AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 93 forumowiczów jest online
Obecnie 93 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów Google Ads.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Lato z Forum: Pięć rzeczy, które powinnieneś zrobić zanim wyjedziesz na urlop

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Wyjeżdżasz na urlop? Oto lista czynności związanych z kontem AdWords, które zapewnią Ci spokojny i bezstresowy wypoczynek:

 

1. Zachwyć swoich klientów aktualnymi ofertami!

Wyjeżdżając na urlop, upewnij się że oferty w Twoich reklamach AdWords są aktualne. Zredaguj swoje reklamy, aby zaktualizować oferty i utwórz rozszerzenia reklam z linkami do podstron, w celu uwidocznienia  ofert!

 

Wskazówka: Polecamy także dodanie nowych/edytowanych reklam przynajmniej parę dni przed planowanym wyjazdem. Dowiedz się więcej o procesie sprawdzania reklam AdWords.

 

2. Odpręż się i pozwól programowi AdWords zadbać o sukces Twoich reklam

Dopasowywanie stawek na lotnisku? Rozmyślanie o konwersjach podczas wędrówki po górach? Nigdy więcej! Ustaw w koncie AdWords reguły automatyczne i ciesz się bezcennymi momentami urlopu, nie tracąc czasu na dopasowywanie stawek, wstrzymywanie kampanii itp.

 

3. Pomóż kontu AdWords efektywnie pracować za Ciebie, gdy Ty odpoczywasz

Zadbaj o kontynuację biznesu, upewniając się, że budżet Twojego konta AdWords nie zostanie wyczerpany, gdy będziesz na urlopie. Sprawdź zakładkę "Płatności" i, jeśli konieczne, dokonaj przedpłaty lub przejdź na płatności automatyczne, aby zachować ciągłość wyświetlania reklam.

 

Wskazówka: Pamiętaj, żeby przedłużyć daty kampanii, jeśli data zakończenia kampanii przypade podczas Twojej nieobecności. Zaledwie 5 minut roboty, a ciągłość kampanii zapewniona przez cały urlop!

 

4. “Abonent chwilowo niedostępny”

Przed wyjazdem warto także rozważyć wstrzymanie rozszerzeń połączeń, jeśli Twój sklep/firma jest zamknięta na czas urlopu (nie zapomnij jednak aktywować ich ponownie po powrocie!). Jeśli Twój biznes będzie w tym czasie obsługiwany przez inną osobę, to zaktualizuj numer telefonu w rozszerzeniach połączeń, umożliwiając w ten sposób klientom kontakt z Twoim zastępcą.

 

5. Wykorzystaj pogodę do zwiększenia sprzedaży!

Jeśli korzystasz z interfejsu API a sprzedaż Twoich produktów/usług jest uzależniona od pogody, spróbuj określenia stawek według warunków pogodowych! Jeśli na przykład sprzedajesz parasolki, możesz zwiększyć znacznie sprzedać określając wyższe stawki na deszczowe dni. Utowrzenie skryptu korzystającego z warunków pogodowych do określania stawek zajmie najwyżej dwadzieścia minut.

 

Dodatkowa wskazówka! Nie zapomnij...

 

Najpierw uaktualnienie kampanii AdWords na kampanie rozszerzone, potem urlop!

Jeśli jeszcze nie uaktualniłeś swoich kampanii, polepsz swoje doświadczenie z programem AdWords poprzez przejście na kampanie rozszerzone...zanim nastąpi to automatycznie pod koniec lipca.  Więcej informacji tutaj.

 

Jeśli macie jakieś wskazówki, jakie inne funkcje mogą ułatwić nam prawidłowe funkcjonowanie kampanii AdWords podczas naszej nieobecności, zachęcamy do podzielenia się nimi z nami!

 

Drugi artykuł letniej serii: Zwiększ sprzedaż dzięki naszym letnim wskazówkom!

 

                                                             Screen Shot 2013-07-11 at 2.03.47 PM.png

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Lato z Forum: Pięć rzeczy, które powinnieneś zrobić zanim wyjedz

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Pozostawiając własny biznes na okres urlopu warto zabezpieczyć się też przed możliwymi do przewidzenia skrajnymi sytuacjami jakie mogą zaistneić na Waszym koncie. Warto wykorzystac do tego reguły automatyczne.

 

Reguły wykorzystać możecie na dwa sposoby:

- dokonanie zmiany w kamanii pod wpływem zmiany lub osiągnięcia wybranych wskaźników,

- wysłanie powiadomienia pod wpływem zmiany lub osiagnięcia wybranych wskaźników.

 

Do czego mogą się przydać reguły?

 

Przykładowe sytuacje biznesowe:

- zwiększona ilość zamówień (konwersji) może powodować zmniejszenie się stanów magazynowych produktu,  przekroczenie możliwości przerobowych Twojej załogi czy wyczerpaniu miejsc możliwych do rezerwacji przewidzianych do obsługi przez konkretną kampanię.  Wykrycie tej sytuacji przez automatyczną regułę pozwoli Ci automatycznie wstrzymać kampanię po osiągnięciu określonej ilości konwersji lub dzięki powiadomieniu e-mail zareagować w obrębie kampanii lub działań w firmie.   

 

- zmniejszona ilość zamówień i wzrost kosztów konwersji powyżej dopuszczalnego (spadek wsp. konwersji przy jednoczesnym utrzymaniu wydatków w kampanii). Wykrycie takiej sytuacji przez regułę może podonnie jak we wcześnijszym przykładzie wykorzystać można do sutomatycznego wstrzymania czy modyfikacji kampanii lub wysłania powiadomienia.

 

Przykładowe sytuacje techniczne:
- gwałtowny spadek CTR lub CTR i pozycji czyli możliwe że konkurencja przygotowała atrakcyjniejsza rekklamę. Wykrycie przez regułę takiej sytuacji pozwoli na szybką reakcję (np chwilowe ratowanie za pomoca max CPC) i inne działania pod wpływem powiadomienia np analiza konkurencji, zmiana tekstów reklam.

 

- wzrost współczynnika odrzuceń może świdczyć o problemie ze stroną www (konieczne połaczenie konta G. Analytics). Wykrycie takiej sytuacji przez regułę podczas naszej nieobecności może posłużyć do podjecia automatycznego działania minimalizujacego straty jak i do przesłania wiadomości e-mail dzięki której szybko zdiagnozujemy zaistniały problem np 404 na stronie docelowej czy awarię serwera.
Wzrost wsp. odrzuceń i innych parametrów związanych z zachowaniem użytkowników na stronie możecie również śledzić za pomocą powiadomień G. Analytics.

 

Scenariuszy może być bardzo dużo. Nasuną się Wam same, po przeglądnięciu parametrów dostępnych w regułach, które można zadawać jako kryterium wykoania wybranej akcji.

Akcją może być np wstrzymanie reklamy, grupy, słowa czy kampanii, zmana max CPC ale i wysłanie wiadomości e-mail. System może informować nas o każdym zadziałaniu reguły, każdej zmianie dokonanej przez regułę, lub tylko w przypadku błędu (np braku możliwości wykonania reguły).


Gdzie znajdę reguły automatyczne?

 

Do zarządznia już istniejącymi regułami służy karta dostępna z menu operacje zboorcze > reguły automatyczne (lewe menu).

 

Aby utworzyć nową regułę korzystamy z przycisku "Automatyzacja" dostępnego na kartach "kampanie", "grupy reklam", "słowa kluczowe" i "reklamy".

 

Ważne:

Możecie przeglądać historię działania reguł na koncie i ew. cofnąć dokonane zmiany.

Na karcie zarządzania regułami można wstrzymać lub zmodyfikowac wybraną regułę.

W histori zmian kampanii lub grupy reklam zmiany wprowadzone przez regułę bedą opatrzone loginem jej trwórcy i dopiskiem "automatyzacja".

 

Dobra praktyka:

Jeśli prowadzicie kilka kampanii czy obsługujecie więcej kont lub samych reguł bedzie więcej niż jedna, nazywajcie je zgodnie z przeznaczeniem i przynależnością do konta / kampanii. Nic tak nie stresuje jak niezrozumiała informacja, że coś się stało ale nie wiadomo dokładnie co, na którym koncie i w której kampanii.

 

Testy:

Przed wyjazdem na urlop przećwiczcie wybrane reguły, by mieć śwaidomość jak działają i jakie komunikaty mogą generować.

 

Udanego urlopu!

Dot.: Lato z Forum: Pięć rzeczy, które powinnieneś zrobić zanim wyjedz

Najlepszy Współtwórca

Po wczytaniu się w Twoje pytanie i przemyśleniu możliwości zadalem sobie pytanie po co taka kombinacja?

 

Jeśli faktycznie o konkretnej godzinie ma być sprawdzany sumaryczny wydany budżet i jeśli "coś" to budżet ma być wstrzymany, i przerzucona pozostała wartość na inną kampanię to takiej formuły nie ma. Może udałoby się to zrobić dzięki skryptom, ale to musieliby się wypowiedzieć specjaliści od kodowania.

 

A dokładniej to można przeanalizować dotychczasowe kampanie i w razie potrzebypo prostu zmniejszyć budżet danej kampanii np. ze 100 zł na 80 zł dziennie - odpadnie kwestia godziny 18 i kosztów o tej godzinie, a znowu dla drugiej kampanii podnieść odpowiednio budżet.

 

Jeśli jednak zakładając, że w jednej kampanii są założenia, że budżet ma się zatrzymać jeśli przekroczy wartość 80% budżetu, a w drugiej kampanii uda się ustawić podobną regułę, ale w odwrotną stronę, czyli jeśli budżet o danej godzinie (niech będzie ta 18) nie przekroczy jakiejś wartości to zwiększ go o % bądź x.

 

Pomoże Ci w tym reguła dotycząca Zmiany budżetu dziennego w zależności od kosztu, czy też ilości kliknieć - jeśli ustalisz jakąś średnią ilość takich kliknięć z dni poprzednich.

 

ScreenShot105.jpg

Dominik Myślak

Dot.: Lato z Forum: Pięć rzeczy, które powinnieneś zrobić zanim wyjedz

Nowicjusz ✭
"...można przeanalizować dotychczasowe kampanie i w razie potrzebypo prostu zmniejszyć budżet danej kampanii np. ze 100 zł na 80 zł dziennie ..."

- Niestety to nie jest takie proste. Ciężko to wytłumaczyć bez wniknięcia w specyfikę branży. Każdego dnia te kampanie zachowują się inaczej. Jednego budżet kampanii 1 zostanie wyczerpany a drugiego tylko jego 80%. I tak na okrągło Emotikon: Szczęśliwy

Taka skomplikowana reguła byłaby super- dodatkowo gdyby jeszcze można było ją wzbogacić o funkcje- przerzuć resztę budżetu na kampanię, która już wyczerpała limit dzienny a przy tym miała najniższy CPA czy CPC to byłoby super Emotikon: Szczęśliwy

Tak czy siak dzięki za Wasze odpowiedzi, pokombinuje coś na tym co już jest.

Dot.: Lato z Forum: Pięć rzeczy, które powinnieneś zrobić zanim wyjedz

Najlepszy Współtwórca

Wspólny budżet dla kampanii, które mają się uzupełniać. 

Reguła (lub kilka np co godzinę) dla kampanii zużywającej okresowo dużo środków która chcesz ograiczyć:
Jeżeki koszt > od kowoty ...  wstrzymaj kampanię.

Wtedy reszta wspólnego budżetu będzie do dyspozycji pozostałych kampanii.

 

Pamiętaj, by w regule ustawić powiadomiania jeśli zostanie wykonana zmiana.

 

Dla bardziej złożonych kombinacji konieczne jest użycie skryptów lub API gdyż w regułach warunek i akcja dotyczą tej samej kampanii.