AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 196 forumowiczów jest online
Obecnie 196 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów Google Ads.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

konto adwords właściciel?

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Cześć 

mam klienta, który chciał, aby założyć mu konto google - otrzymał do niego uprawnienia do oglądania danych konta (statystyki itp.).

Konto mam przypisane do swojego NIPu i na niego otrzymuję również faktury. 

Klient chce zabrać mi dostęp do konta i przekazać go komuś innemu, jednak chciałabym mieć możliwość zachowania dostępu do faktur wystawionych na moją firmę. 

Czy muszę przekazać aż tak dalece dostęp do konta? Tym bardziej, że zawarte tam dane do konta są moje. Mój **bleep**, moje faktury itp. 

Lub w jaki sposób wytłumaczyć klientowi, że niestety nie mogę mu udzielić takiego dostępu?

dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam, 

Małgorzata Chłopek 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Czy można nie przekazać konta adwords?

Magister ✭

Cześć.

Nigdzie nie ma zasad rozstrzygający ten problem. Wydaje mi się, że problem był już kiedyś poruszany na forum. Trzeba zadać sobie pytanie za co Twój klient płacił. IMO klienci płacą za wyświetloną reklamę, efekty itd. Konto jest naszym narzędziem do zrealizowania usługi. Nie można wymagać od murarza żeby po zrealizowanej pracy oddał nam swoje narzędzia pracy czy od piekarza po kupieniu bułek przepisu na nie.

Nowicjusz ✭

Dzięki, czyli można przyjąć, że konto adwords z reklamami dla klienta jest moją własnością i poza nadaniem uprawnień do oglądania itp. raczej nie powinnam zrzekać się uprawnień do niego - w sumie tam także są moje dane (np. numer karty kredytowej, a z tego co czytałam, aby usunąć jedno trzeba podać wcześniej inne). 

Magister ✭

Dokładnie. Pytanie czy Twój klient to zrozumie czy będzie szedł w zaparte. W każdym bądź razie u mnie w praktyce wychodzi się z założenia które opisałem. Historia działań na koncie to właśnie taki ,,przepis na bułki" który jest moją własnością.

Nowicjusz ✭

Chyba wypróbuję Twój sposób (po ostatecznym rozliczeniu się z klientem), bo jak na razie spore zaległości. 

Zobaczymy co powie. 

Najlepszy Współtwórca

Małgorzata wszystko zależy od umowy jaką masz z Klientem.

W oczach Google właścicielem konta AdWords jest firma, której dane są podane na koncie.

Pamiętaj, że są tam Twoje faktury i była tam dodana Twoja karta kredytowa.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

I właśnie o te dane chodzi...

Klient na początku i dużo później chciał mieć reklamy adwords. 2 miesiące temu zapragnął mieć widok do konta, więc dostał. Ale od początku nie było mowy o przekazywaniu uprawnień do administrowania. 

A jak to jest rozwiązane w dużych agencjach?

Nie sądzę, aby każda agencja oddawała dane do zarządzania swoim kontem.  Klient widzi zawarte na koncie dane i może je analizować, jednak nie powinien mieć możliwości usunięcia nas jako właścicieli zawartych tam rozliczeń. 

[ Edytowane ]
Wszechwiedzący ✭

Hej @Małgorzata C;

Jeszcze 3 grosze ode mnie:

Z mojego agencyjnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zawsze zakładamy konto na klienta i jego email adresowy.

My tylko wykonujemy usługę prowadzenia konta, a wszystkie dane są jego.

Odnośnie twojego problemu - widzę dwie opcje:

1. Eksport konta w formacie excel / AdWords Edytor.

Zapisujesz mu wszystkie kampanie do pliku i może sobie je wgrać na nowe konto.

2. Przekazanie konta

-pobierasz faktury wystawione do dnia dzisiejszego

-dodajesz ich jako administratora

-zmieniacie dane w sekcji płatności na nowego właściciela

-prosisz o usunięcie cię z konta

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Najlepszy Współtwórca

Tak Krzysztof, tylko problem jest jeszcze jeden. Każdy mógłby piec chleb, ale nie robimy tego i idziemy do piekarni.

Wszystko zależy jeszcze od stawek jakie proponujemy Klientom za prowadzenie kampanii. Jeśli prowadzicie kampanie na koncie Klient to zapewne ta stawka jest większa, bo wiecie że Klient może z Was zrezygnować i Wasza praca i know how idzie razem z kontem.

Każdy może prowadzić kampanie AdWords, ale my mamy jakieś doświadczenie i jakieś Swoje "sztuczki".

W przypadku prowadzenia kampanii na Swoim koncie te stawki za prowadzenie mogą być niższe, bo z założenia nie przekażesz tej pewnej wiedzy Klientowi dalej. Zawsze jest możliwość rozmowy na temat przejęcia konta itp.

Scenariuszy jest bardzo wiele i należałoby przeanalizować co się bardziej opłaca i nie chodzi mi tu o pieniądze, bo "dobre rozstanie się" z Klientem może przynieść kolejnych Klientów itp.

Dominik Myślak

Wszechwiedzący ✭

Interesujące podejście @Dominik Myślak.

Nie myślałem o tym w ten sposób.

Klienci odchodzą z zapisaną całą praca, to fakt.

Wielokrotnie też my dostawaliśmy konto po kimś.

Przyznaje, że w wolnych chwilach często przeglądałem historię wprowadzanych zmian - przed przejęciem kont :-)

Obserwacja pracy innych też wzbogaca.

Czy to źle, że konkurencja zobaczy moją pracę? Trudno mi powiedzieć.

Na pewno jeszcze o tym pomyślę.

Ale jako argument do negocjacji z klientem to jak najbardziej :-)

Dzięki

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Wschodząca Gwiazda

Dominik - mam pytanie - skąd masz taką informację, że w oczach Google właścicielem konta jest firma, której dane są podane na koncie?

Pytam, bo ostatnio konsultantka na infolinii powiedziała mi, że właścicielem jest każdy, kto ma dostęp administracyjny.

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca

Tak, jesteśmy weryfikowani przez adres email logowania na danym koncie, ale tak weryfikują każdego - nawet z dostępem tylko do odczytu.

Pamiętam jakiś przypadek załatwianej sprawy na infolinii i dzięki danym rozliczeniowym została przyznana racja właścicielowi konta - nie pamiętam dokładnie przypadku.

Z drugiej strony wiele osób może mieć dostęp administracyjny...  nawet agencja podpięta jako menadżer może mieć administratora na koncie Klienta - kto jest właścicielem? 

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Właściciel konta a osoba korzystająca z danych (statystyk) to mogą być różne osoby. 

Podając swój nip i swój numer karty płatniczej (a później mając dostęp do historii płatności, faktur, działań na koncie) - nie staję się właścicielem?

Jak powiedział @Sławomir K czy klient kupuje usługę czy dostęp do panela? 

Wszechwiedzący ✭

Cześć @Małgorzata C,

Znalazłem jeszcze taką odpowiedź na angielskim forum:

"The question is who is the owner of the account. Google can check this. This is based on 2 factors: which  email accepted the TOS (clicked "I accept") when the account was initially opened, and who paid the bills."

https://www.en.advertisercommunity.com/t5/AdWords-Account-Issues/Ownership-of-a-Google-Adwords-Accou...

Bazując na tej odpowiedzi można przypuszczać, że ty jesteś właścicielem.

To za co klient płaci będzie już w dużej mierze zależało od umowy.

W tej sprawie sugeruję zadać pytanie na forum prawnym:

https://forumprawne.org/nowe-technologie/

Powodzenia.

konto adwords właściciel?

Najlepszy Współtwórca

Małgorzata odpowiedź na Twoje ostatnie pytanie powinnaś znaleźć w umowie jaką spisaliście Emotikon: Szczęśliwy Być może nie było takiej umowy, stąd teraz problemy.

Dominik Myślak