Obecnie 144 forumowiczów jest online
Obecnie 144 forumowiczów jest online
Zadaj pytania i uzyskaj odpowiedzi odnośnie Zakupów Google i Merchant Center. Dowiedz się jak zoptymalizować swoje kampanie produktowe.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Ceny w kampaniach PLA

Student ✭ ✭ ✭

Czy ceny w feedzie mają jakiś wpływ na adrank w PLA?

Czy np Google preferuje reklamodawców z niższymi cenami za ten sam produkt, czy nie ma to żadnego znaczenia?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Ceny w kampaniach PLA

Wszechwiedzący ✭

Hej Emotikon: Szczęśliwy

Mają - generalnie statystycznie rzecz ujmując przy niższej cenie produkt jest preferowany w wyświetleniach, nierzadko różnice w ilości wyświetleń są istotne.

________
Booguś

Ceny w kampaniach PLA

Wschodząca Gwiazda

Bezpośrednio cena produktu nie ma wpływu na ranking, ale niższa cena może spowodować lepszą klikalność (ludzie lubią tańsze produkty :-) ) więc lepszą historię CTR a to już ma wpływ na ranking.

Ceny w kampaniach PLA

Student ✭ ✭ ✭

@Adam Grabowski, czy jesteś pewien, że cena nie ma wpływu na ranking? Google może przecież sobie porównać ceny wielu produktów, wg mnie produkty o niższej cenie mogą mieć priorytet. Nie znalazłem tego w żadnej dokumentacji ale taki są moje przypuszczenia.

@Booguś - skąd masz tą informację? 

Ceny w kampaniach PLA

Wschodząca Gwiazda

@jakub nigdzie nie ma napisane, aby cena miała bezpośredni wpływ na ranking. Nie wiem skąd @Booguś tą informacje wziął, ale niech on się wypowie. Jestem ciekawy :-). 

Ceny w kampaniach PLA

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Mam taką informację z własnych obserwacji i podobnie jak Wy nie znalazłem tego w żadnej dokumentacji. Po prostu zauważyłem taką prawidłowość, że zmiana ceny produktu wpływa na wyświetlenia. Jest jakby takim kolejnym elementem obok ustalanej stawki CPC, którym wyświetlenia można kształtować. Czasami szczególnie skala spadku liczby wyświetleń kilkakrotnie przewyższała podwyższenie ceny, np: cena rośnie ok 10%, a wyświetlenia spadają znacznie więcej niż 10%.

Generalnie może być przecież tak, że cena produktu jest jakimś elementem rankingu reklamy, który mieści się w stwierdzeniu "oraz inne czynniki". Nawiązuję oczywiście do tego, że generalnie metodologia obliczania wyników jakości zawiera w sobie jakieś elementy nie do końca sprecyzowane i właśnie cena produktu liczona jakoś relatywnie do innych podobnych produktów może być jednym z nich.

________
Booguś

Dot.: Ceny w kampaniach PLA

Wschodząca Gwiazda

@Booguś wg Twojej teorii sprzęt z lewej strony (najdroższy) powinien być z lewej, a skrajny z prawej (najtańszy) powinien być z prawej. Zrzut ekranu 2017-09-07 o 09.23.45.png

Zrzut ekranu 2017-09-07 o 09.26.26.png

Niestety TEORIA  z ceną moim zdaniem się nie sprawdza. Uważam, że cena może być pośrednim czynnikiem wpływającym na ranking, ale przez podniesienie historycznego CTRa. 

Adaśko

Ceny w kampaniach PLA

Wszechwiedzący ✭

Adam, masz rację, ale ja wspominałem o związku z ilością wyświetleń, a nie pozycją w wyświetleniach Emotikon: Szczęśliwy

________
Booguś

Ceny w kampaniach PLA

Wschodząca Gwiazda

@Boguś,  Łukasz pytał o ranking :-). 

Ceny w kampaniach PLA

Wszechwiedzący ✭

To prawda, ja jednak odniosłem się głównie do tej części pytania mającej praktyczne znaczenie: Czy np Google preferuje reklamodawców z niższymi cenami za ten sam produkt I w mojej ocenie preferuje w zakresie ilości wyświetleń (nie pozycji), co więcej - nie twierdzę tego na podstawie jednej obserwacji Emotikon: Szczęśliwy

________
Booguś