Obecnie 219 forumowiczów jest online
Obecnie 219 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

sieć reklamowa - nietematyczne witryny

Student ✭

witajcie

Mniej więcej od początku grudnia notuję znacznie większą ilość odsłon reklam w sieci reklamowej. Ale jednak przyglądając się bliżej witrynom okazuje się, że to ruch strasznie śmieciowy i nie bardzo związany z tematyką słów kluczowych. 

jest tak, że np

- reklama o energetyce odnawialnej (słowo: kolektory słoneczne) pojawia się na stronie sportowe fakty

- reklama z prasami hydraulicznymi na stronie o straszne-historie o duchach w kanałach Emotikon: Szczęśliwy

Sprawdzałem poszczególne docelowe url'e i słów zbliżonych, tematyki itp tam nie ma pod moje słowa. I to się dzieje masowo. Męczące jest dodawanie co tydzień milonów wykluczeń stron, bo wchodzą kolejne nietematyczne.

Czy mechanizmy AdWords coś zmieniły w dopasowaniach? tak żeby znów więcej wycisnąć kasy. Czy też coś w ustawieniach się pozmieniało.

PS: Remarketing, zainteresowania, tematy - mam wyłączone; kierowanie tylko na słowa kluczowe - więc zbieżność powinna być po słowach.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: sieć reklamowa - nietematyczne witryny

Najlepszy Współtwórca
1. Słowa kluczowe w kampaniach GDN działają inaczej niż w wyszukiwarce. Określają one tematykę stron internetowych. Powinieneś użyć kilku do kilkunastu słów skupiając się na opisaniu tematyki stron a nie produktu / usługi, którą reklamujesz. Może tak robisz ale Twój przykład (konkretne słowo i strona na której wyświetliła się reklam sugerują coś innego). Różne serwisy mają w bocznych kolumnach lub pod treścią zapowiedzi innych art. i to może też wpływać na identyfikację treści.

2. Możesz przyjąć inną strategię.
Np traktuj kampanię na słowa jako wyjściową, która poszukuje dobrych miejsc docelowych. wybrane, które uznasz za wartościowe przenoś do odrębnej kampanii z kierowaniem na te miejsca i nadal obserwuj ich skuteczność. Dodatkowo w ramach miejsc docelowych też możesz użyć słów, które doprecyzują bardziej tematyczne podstrony w ramach konkretnej domeny.
W dotychczasowej kampanii na słowa wykluczaj nieprawidłowe oraz przeniesione domeny. Z czasem przekieruj budżet na wartościowe domeny a kampanię na słowa na małym budżecie traktuj tylko jako poszukującą nowych wartościowych miejsc z ograniczonym budżetem a nawet uruchamiaj tylko okresowo.

3. Określ dokładniej grupę docelową (zainteresowania, płeć przedział wiekowy) zmniejszy to wyświetlenia niewłaściwym osobom (zarówno w kampanii na słowa jak i wybrane miejsca).
Za pomocą planera GDN możesz sprawdzić jaki profil użytkowników odwiedza poszczególne miejsca docelowe i na ile pasuje do Twojej grupy docelowej.

4. W kampanii na słowa:
- wyklucz rodzaje stron docelowych za pomocą filtra "opcje kategorii witryn"
- wyklucz tematy

Student ✭
ad 2, 3, 4 - zgodzę się - strategia ok, wykluczenia ok - dzięki za pomoc w tej sferze

ad 1 - natomiast w punkcie pierwszym tkwi sedno. Wg mnie Google zluzował bardzo zbieżność słów i znalezienie dobrych witryn jest coraz ciężej bo jest ona coraz słabsza. Tak jak pisałeś mam po kilkanaście słów kluczowych w grupach reklam i są to bardzo niszowe słowa (głównie techniczne). Natomiast dobierane miejsca to w dużej mierze śmietnik. Google za łatwo wpuszcza witryny pisane właśnie pod adsense - Często własnie jakieś lokalne dzienniki, portale sportowe, plotkarskie, telemagazyn, motoryzacyjne
dziwi mnie też że to odbywa się od jakiegoś czasu... taki skokowy przyrost

Najlepszy Współtwórca
Może właśnie niszowe słowa są problemem. Google nie wyszukuje słów na stronach lecz na ich podstawie określa tematykę. Dlatego słowa muszą opisywać stronę a nie produkt czy usługę.

Pomijając tę kwestię dodam tylko, że zawsze tworząc kampanie" na miejsca" zaczynam od planera, przechodzę przez kampanię "poszukującą" jako uzupełnienie ale kończę na samodzielnym poszukiwaniu wartościowych witryn, na których chciałbym emitować reklamy.