AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 112 forumowiczów jest online
Obecnie 112 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów Google Ads.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zmiana maxCPC w oparciu o BounceRate

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Jak zapatrujecie się na pomysł modyfikowania stawek dla słów kluczowych w oparciu o współczynnik odrzuceń? Być może są jakieś artykuły/testy na ten temat?

 

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Zmiana maxCPC w oparciu o BounceRate

Najlepszy Współtwórca

Jeśli wsp odrzuceń jest wysoki należy poznać przyczynę. MAX CPC to oczywiście wazna sprawa ale ważneijszy jest koszt konwersji. czasem zdarza się taż że odrzucenia sa na wysokim poziomie a jednak konwersja jest opłacalna.

 

Zawsze należy poznać przyczynę odrzuceń. Często jest nią np konstrukcja strony. I nie mam tu na myśli stron "odrażających" dla Klientów lecz np takie gdzie użytkownik załatwia wszystko na jednej podstronie i wychodzi. Wsp. odrzuceń mamy wysoki (nawet powyzej 70%) a konwerske lecą aż miło.

Do takich kwietków należy dostosować pomiar i mierzyć inne akcje lub rzeczywisty czas by móc iedzieć co się dzieje. Wtedy dopiero można zastanawaić się czy cokolwiek robić z CPC ale bardziej oceniając opłacalność. Ma na nią wpyw oczywście ilość odrzuceń ale często można coś zaradzić i udrożnić stronę zamiant rezygnować z ruchu.

 

 

 

 

 

 

Dot.: Zmiana maxCPC w oparciu o BounceRate

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście zgadzam się, że to też zależy od interpretacji samego odrzucenia i współczynnika odrzuceń.

Wytłumaczę skrót myślowy, który zastosowałem. Otóż, współczynnik odrzuceń dla danej podstrony byłby analizowany wcześniej. Natomiast mechanizm, o którym wspominam miałby zastosowanie już na etapie, w którym wybrane podstrony docelowe są OK (i nie "odrzucają" użytkowników).

Tym samym, mechanizm ten służyłby do testowania dużych grup nowych słów kluczowych i wybieraniu tych wartościowych. Szczególnie z myślą o sklepach internetowych, gdzie jak wiadomo fraz jest mnóstwo, a ścieżki konwersji bywają skomplikowane.

Mam doświadczenia, w których frazy typu: (nazwa produktu) tanio, (nazwa produktu) allegro w przypadku pewnych produktów generowały sprzedaż, a w przypadku innych nie, albo bardzo drogą (z za wysokim kosztem konwersji).

Dlatego uważam, że (często, ale nieznacznie) modyfikując stawki w oparciu o jakość generowanego ruchu, można by ewolucyjnie budować coraz skuteczniejsze listy fraz dla poszczególnych produktów/podstron sklepu.

Dot.: Zmiana maxCPC w oparciu o BounceRate

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Wskaźnik odrzuceń w sytuacji, którą opisuje @Lech można mierzyć dla odwiedzin jednostronicowych z uwzględnieniem limitu czasu. Czyli odrzuceniem są dopiero odwiedziny, które są jednostronicowe i jednocześnie trwają krócej niż ustalony limit czasu. Wtedy korygowanie maxCPC w oparciu o realny wskaźnik odrzuceń ma jak najbardziej sens.

 

Wdrożenie realnego wskaźnika odrzuceń tutaj.

Dot.: Zmiana maxCPC w oparciu o BounceRate

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Oczywiście można ale tak jak sam napisałeś masz doświadczenie z różnymi kosztami konwersji i należy szukać przyczyny nie tylko we wsp. odrzuceń. Ciąć można zawsze ale w pewnym momencie braknie stołka do siedzeniaEmotikon: Szczęśliwy. Warto pomyśleć w kontekście takich słów o innej strone docelowej lub innej grupie z lepiej pasującymi tekstami. Piszesz o skomplikowanych ściażkach - może te słowa należą do innego etapu podejmowania decyzji. 

Oczywiście bez skrajności, wszystko trzeba wyważyć trochę uciąć troche zmodyfikować. Jednak bałbym sie trochę robić taki jeden ruch gdy nie będzie on weryfikowany przez inne działania czy pomiary.

Możesz np wstrzymać automatycznie lub odfiltrować słowa ze zbyt dużym wsp. odrzuceń i zastanowić się co z nimi zrobić.

 

Po obnizeniu CPC spadnie pozyja. Zobacz jaka jest w twoich kampaniach zależność pozycji, konwersji i kosztów konwersji.