AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 112 forumowiczów jest online
Obecnie 112 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów Google Ads.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wykluczanie słów na poziomie grup reklam

Student ✭

Witam wszystkim. Chciałbym się dowiedzieć czy wykluczanie słów na poziomie grup reklam znajdujących się w innych grupach reklam jest według was dobrym pomysłem? 

Dla przykładu mam przedmioty:

1-krotne

2-krotne 

3-krotne

Słowa te na koncie posiadam w dopasowaniu broad-match. W raporcie wyszukiwanych haseł w grupie reklam 1-krotnych przedmiotów znalazło się słowo 2-krotne, ponieważ google uznało, że jest to wyraz blisko znaczny.

Jakiego dopasowania słów wykluczających powinienem użyć, by taka sytuacja się nie pojawiała?

Dzięki za pomoc

Odpowiedź eksperta 2verified_user
2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Bartosz M
września 2015

Dot.: Wykluczanie słów na poziomie grup reklam

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli mamy traktować podane przez Ciebie frazy dosłownie to na Twoim miejscu zrezygnował bym z myślników, bo myślnik traktowany jest chyba tak samo jak spacja, ale nie jestem pewien.
Dlatego jako słowa kluczowe użyłbym raczej +1 +krotne , a nie +1-krotne. Powinieneś to dokładnie przetestować.

Ponadto jeśli w grupie 1-krotne dodasz wykluczenie nawet przybliżone 2-krotne i 3-krotne
to po wpisaniu zapytania przedmiot 2-krotny reklamy z tej grupy i tak mogą się wyświetlić (jest inna końcówka).

Musisz zatem wykluczyć w grupie 1-krotne wszelkie możliwe odmiany i pisownie, czyli np.:
2-krotne, 2-krotny, 2krotny, 2krotne, itd.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Dokładnie tak! Przez to, że jest myślnik musi być zachowana kolejność i słowa muszą występować obok siebie.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Oczywiście, że jest dobrym pomysłem. Najlepiej jest używać wykluczeń również w dopasowaniu przybliżonym, ale mniej na uwadze, że tutaj Google nie uwzględni różnych odmian i błędów w pisowni.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Jeszcze jedna uwaga bo widzę, że nie dopisałem produkty mam w dopasowaniu broad ale z modyfikatorem, bo chce jak najszerzej trafić do klientów, ale dla każdego produkty w osobnej grupie reklam z inną reklamą.

Czy jeśli podam w grupie reklam produktów 1-krotnych z dopasowaniem [+B] wykluczenie słów 2-krotnych i 3-krotnych przy dopasowaniu exact wykluczy mi tylko dokładnie te słowa, które będę miał w [E], i nadal w [+B] będą się wyświetlać 2,3-krotne, więc jak mogę zrobić by przy takim dopasowaniu wyświetlały się tylko produkt z tej dokładnie grupy reklam?

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Jeśli dodasz wykluczenia w dopasowaniu ścisłym, to reklama nie będzie się wyświetlać tylko i wyłącznie jeśli internauta wpisze całą frazę w dokładnie tej samej postaci jak wpisałeś ją na listę wykluczeń.
Dla przykładu, jeśli mamy dwie grupy reklam, w jednej znajduje się fraza +tłumaczenia +warszawa, a w drugiej +tłumacz +warszawa to dla wpisanego przez internautę hasła "tłumacz przysięgły warszawa" może się wyświetlić reklama z jednej lub z drugiej grupy.
Jeśli teraz w grupie "tłumaczenia warszawa" dodasz słowo wykluczające "tłumacz" w dopasowaniu przybliżonym zapobiegniesz wyświetlaniu reklam z tej grupy nie tylko dla hasła "tłumacz przysięgły warszawa" ale dla wszystkich fraz, które zawierają słowo tłumacz.
Natomiast jeśli wykluczysz [tłumacz warszawa] to zapobiegniesz wyświetleniu reklamy z tej grupy tylko dla tej frazy, ale jak ktoś wpisze "tłumacz przysięgły warszawa", "tłumacz przysięgły angielskiego warszawa", itd. to reklamy z obu grup dalej będą mogły się wyświetlać, bo wykluczenie nie zadziała.

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca

w dużej mierze jakie zastosować dopasowanie w wykluczeniu ma to co dokładnie kryje się pod

1-krotne

2-krotne 

3-krotne

Czy te frazy są nieco inne, czy jakieś części się zawierają w innym haśle itp.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Przy wykluczeniach nie ma znaczenia, czy części hasła zawierają się w innych hasłach bo nawet przy wykluczeniu w dopasowaniu przybliżonym algorytm dopasowuje całe słowa.

Jeżeli mamy w grupie reklam słowo +tłumaczenia +warszawa to nawet jeśli w tej grupie dodamy frazy wykluczające w dopasowaniu przybliżonym:
tłumacz
tłumacze
reklamy w tej grupie i tak się wyświetlą dla zapytania tłumaczenia warszawa, mimo iż frazy wykluczające zawierają się we frazie "tłumaczenia warszawa".

Dlatego dodając wykluczenia najlepiej jest zawsze testować ich działanie, żeby mieć pewność, że osiągniemy zamierzony efekt.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Czyli rozumiem, że jeśli użyje w moim przypadku w grupie reklam:
AdGr.: 1-krotne
Słów: +1-krotne oraz +jednokrotne
Wykluczeń: "2-krotne", "3-krotne"

To na słowo kluczowe "przedmiot 1-krotny", nie wyświetli mi się reklama dla hasła "przedmiot 2-krotnego", tak?
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Jeżeli mamy traktować podane przez Ciebie frazy dosłownie to na Twoim miejscu zrezygnował bym z myślników, bo myślnik traktowany jest chyba tak samo jak spacja, ale nie jestem pewien.
Dlatego jako słowa kluczowe użyłbym raczej +1 +krotne , a nie +1-krotne. Powinieneś to dokładnie przetestować.

Ponadto jeśli w grupie 1-krotne dodasz wykluczenie nawet przybliżone 2-krotne i 3-krotne
to po wpisaniu zapytania przedmiot 2-krotny reklamy z tej grupy i tak mogą się wyświetlić (jest inna końcówka).

Musisz zatem wykluczyć w grupie 1-krotne wszelkie możliwe odmiany i pisownie, czyli np.:
2-krotne, 2-krotny, 2krotny, 2krotne, itd.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Ok, dzięki za pomoc. Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda
Sprawdziłem tak na szybko jak zadziała fraza typu +słowo-po-myślniku i jednak możesz śmiało użyć fraz typu +1-krotne, +2-krotne, itd. bo w tym przypadku będzie to brane łącznie.

Dopasowanie zadziała zarówno dla zapytań "produkty 1-krotne" jak i "produkty 1 krotne" - pisane bez myślnika.

Myślnik powoduje zatem w tym przypadku, że połączone myślnikiem wyrazy muszą wystąpić w zapytaniu i to w takiej samej kolejności, ale nie muszą być pisane z myślnikiem, co daje bardzo ciekawe możliwości z zakresie doprecyzowania fraz z modyfikatorem Emotikon: Szczęśliwy
Tomasz Ciepłucha

[ Edytowane ]
Student ✭

Według tego co mówisz: myślnik również jest traktowany jako spacja, a skoro w przypadku +B kolejność może być dowolna pod warunkiem że oba słowa z modyfikatorem wystąpią w zapytaniu to możemy wymusić by dwa wyrazy stały obok siebie, gdy trzeci może być przed nimi lub za nimi, tak?

Czyli dzięki temu możemy tak jakby połączyć broad i phrase i np.:

Na frazę: +jednokrotne +nowe-produkty

Wyświetlą się reklamy dla zapytań:
nowe produkty jednokrotne
jednokrotne nowe produkty
super nowe produkty jednokrotne

A nie wyświetli się już na zapytanie:
nowe jednokrotne produkty

Dobrze zrozumiałem?

Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Dokładnie tak! Przez to, że jest myślnik musi być zachowana kolejność i słowa muszą występować obok siebie.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭
Super. Nie wiem jeszcze gdzie tego użyję, ale na pewno się przyda. Emotikon: Szczęśliwy