Obecnie 292 forumowiczów jest online
Obecnie 292 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zasady działania kampanii in-search. Problem z wyświetlaniem reklam.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

moje pytanie dotyczy kampanii Wideo Adwords w formacie in-search. Zanim moja kampania została uruchomiona wszędzie spotykałam się z inforamcjami, że reklama będzie się wyświetlać w momencie kiedy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę YouTube słowo kluczowe, które przypiszę do grupy kierowania. Po uruchomieniu kampanii zauważyłam jednak, że reklama wyświetla się, ale nie zawsze. Często mimo wpisania w wyszukiwarkę YouTube słowa kluczowego reklama nie wyświetla się (choć na pewno nie komnuruje wtedy z inną, bo w wynikach wyszukiwania nie wyświetla się żadna inna).

To wygląda tak, jakbyśmy nie mieli gwarancji, że nasza reklama pojawi się w wynikach wyszukiwania jeśli użytkownik wpisze w wyszukiwarkę YouTube słowo kluczowe uwzględnione w naszej grupie kierowania. 

Czy ktoś byłby w stanie wyjaśnić tę mechanikę i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie zawsze reklama wyświetla się w rekacji na wpisanie słowo kluczowe, na które wyświetlać się powinna? Jeszcze raz podkreślę, że nie ma to zwiazku z innymi reklamami i nie jest kwestią stawki (bo inne także w reakcji na interesujące mnie słowo się nie wyświetlają).

Bardzo dziękuję.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Katarzyna K
września 2015

Dot.: Zasady działania kampanii in-search. Problem z wyświetlaniem re

Wschodząca Gwiazda

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
zapewne działa tu podobny mechanizm jak w samym google, gdzie jeśli będą Państwo wielokrotnie wyszukiwać swoją firmę w Google bez klikania reklamy, reklama ta może przestać się pojawiać. Dzieje się tak, ponieważ system Google za pomocą plików cookies wykrywa komputer i przestaje pokazywać reklamy, które przypuszczalnie nie interesują Internautę (skoro wyszukał już wielokrotnie i nie kliknął tej reklamy).

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Lepiej zrób test słowa kluczowego. Przejdź do zakładki "Słowa kluczowe" -> "Szczegóły" -> "Diagnostyka słów kluczowych" i w kolumnie "stan" pojawki ci się informacja czy reklama na dane słowo kluczowe jest wyświetlana czy nie.

Maciek ma rację i lepiej unikać wyszukiwań na frazy z własnej kampanii.

Adaśko

Nowicjusz ✭ ✭
Dziękuję. Ma to sens, jednak nie wydaje mi się odpowiedzią na mój problem. Ustawiłam wiele reklam (każda ma inną grupę kierowania = przypisane inne słowa kluczowe) i zgodnie z Twoją podpowiedzią nie powinnam widzieć tych, na które już trafiłam, a tymczasem niektórych nie udało mi się zobaczyć wcale mimo, że teoretycznie powinny pojawiać się w wynikach wyszukiwania w reakcji na wpisane słowo (choćby miały pojawić się tylko raz).

Wygląda to tak jakby poza tym, że user wpisze w wyszukiwarkę YouTube słowo kluczowe (na które powinna wyświetlić mu się moja reklama) powinien byś spełniony jeszcze jakiś warunek. Co ciekawe ustawiając reklamy na wyszukujących w kampanii in-search (a nie na oglądających) nie mamy możliwości określania innych parametrów poza słowami kluczowymi (np. demografii).
Podczas ustawiania grupy kierowania otrzymujemy tylko informację " Twoje reklamy mogą być wyświetlane, kiedy dane słowo kluczowe pasuje do zapytania użytkownika." - podejrzewam, że kluczowe może być słowo "mogą", ale nie wiem od czego dokładnie to wyświetlanie poza słowami kluczowymi może być zależne.

Adam, dzięki za podpowiedź, na pewno sprawdzę. Mam nadzieję, że sugestia dotyczy typowo kampanii Wideo i tylko wyników wyszukiwania YouTube, bo o taką kampanię cały czas mi chodzi.

Dziękuję Wam za pomoc.

[ Edytowane ]
Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Zobacz czy nie masz włączonego ograniczenia liczby wyświetleń:

ograniczenie-liczby-wyswietlen.png

Poza tym zobacz jaki masz współczynnik obejrzeń/odtworzeń. On jest w zasadzie odpowiednikiem CTR w standardowej kampanii, także jeżeli jest zbyt niski może powodować rzadszą emisję reklam.

Nowicjusz ✭ ✭
Krzyśku, już sprawdzałam wszystkie kampanie in-search pod tym kątem - mam "wyświetlaj reklamy codziennie i o każdej porze" + brak ograniczenia jeśli chodzi o liczbę wyświetleń reklamy na użytkownika.

Nowicjusz ✭ ✭
Co do CTR - in-search uruchomiłam wczoraj i trudno mi powiedzieć, czy aktualny wynik zaliczyć jako słaby, czy dobry Na pewno CTR jest widocznie wyższy niż osiągałam przy formatach in-display i in-stream, w każdym formacie TrueView to inaczej wygląda (podobnie też zresztą jeśli chodzi o inne parametry).
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Katarzyna K
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Kasiu mogę Ci polecić artykuł Mariusza Gąsiewskiego (stary ale jary) - http://www.ittechnology.us/reklamy-trueview-w-wynikach-wyszukiwania-youtube-praktyczny-przewodnik/ .

Nowicjusz ✭ ✭
Adam, ogromne dzięki, chyba tych informacji potrzebowałam - chodziło mi o zasadę działania wpływającą na to, że reklama na YouTube nie zawsze się wyświetla (mimo wpisania adekwatnego słowa kluczowego i mimo, że nie konkuruje z innymi reklamami):
"Algorytm reklam Trueview w wynikach wyszukiwania YouTube opiera się na poniższym schemacie:
Ranking rekamy = Wynik Jakości x MaxCPV "
Gdzie na wynik jakości mocno wpływa CTR.
Wielki dzięki, myślę, że to rozjaśnia mi sprawęEmotikon: Szczęśliwy

Nowicjusz ✭ ✭
Mam kolejny problem związany z tym tematem. Reklamy w kampanii wideo in-search pojawiają się na przypadkowe słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarce YouTube. Lista słów po wpisaniu których wyświetliła się reklama jest absurdalna i nie ma żadnego związku ze słowami kluczowymi ustawionymi w kampanii. Czy jesteście w stanie powiedzieć, dlaczego tak się dzieje? Dotyczy to nie tylko mojej kampanii. Często na YT po wpisaniu dziwnego słowa kluczowego wyświetla się reklama in-search gdzie można podejrzewać, że reklamodawca na takie słowo kluczowe swojej reklamy nie kierował. Byłabym wdzięczna za pomoc.

Wschodząca Gwiazda
Wyszukiwarka YT działa nieco inaczej niż wyszukiwarka Google. Tutaj słowa kluczowe bazują na tagach jakie użytkownicy wpisują w ramach wideo, które pojawiają się w komentarzach, itd.

Poniżej podsyłam link, gdzie podanych jest kilka wskazówek jak dobierać listy słów kluczowych na YT. https://support.google.com/partners/answer/2740776?hl=pl

Nie celuj na pewno w ogólne/pojedyncze hasła typu podkład bo może to być podkład muzyczny albo podkład w wersji kosmetycznej to twarzy. Użytkownicy YT szukają inaczej, W Google wyszukasz po haśle sklep tanie kosmetyki, a w ramach YT wyszukasz teksty kosmetyków [konkretnej marki] 2013.

Poza tym stosuj wykluczenia i optymalizuj listy wyszukiwanych haseł na YT.

Nowicjusz ✭

A ja ma wrażenie, że "szuakmy sensu tam, gdzie go nie ma".

In-search nie działa jeszcze tak jak działać w założeniach powinien. 

Nowicjusz ✭ ✭
Dziękuję Wam za odpowiedź. Racja, nie ma zupełnie kontroli nad tym kiedy wyświetlają się reklamy mimo kierowania na wybrane słowa kluczowe . Udało mi się uzyskać odpowiedź, że jeśli w in-search kieruję na słowa, które są bardzo rzadko wpisywane w wyszukiwarce YouTube, to YouTube wariuje (nie rozpoznaje ich) i w efekcie są źle dopasowywane do zapytań. A w moim przypadku nie były powiązane zupełnie, co potwierdza to, co napisał Tomasz. Byłoby ok, gdyby poza tymi dziwnymi przypadkami reklama wyświetlała się także na słowa kluczowe, na które powinna, ale tak nie jest (co podobno jest związane albo z wynikiem jakości albo z tym, że przy specyficznych słowach kluczowych i bardzo małej częstotliwości ich pojawiania się w zapytaniach w serwisie YouTube system tylko w bardzo ograniczonym zakresie wyświetla takie reklamy).

Pozdrawiam.

Wschodząca Gwiazda
Nie przesadzajmy. Prowadziłam różne kampanie In-Search i dobra optymalizacja potrafi przynieść efekt. Nie zawsze wszystko działa jak trzeba, np. kampanie lokalne, gdzie najbardziej zawodzi IP użytkownika, ale nad wszystkim trzeba pracować, a nie podawać się.