AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 317 forumowiczów jest online
Obecnie 317 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów Google Ads.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kampania ze wszystkich produktów - plik .csv w Edytorze adwords

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Witam,

Mam w sklepie online produkty z branży motoryzacyjnej, który klienci wyszukują często po konkretnym modelu. Chciałabym stworzyć taką kampanię, aby każdy model był osobną grupą reklam. Tzn klientowi po wpisaniu konkretnego modelu pokazuje się reklama z tytułem zwierającym ten model i odnosząca po kliknięciu do strony tego konkretnego produktu.

Produktów mam kilka tysięcy, więc muszę to zrobić w Edytorze Adwords. Mam listę tych produktów wraz z linkami. Wyeksportowałam sobie do pliku .csv jedną z kampanii i zastanawiam się jak to najszybciej zrobić tym bardziej, że chciałabym by do jednego produktu były np. 3 słowa kluczowe (ludzie różnie szukają - z kropkami, bez kropek, z marką czy po samym symbolu). Widzę, że w .csv w różnych wierszach są różne informacje - niektóre komórki pozostają puste. Zna ktoś może jakiś prosty sposób, ma wypracowany jakiś schemat jak taki plik szybko stworzyć?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, ponieważ pierwszy raz tworzę taki plik Emotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam,

Maja

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Kapmania ze wszystkich produktów - plik .csv w Edytorze adwords

Najlepszy Współtwórca
wydaje mi się, że trochę utrudniasz sobie życie

mając całą kampanie w edytorze adwords możesz ją posortować już w tym programie - nie musisz tego robić w csv

W edytorze będzie to działało na zasadzie kopiuj i wklej do odpowiedniej grupy reklam.

Napisz jakie masz doświadczenie z edytorem adwords? Jeśli wiesz jak tworzyć nowe grupy reklam - prościej czasem jest skopiować już utworzoną.

Jeśli wiesz jak kopiować frazy kluczowe w obrębie konta/kampanii to masz gotowe rozwiązanie.

Do tego załóżmy, że chcesz wyłowić ze wszystkich fraz w kampanii jakieś konkretne dotyczące jednej marki - z lewego menu wchodzisz na poziom konta i wybierasz słowa kluczowe, a następnie w środkowej części w wyszukiwarce wpisujesz interesującą Cię frazę. System wyszuka Ci wszystkie te frazy. Wybierasz, które chcesz zaznaczając je i kopiujesz (tu kwestia czy od razu je wstrzymujesz by nie było duplikatów) i wklejasz je do nowo utworzonej grupy reklam.
Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭
Jeśli to robisz w AdWords Edytorze i chcesz rozszerzyć tylko listę słów kluczowych to nie rób tego poprzez eksport całej kampanii, ale np. poprzez funkcję "Wprowadź wiele zmian" na zakładce Słowa kluczowe. Na podstawie wyeksportowanych danych przygotuj sobie zbiór danych złożony z 4 kolumn (Nazwa kampanii, nazwa grupy reklam, słowo kluczowe oraz typ dopasowania + ewentualnie 5 kolumna z Max.CPC). Po wklejeniu tych kolumn z nagłówkami w tej funkcji AdWords Edytor doda/zaktualizuje słowa kluczowe. Jeśli jakichś grup reklam nie będziesz miała w kampanii, zostaną one utworzone. Później dla nowych grup reklam w podobny sposób możesz "wprowadzić wiele zmian" i będziesz miała komplet danych. W edytorze możesz również ustawić właściwe stawki. Powodzenia.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭
Dzięki Dominiku za odpowiedź.

W Edytorze Adwords potrafię tworzyć nowe grupy i kopiować. Te podstawowe rzeczy mam ogarnięte. Problem w tym, że w tym przypadku mam np. 2000 produktów i będzie to 2000 różnych grup reklam i 6000 słów kluczowych (po 3 do każdej grupy). I tutaj pomyślałam, że lepiej to będzie zrobić w excelu bo kopiować w edytorze ręcznie to trochę klikania. Chyba, że się mylę?

Nowicjusz ✭
Marku dzięki za tą wskazówkę. Nie korzystałam jeszcze z funkcji "Wprowadź wiele zmian". Aktualnie muszę całą kampanię stworzyć od nowa, więc to nie tylko rozszerzenie listy słów kluczowych, ale myślę pewnie skorzystam z Twojej podpowiedzi jak już stworzę kampanię Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
według mnie prościej będzie w edytorze - przynajmniej ja robiłbym to w edytorze

Natomiast zapewne masz jakieś frazy, które w pewien sposób się dublują konstrukcją. To w jaki sposób przygotujesz się do pracy w edytorze może Ci ułatwić życie.

np. masz jakąś markę x i frazy

numer części + x
x + coś + numer części
inne coś + numer części + x

masz utworzoną dla x grupę reklam

ale wiesz, że masz markę x, ale z innym numerem części, ale inne elementy są identyczne

kopiujesz grupę reklam i wklejasz jako nową - zmieniasz nazwę grupy

wchodzisz na zakłądkęsłowa kluczowe i ctrl + h wpisujesz numer części do podmiany i numer części dla danej grupy reklam

gotowe, słowa kluczowe zmienione

przechodzisz na reklamy i to samo - jeśli w reklamach występowały numery części

jeśli dobrze zorganizujesz sobie pracę to przez podmiany zaoszczędzisz mnóstwo czasu

Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Zgadza się Dominiku - mam 2000 produktów jednej marki i produkty różnią się tylko numerem.

Np. Bosch 1, Bosch 2, Bosch 3... i tak do Bosch 2000 Emotikon: Mrugający

A będą jeszcze inne marki. Wiem, że mogę kopiować grupy i podmieniać sam nr części, ale jeśli dobrze Cię zrozumiałam to musiałabym 2000 razy kopiować utworzoną dla x grupę reklam i 2000 razy podmieniać nr części w słowie kluczowym ręcznie?

Najlepszy Współtwórca
dokładnie tak Emotikon: Szczęśliwy

podobnie mogłoby to wyglądać w csv

eksportujesz tylko jedną przygotowaną/wzorową grupę reklam

zaznaczasz kolumny w których pojawia się numer części, czyli zapewne nazwa grupy reklam, słowa kluczowe, teksty reklam - odpowiednie wiersze.

robisz podmianę numeru części, zapisujesz i wracasz do edytora i importujesz plik - w edytorze masz nową grupę

wracasz do csv (masz nadal zaznaczone te kolumny) i znowu podmiana numeru itp.

Zapewne inaczej to musiałabyś ogarnąć sam csv wklejając 2000 razy grupę reklam

w innej karcie wkleić 2000 numerów części i jakąś funkcją sprawić by w odpowiednich grupach podmieniły się numery części
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
No właśnie chciałam uniknąć kopiowania wszystkiego 2000 razy, ale po krótkiej analizie chyba już rozumiem konstrukcję tego .csv Emotikon: Szczęśliwy Wydaje mi się, że szybciej jest jednak tak jak napisałeś na końcu tzn stworzyć csv wklejając 2000 razy grupę reklam - podmienić nr części hurtowo w Excelu wbrew pozorom nie jest trudno bo wystarczy stworzyć jedną kolumnę z komórkami wypełnionymi nazwą Bosch i drugą z nr produktów i połączyć kolumny za pomocą funkcji =(A1&""&B1) i przeciągnąć. No i na podstawie formuł wtedy można stworzyć też różne słowa kluczowe. Trochę więcej dłubania przy formułkach, ale z kolei mniej kopiowania operacyjnego - tym bardziej, że tych produktów będę miała docelowo ponad 20 tys. różnych marek.

Dzięki tej rozmowie dużo mi się rozjaśniło Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
super Emotikon: Szczęśliwy budowa csv nie jest skomplikowana, a wręcz powtarzalna co ułatwi Ci pracę
Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭
Maya - to dobrze, że już masz jaśniejszy obraz tego Emotikon: Szczęśliwy Ja również wolę trochę podłubać w arkuszu kalkulacyjnym a później wrzucić do edytora, sprawdzić i opublikować.
Mi wygodniej jest przy dodawaniu np. kilkunastu tysięcy słów kluczowych/grup reklam rozbić to na etapy dodawania grup reklam, dodawania słów kluczowych do utworzonych grup (te dwa etapy najczęściej łączę, gdyż AdWords Edytor tworzy grupę przy próbie dodania słów do nieistniejącej grupy) oraz dodawania tekstów reklamowych.
Mógłbym na tysiącach wierszy w arkuszu kalkulacyjnym stosować filtrowanie i ustawiać różne formuły dla wierszy odpowiadających za słowa kluczowe oraz reklamy, ale dobrze mi się pracuje z "+Wprowadź wiele zmian" Emotikon: Szczęśliwy

Tak czy inaczej powodzenia w tworzeniu grup reklam.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński