
Obecnie 239 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak interpretować wyniki konwersji - błędne dane w stosunku do ceny...

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭

Poniżej zrzut ekranowy.

Widać na nim cenę produktu oraz wskaźniki, które w żaden sposób nie są współmierne do ceny sprzedaży.

Chodzi o wartość konwersji.

Jak wytłumaczyć takie rozbieżności ? W jaki sposób interpretować wobec tego dane ze sprzedaży skoro takie różnice wychodzą ? Nie mogę znaleźć żadnej reguły...

konwersje.png3

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Grzegorz M
października 2016

Wschodząca Gwiazda

Ad.1

Koszty w AdWords masz w kwocie netto więc i transakcje powinny być liczone w kwocie netto.

Ad.2

Możesz się nie zgadzać Emotikon: Szczęśliwy

Natomiast prawda jest taka, że na pewno wszystko wyświetla się tak, jak zostało to przekazane do AdWords.

Czyli nie ważne jaka jest cena, jeśli miałeś np. dwie sprzedaże tego samego produktu i raz cena brutto była 120zł, a za drugim razem 130zł i takie wartości zostały przekazane do AdWords przez moduł e-commerce to zobaczysz łączną wartość konwersji 250zł, a wartość konwersji 125zł.

Ad.4

Jeśli w AdWords dane o transakcjach pobierasz z Analytics to też masz kwoty brutto (skoro Twój moduł e-commerce ma ustawione kwoty brutto).

Ad.5

Kolumna "wartość konwersji" to w rzeczywistości średnia wartość konwersji, czyli łączna wartość konwersji podzielona przez ilość konwersji.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda

Musisz pamiętać, że w kolumnie cena widnieje cena brutto z aktualnego pliku danych, natomiast w kolumnach wartość konwersji i łączna wartość konwersji masz zazwyczaj kwoty netto z dnia, gdy konwersje miały miejsce, a wtedy mogła być inna cena, bo np. była jakaś promocja na ten produkt, klient miał dodatkowy rabat, itp. Stąd rozbieżności.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭

1. Co do cen brutto i netto - proszę o jakieś potwierdzenie tej informacji (link). 

2. Co do konwersji z innego dnia kiedy była inna cena, to nie do końca zgodzę się, ponieważ te ceny się nie zmieniły. Plik jest wgrany 2 dni temu i nie zmieniały się te ceny.

3. Jedno co zauważyłem, to, że w pozycji cena uwzględniona jest cena normalna, a nie cena promocyjna, która jest zawarta w pliku.

Dodatkowe kwestie do wyjaśnienia

4. Czy w adwords zawsze łączna wartość konwersji i wartość konwersji są kwotami netto, niezależnie czy analizujemy shopping czy kampanie tekstowe?

5. Dlaczego w polu konwersje mam cyfrę 2 skoro mam jeden zakup. Czy to może oznaczać, że mam np. opomiarowane jako cel konwersji zdarzenie: dodanie do koszyka? I wtedy google rejestruje 2 konwersje: dodanie do koszyka + zakup ?

Wschodząca Gwiazda

Ad.1

Wartość konwersji jest taka, jaką się ją ustawi,a ustawia się zazwyczaj wartość netto (czy to w przypadku śledzenia transakcji e-commerce w Googl Analytics, czy w przypadku śledzenia konwersji AdWords). Raczej nie ma sensu przekazywać jako wartość sprzedanych produktów kwot brutto. Nie wiem jak masz skonfigurowane śledzenie konwersji, ale podejrzewam, że również są to kwoty netto.

Ad.2 i 3

Dlatego napisałem, że mogła to być inna cena, podając kilka możliwych scenariuszy. Jak się okazuje trafnych, bo jak sam piszesz masz produkty w promocji, które mają inną cenę niż cena podstawowa i w takiej cenie mogły zostać sprzedane.

Ad.4

Tak jak już wcześniej napisałem, dane w AdWords odnośnie wartości konwersji są takie, jakie do AdWords prześlemy. Jak skonfigurujesz śledzenie w kwotach netto będziesz mieć kwoty netto, jak w brutto będą kwoty brutto.

Ad.5

Jeżeli oprócz transakcji masz zdefiniowane inne konwersje to pokażą się one wszystkie. 

Jak wejdziesz do Narzędzia > Konwersje to w zakładce "Działania powodujące konwersje" możesz sprawdzić jakie konwersje są obecnie śledzone i w razie potrzeby możesz zmienić ustawienia dla określonej konwersji, by nie były uwzględniane w kolumnie "konwersje" (Uwzględnij w „Konwersjach”).

Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭

Ad.1. Dla e-commerce Analytics mam ustawioną kwotę brutto... Proszę o informację czy warto zmienić to na netto i dlaczego? 

Ad.2 i 3. Tu dalej się nie zgodzę, bo kompletne niezgodności są. Napisałem, że w Adwords jak się analizuje dane, to widać tylko cenę podstawową a nie opartą na parametrze [sale_price] - mamy na to wpływ ?Ale ja sobie wziąłem cenę promocyjną z systemu i tak mi się nie zgadza nic. Np. widzę cenę produktu normalną (nie ma promocji) za 147 zł, a wartość konwersji 21,56! 

Ad.4. Dla Adwords zastanawiam się jak mogę to sprawdzić, gdzie powinienem szukać śladów? W tagu śledzenia? Cel: dowiedzieć się w jakim miejscu przekazujemy inf. czy to kwota netto  czy brutto.

Ad.5. Tu bardzo mi pomogłeś. Pozmieniałem jak trzeba więc liczba konwersji tylko z zakupów będzie teraz liczona (a wcześniej dodanie do koszyka też było i podsumowanie zamówienia). Zastanawiam się jeszcze jaka kolumna odpowiada za to, żeby zobaczyć dokładnie wartość zamówionych produktów? Czy jest to wartość konwersji czy łączna wartość konwersji ?

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Grzegorz M
października 2016

Wschodząca Gwiazda

Ad.1

Koszty w AdWords masz w kwocie netto więc i transakcje powinny być liczone w kwocie netto.

Ad.2

Możesz się nie zgadzać Emotikon: Szczęśliwy

Natomiast prawda jest taka, że na pewno wszystko wyświetla się tak, jak zostało to przekazane do AdWords.

Czyli nie ważne jaka jest cena, jeśli miałeś np. dwie sprzedaże tego samego produktu i raz cena brutto była 120zł, a za drugim razem 130zł i takie wartości zostały przekazane do AdWords przez moduł e-commerce to zobaczysz łączną wartość konwersji 250zł, a wartość konwersji 125zł.

Ad.4

Jeśli w AdWords dane o transakcjach pobierasz z Analytics to też masz kwoty brutto (skoro Twój moduł e-commerce ma ustawione kwoty brutto).

Ad.5

Kolumna "wartość konwersji" to w rzeczywistości średnia wartość konwersji, czyli łączna wartość konwersji podzielona przez ilość konwersji.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭

Ad.1. Zgadza się. Sprawdziłem dokładnie i w Adwords przekazujemy netto kwotę (w analytics brutto... trzeba to chyba wyprostować ?). A co do kosztów to są netto, ale tak naprawdę jest to faktura vat eu, więc można powiedzieć, że jest to też koszt brutto. 

Ad.2 i 3. Zgadzam się. Jest możliwość wyświetlania w adwords ceny promocyjnej? Z tego co widzę w zawartości kolumn to nie ma takiej opcji...

Ad.4. Niestety nie wiem jak to sprawdzić. Może jakaś wskazówka od czego zacząć ? Moduł e-commerce ma na pewno kwoty brutto, ale jak już pisałem wcześniej w adwords mam ustawione netto - sprawdziłem po sprzedaży.

Ad.5. Zrozumiałem. Dziękuje.