Obecnie 209 forumowiczów jest online
Obecnie 209 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

jaki rzeczywisty koszt CPC przy ustawieniu 0,01?

Nowicjusz ✭

Witam,

Uruchomiłem Merchant Center i włączyłem kampanię produktową. Z racji tego że w danym asortymencie nie ma praktycznie konkurencji ustawiłem sobie elegancko maks. stawkę CPC na 0,01. Produkty są widoczne, wszystko jak trzeba, tyle że nijak się ma ta kwota do faktycznie pobieranej za klik - mniej więcej w przedziale 0,30 - 0,50. Czy w takiej sytuacji pobierana jest jakaś inna (minimalna?) stawka? Można gdzieś znaleźć na ten temat informacje?

Pozdrawiam.

Dawid K.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Dawid K
września 2015

Dot.: jaki rzeczywisty koszt CPC przy ustawieniu 0,01?

Wschodząca Gwiazda
Dawid - źle mnie zrozumiałeś.
Nie ma sztywnych progów - wszystko z grubsza rozbija się o jakość i klikalność.
Jak są bardzo dobre reklamy, które są często klikane to po jakimś czasie stawka za kliknięcie spada i może dojść do 1 grosza.
Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Wejdź w ustawienia kampanii i sprawdź czy nie masz włączonej opcji Ulepszone CPC (strategia ustalania stawek). Ta opcja jest włączona defaultowo i często zapomina sie o jej wyłączeniu, a pobiera stawki max 30% większe.

Nowicjusz ✭
Nie, nie jest włączone. Zresztą mówimy o kwocie większej nie o 30 ale o 3-5 tys. % większej.

Najlepszy Współtwórca
Przyczyna może leżeć gdzie indziej. Choć top Pauliny nie musi być zły.
30% odnosi się do zwiększenia następującego po wszystkich innych modyfikacjach stawki (np wg lokalizacji, harmonogramu, urządzenia).
Stawkami można zarządzać na poziomie grupy reklam ale i głębiej czyli od segmentacji produktu wg jednej z cech do poziomu produktu. Każde głębsze ustawienie ma priorytet nad tym ustawionym wyżej w strukturze.
Czyli np dla grupy możesz mieć 0,01 a przy produktach całkiem inną większą kwotę.

Nowicjusz ✭
No i tu był pies pogrzebany... Rzeczywiście tam było maks. 0,65 zł. A i po zmianie produktów juz widać, mimo że jakichkolwiek innych brak. Czyli jakaś stawka minimalna jednak jest (tyle że znając google to pewnie tajne/poufne... - swoją droga ciekawe jak to się ma do obowiązującego prawa?). A może się mylę? Można się to takim "minimum" gdzieś dowiedzieć?

Najlepszy Współtwórca
Stawkę ustawiasz ręcznie na każdym poziomie lub ustawiasz domyślną dla grupy. Tak samo działa to dla klasycznej kampanii w wyszukiwarce ze słowami kluczowymi. Stawka na poziomie grupy i indywidualne stawki na poziomie słów kluczowych.
Nie jest to tajemnicą.

Wschodząca Gwiazda
Skoro nie ma konkurencji to nie ma znaczenia jak wysoką stawkę ustawisz - Google i tak pobierze tą minimalną stawkę, która pozwala na osiągnięcie progu wyświetleń, oczywiście pod warunkiem, że ustawiona przez Ciebie stawka będzie pozwalała na przekroczenie tego progu.
A skoro miałeś średnie koszty kliknięć na poziomie 40-50 gr. to wiesz już ile to minimum w przybliżeniu wynosi.
Jeśli Twoje reklamy będą miały dobre CTR'y to ten próg może się z czasem obniżyć i koszt kliknięć będzie maleć.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Miałem na myśli minimalne stawki akceptowane przez google do tego aby daną reklamę w ogóle wyświetlić. Na moim przykładzie sprawdziłem że to ok. 0,20 zł. (przy braku konkurencji), ale zapewne nie jest to kwota stała dla wszystkich słów/kategorii czy nawet reklamodawców. Ale mniejsza z tym, bo to w sumie inny temat. Póki co znalazłem tylko że faktycznie coś takiego google stosuje (nie w serwisie googla rzecz jasna).

I na marginesie, o czym już wspominałem, jestem na 99% pewien, że brak informacji o tych minimalnych stawkach (lub zbytnie jej zakamuflowanie), wraz z przynajmniej sposobem w jaki sposób te stawki są określane - jest sprzeczne z prawem. Ale to już trzeci temat. Widać dużego przepisy dla małych nie obowiązująEmotikon: Szczęśliwy

Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
DK

Nowicjusz ✭
To był komentarz do wcześniejszego postu
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Dawid K
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Dawid - źle mnie zrozumiałeś.
Nie ma sztywnych progów - wszystko z grubsza rozbija się o jakość i klikalność.
Jak są bardzo dobre reklamy, które są często klikane to po jakimś czasie stawka za kliknięcie spada i może dojść do 1 grosza.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca

Sporo osób przyzwyczajonych do klasycznych kampanii kierowanych po słowach kluczowych nie może się odnaleźć w kampaniach PLA. Brak kolumny m.in. "stawka za pierwszą stronę" czy "WJ" powoduje że nie wiemy co jest powodem braku wyświetleń.

Poniżej dodatkowe kolumny, które warto dodać przy uruchamianiu kampanii PLA (niektóre z nich niedostępne dla klasycznych kampanii ) śr CTR, śr. CPC, udział w wyświetleniach, utrata udziału w wyświetleniach, utrata z powodu pozycji a na poziomie widoku wszystkich kampanii dostępna jest jeszcze jedna : utrata z powodu budżetu.

To da Ci szerszy obraz jak działa Twoja kampania jaki jest jej niewykorzystany potencjał i z jakiego powodu oraz  dodatkowo jeśli pojawi się konkurencja jak w uśrednieniu na jej tle wypadasz.

Zarządzanie_kampanią_–_Google_AdWords 2.png.

Student ✭
Ja tylko dodam, że ustawianie na poziomie grupy reklam nic nie daje, ponieważ nie da się ustawić domyślnej stawki poziom niżej, tj. na poziomie grupy produktów.

Nowicjusz ✭

Nowicjusz ✭