Obecnie 288 forumowiczów jest online
Obecnie 288 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Struktura kampanii i dopasowania

Student ✭ ✭

Witam,

bardzo proszę o weryfikację i podpowiedzi co do mojej kampanii firmowej, ponieważ czytając poradniki z różnych stron mam mały mętlik w głowie odnośnie najlepszych ustawień.

Mój pomysł na reklamę dla sklepu jest następujący:

Kampania #1  - zawiera w sobie 5 grup tematycznych, a każda grupa zawiera słowa kluczowe w dopasowaniu ścisłym i do wyrażenia. Są to frazy które są bardzo związane z moim biznesem.

Kampania #2 - zawiera 5 grup tematycznych, a każda grupa zawiera po kilka powiązanych słów w dopasowaniu przybliżonym z modyfikatorem.

Kampania #1 i #2 kierowana jest tylko na komputery stacjonarne. Po optymalizacji listy słów i zweryfikowaniu konwersji, zostanie przygotowana Kampania #3 z powyższymi frazami w dopasowaniu ścisłym tylko na urządzenia mobilne. Ponieważ będę mi łatwiej monitorować i optymalizować taką dedykowaną kampanię.

Moje pytania:

1. Czy przedstawiony schemat pracy jest poprawny, czy może lepiej nie tworzyć kampanii #2 tylko utworzyć nowe dedykowane grupy z frazami z modyfikatorem w ramach kampanii #1 ?

2. Dopasowania ścisłe - Czy jest sens dodawać dwie frazy: [komputer],[komputery] zamiast jednej [komputer]? Czy wpłynie to korzystnie na CPC lub WJ i coś na tym zyskam, w przypadku gdy ktoś wyszuka frazę komputery w Google ? Moim zdaniem lepiej jest zostawić tylko samo [komputer], podobnie jak nie dodawać literówek w stylu [kompter]

3. Czy mając kampanię #2 gdzie są frazy z modyfikatorami, zakładając że pojawi się nowe ciekawe słowo w raporcie, czy mam je przynosić do Kampanii #1 w dopasowaniu ścisłym, czy nic nie robić bo kampania #2 już je obsługuje i dla CPC tego słowa nie ma to znaczenia ?

4. Podobne pytanie mam o dopasowanie do wyrażenia. Zakładamy że ktoś wyszukuję frazę laptopy firmowe cena

Czy sama fraza "laptopy firmowe" w grupie jest OK, czy może jeśli dodać np. [laptopy firmowe cena] bo Google za dokładność przyzna mi niższy CPC lub lepszy WJ ?

W tym pytaniu chodzi mi o to, że nie wiem kiedy mam się zatrzymać w budowie dokładności frazy, czy warto znajdując ciekawą frazę long tail  w raporcie przenosić ją do [ ], czy nic nie muszę robić, bo wystarczy że jej część główna już jest w " " w jakieś grupie

5. Czy taki zapis jest poprawny:

+laptopy +firmowe

Bo czytałam gdzieś, że tylko przy jednym słowie w danej frazie może być +

6. Ostatnie pytanie związane jest z konwersją. Adwords ma możliwość śledzenia konwersji. Ale... w Analitycs też mogę śledzić konwersję, a dodatkowo mogę też integrować te konta. Nie wiem więc po co są te 2 rodzaje śledzenia konwersji. Moim zadaniem lepiej jest ustawić i śledzić wszystko w Google Analitycs bo mam większe możliwości śledzenia i innych źródeł ruchu, ale mogę się mylić.

Bardzo dziękuję za pomoc. Wiem że o dużo się pytam, ale te rzeczy naprawdę są dla mnie teraz ważne i nie do końca je rozumiem.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamila S
września 2015

Dot.: Struktura kampanii i dopasowania

Wschodząca Gwiazda

Cześć.

Przede wszystkim nie da się odgórnie wskazać jakichś najlepszych ustawień, bo to co sprawdza się u mnie ni e koniecznie musi u Ciebie.

Odpowiadając jednak na Twoje pytania. 

Ad.1

Wydaje mi się, że podział na oddzielne kampanie jest uzasadniony jeżeli chcesz dla tych kampanii zrobić inne ustawienia, które możesz zrobić tylko na poziomie kampanii.

W przeciwnym razie nie jest to konieczne, ale też nie jest chyba jakimś wielkim błędem.

Ad. 2

To czy jest sens dodawać te frazy w różnej formie (liczba poj. i mnoga, z literówkami) możesz sprawdzić eksperymentalnie.

Czasem dodanie tych samych fraz w dopasowaniu ścisłym z literówkami i w liczbie mnogiej może przynieść pozytywne skutki w postaci niższego CPC i wyższego WJ, a czasem wręcz przeciwnie.

Najlepiej jest dodać i sprawdzić, jak to będzie wyglądać u Ciebie. Nie ma na to reguły.

Ad. 3

Jeżeli zauważysz ciekawe słowo, które było dopasowane do frazy z modyfikatorem dobrze jest je dodać w dopasowaniu ścisłym, bo masz wówczas większą kontrolę nad stawką CPC.

W przypadku fraz z modyfikatorem dopasowywanych jest tam bardzo dużo różnych zwrotów wpisywanych przez internautów. W raportach średnia pozycja może być wysoka, średni CPC niski, ale może to być trochę zafałszowany obraz. 

Dopiero gdy zaczniemy dodawać frazy w dopasowaniu ścisłym to mamy dokładniejsze dane. Więc warto.

Ad. 4

Może być tak, że dodając dokładniejszą frazę będziesz miała wyższy WJ, a może być wręcz przeciwnie, bo Google gorzej oceni reklamy i stronę docelową pod kątem tej dokładniejszej frazy.

Tutaj znów radziłby Ci testować.

Proponowałbym Ci dodawać dokładniejsze frazy i zawsze obserwować, czy przynosi to pożądany rezultat. Czasem dla tych dokładniejszych fraz warto utworzyć nową grupę reklam i napisać dodatkowe reklamy, by lepiej pasowały do nowych fraz i - w razie co - żeby nie psuły poziomu w grupie, która już jest i ma się dobrze.

Ad. 5

Taki zapis jest jak najbardziej poprawny. Możesz mieć dowolną ilość słów z modyfikatorem +

Dodanie + przez słowem powoduje, że musi się ono pojawić w zapytaniu by było dopasowane do frazy.

Ad. 6

Jeżeli masz zdefiniowane cele w Analytics to możesz je importować w AdWords.

Mając dane dot. konwersji w AdWords możesz optymalizować swoje kampanie, wykorzystując do tego celu np. optymalizator konwersji, czy korzystając chociażby z eCPC.

Wiesz jaki jest koszt konwersji dla poszczególnych kampanii, grup reklam, reklam i słów kluczowych i możesz na tej podstawie przeznaczać większe lub mniejsze środki by minimalizować koszt konwersji i realizować swoje cele.

To chyba tyle. Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci to pomoże.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Kamila S
września 2015

Wschodząca Gwiazda

Cześć.

Przede wszystkim nie da się odgórnie wskazać jakichś najlepszych ustawień, bo to co sprawdza się u mnie ni e koniecznie musi u Ciebie.

Odpowiadając jednak na Twoje pytania. 

Ad.1

Wydaje mi się, że podział na oddzielne kampanie jest uzasadniony jeżeli chcesz dla tych kampanii zrobić inne ustawienia, które możesz zrobić tylko na poziomie kampanii.

W przeciwnym razie nie jest to konieczne, ale też nie jest chyba jakimś wielkim błędem.

Ad. 2

To czy jest sens dodawać te frazy w różnej formie (liczba poj. i mnoga, z literówkami) możesz sprawdzić eksperymentalnie.

Czasem dodanie tych samych fraz w dopasowaniu ścisłym z literówkami i w liczbie mnogiej może przynieść pozytywne skutki w postaci niższego CPC i wyższego WJ, a czasem wręcz przeciwnie.

Najlepiej jest dodać i sprawdzić, jak to będzie wyglądać u Ciebie. Nie ma na to reguły.

Ad. 3

Jeżeli zauważysz ciekawe słowo, które było dopasowane do frazy z modyfikatorem dobrze jest je dodać w dopasowaniu ścisłym, bo masz wówczas większą kontrolę nad stawką CPC.

W przypadku fraz z modyfikatorem dopasowywanych jest tam bardzo dużo różnych zwrotów wpisywanych przez internautów. W raportach średnia pozycja może być wysoka, średni CPC niski, ale może to być trochę zafałszowany obraz. 

Dopiero gdy zaczniemy dodawać frazy w dopasowaniu ścisłym to mamy dokładniejsze dane. Więc warto.

Ad. 4

Może być tak, że dodając dokładniejszą frazę będziesz miała wyższy WJ, a może być wręcz przeciwnie, bo Google gorzej oceni reklamy i stronę docelową pod kątem tej dokładniejszej frazy.

Tutaj znów radziłby Ci testować.

Proponowałbym Ci dodawać dokładniejsze frazy i zawsze obserwować, czy przynosi to pożądany rezultat. Czasem dla tych dokładniejszych fraz warto utworzyć nową grupę reklam i napisać dodatkowe reklamy, by lepiej pasowały do nowych fraz i - w razie co - żeby nie psuły poziomu w grupie, która już jest i ma się dobrze.

Ad. 5

Taki zapis jest jak najbardziej poprawny. Możesz mieć dowolną ilość słów z modyfikatorem +

Dodanie + przez słowem powoduje, że musi się ono pojawić w zapytaniu by było dopasowane do frazy.

Ad. 6

Jeżeli masz zdefiniowane cele w Analytics to możesz je importować w AdWords.

Mając dane dot. konwersji w AdWords możesz optymalizować swoje kampanie, wykorzystując do tego celu np. optymalizator konwersji, czy korzystając chociażby z eCPC.

Wiesz jaki jest koszt konwersji dla poszczególnych kampanii, grup reklam, reklam i słów kluczowych i możesz na tej podstawie przeznaczać większe lub mniejsze środki by minimalizować koszt konwersji i realizować swoje cele.

To chyba tyle. Mam nadzieję, że chociaż trochę Ci to pomoże.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭
Dzięki za pomoc, jeszcze kilka wątpliwości mi się pojawiło:

1. Czy w przypadku AD3, kiedy przeniosę ciekawe słowo [] do kampanii #1, mam je jednocześnie dodać do wykluczonych w kampanii Ad#2 ? Chcę uniknąć rywalizacji dwóch kampanii o to same słowo.

2. Często dodając niszowe frazy mam info że jest mała liczba wyszukań - jest to jakby ostrzeżenie. Czy warto potrzymać jednak takie frazy i popatrzeć czy jednak będą jakieś konwersje, czy jednak odrazy kasować bo obniżają WJ dla grupy ?

3. Czy bardziej opłacalnie jest ustalać budżet standardowy o maxCPC czy skorzystać z eCPC lub optymalizatora konwersji ? Wiem że trzeba testować, ale pytam tak ogólnie na ile te nowe metody są bardziej opłacalne.

Wschodząca Gwiazda
1. Jeśli chcesz mieć pewność, że fraza [] zostanie dopasowana to dodaj ją do wykluczeń w tej drugiej kampanii. Zadbaj jednak o to, by dla tej frazy w dopasowaniu ścisłym był wysoki WJ, bo w przeciwnym wypadku będziesz działać na swoją szkodę.

2. Najczęściej info o małej liczbie wyszukiwań oznacza, że jest ich faktycznie mało czyli zero.
Możesz dla świętego spokoju potrzymać przez jakiś czas takie frazy, by się przekonać, czy Google nie kłamie Emotikon: Szczęśliwy Może się okazać, że nawet po roku nie będziesz tam mieć ani jednego wyświetlenia lub co najwyżej kilka.

3. Wszystkie automatyczne strategie ustalania stawek działają w oparciu o dane na koncie. I teraz wszystko zależy od tego jakie są dane - do czego są przypisywane konwersje.
Załóżmy, że masz na stronie dwa formularze - formularz zapytania i formularz zamówienia.
Jeżeli dla obu formularzy zdefiniujemy konwersje wielce prawdopodobne jest, że to formularz zapytania będzie częściej wysyłany - czyli będzie generował konwersje.
Jeżeli teraz dostarczymy do AdWords dane tylko dotyczące ilości konwersji automaty będą tak ustalać stawki by maksymalizować ilość wysłanych formularzy zapytań - bo tu konwersje będą tańsze. A przecież zależeć Ci może przede wszystkim na formularzach zamówień.

Dlatego wszystko zależy od konkretnych przypadków jak jest zdefiniowana konwersja, czy przypisujemy jej wartość, itd.
Tomasz Ciepłucha