AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 52 forumowiczów jest online
Obecnie 52 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów Google Ads.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Słowa kluczowe

Nowicjusz ✭ ✭

Jaką macie metodę na tworzenie zbioru odpowiednich słów kluczowych do kampanii podczas jej budowania. Układacie sobie to najpierw w exelu z podziałem na grupy, posiłkujecie się planerem słów kluczowych?

Odpowiedź eksperta 4verified_user

Dot.: Słowa kluczowe

Najlepszy Współtwórca
metod jest zawsze kilka... ogranicza nas tylko pomysłowość

Na pewno można zacząć od planera słów, ale to Ty bardziej podejmuj decyzję co do grupowania - wszystko zależy od ilości fraz.

Po planerze każdą z fraz możesz wpisać w wyszukiwarkę i zerknąć na największą konkurencję. Będą mieli w meta tagach pewne sformułowania, frazy, o których mogłeś nie pomyśleć... przejrzyj tak 20-30 wyników.

Same podpowiedzi google mogą dać ci jakieś ciekawe frazy.

Jeśli w branży jest sezonowość to można zerknąć na http://www.google.pl/trends/?hl=pl.

Możesz skorzystać z programów, które podpowiadają jakieś podobne frazy - np. http://ubersuggest.org/

Dzięki Twojemu pytaniu znalazłem ciekawe narzędzie do multiplikowaniu fraz kluczowych http://www.alexpoole.name/wp-content/keyword-multiplier.php (pisze o nim Marcin Wsół na swojej stronie), a drążąc dalej ten temat, ciekawy artykuł Mariusza Gąsiewskiego na ten temat i makrami w excelu - pliki do pobrania http://www.ittechnology.us/jak-przyspieszyc-prace-z-kampania-adwords/ .


Mając pewną podstawę, czyli przygotowaną i uruchomioną kampanię duże znaczenie będą miały dopasowania fraz jakich użyjesz. To one będą generowały frazy na jakie będzie pojawiała się Twoja reklama. To one dadzą Ci ciekawe pomysły na nowe frazy i nowe działania/grupy reklam jak i frazy do wykluczenia.
Dominik Myślak

Dot.: Słowa kluczowe

Wschodząca Gwiazda
Moja metoda: po pierwsza używam swojego małego rozumku i obmyślam co bym wpisał szukając danego produktu i usług. Później sprawdzam popularność wybranych fraz w plenerze i podglądam propozycje fraz pokrewnych. Ustawiam w kampanii frazy w różnych dopasowaniach ( dziele fraz na grupy wg frazeologii np. "dentysta" i "stomatolog", choć bliskoznaczne to na pewno każde z tych słów będzie miało osobną grup ). Po 2 tygodniach w raporcie szczegółowym pokazują mi się dodatkowe frazy, które zgarnęły fraz z dopasowaniem do wyrażenia i z modyfikatorami. Część dodaje do zestawu a nie pasujące wykluczam. Pamiętaj , aby zawsze dobierać frazy "z głową", bo targetowanie to najważniejszy etap w marketingu. Adaśko

Dot.: Słowa kluczowe

Wschodząca Gwiazda
Ja osobiście korzystam z narzędzia http://ubersuggest.org/ które wykorzystuję również do szukania listy wykluczających fraz jeszcze przed uruchomieniem kampanii.
Poza tym świetnie sprawdzają się dane z narzędzi Google dla Webmasterów http://www.google.com/webmasters/
Stamtąd możemy się dowiedzieć na jakie frazy strona wyszukuje się w wynikach organicznych, na jakich miejscach i jak często jest klikana.
Jest to naprawdę bardzo pomocne, gdyż im wyżej strona jest w organiku dla danej frazy tym wyższe prawdopodobieństwo otrzymania dla tej frazy wysokiego wyniku jakości.
Patrząc w drugą stronę - informacja o tym, że na daną frazę nie ma nas w organiku oznacza, że nasza strona jest słabo przygotowana do reklamowania na tą frazę i możemy mieć problem z wynikiem jakości - oczywiście w zakresie oceny strony docelowej.
Tomasz Ciepłucha

Dot.: Słowa kluczowe

Wschodząca Gwiazda
A ja zaczynam od samej witryny. Kampanie i grupy reklam planujesz w oparciu o strukturę strony. Na tej podstawie Tworzę zarys kampanii i wyciągam odpowiednie słowa kluczowe.

Po utworzeniu grup i wrzuceniu kilku kluczowych dla mnie fraz analizuję propozycje słów kluczowych jakie pojawiają się podczas edycji / dodawania kolejnych fraz w ramach grupy. Dzięki temu, że w jakiś sposób moje frazy są już pogrupowane te propozycje są trafniejsze.

Na początek nie radzę przesadzać z odmianami haseł/ ich kombinacjami bo nie ogarniesz tego i potracisz budżety.

Po 5 dniach analiza raportów wyszukiwanych haseł + to co w sumie chłopaki opisali czyli rozbudowa i dalsze kategoryzowanie fraz.