Obecnie 167 forumowiczów jest online
Obecnie 167 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Słowa kluczowe, sklep internetowy

Nowicjusz ✭
Witam, dopiero zaczynam moją przygodę z Google Adwords i mam dość banalne (tak podejrzewam Emotikon: Szczęśliwy) pytanie dotyczące słów kluczowych. Mianowicie przy wprowadzaniu kampanii wpisałam do każdej grupy reklam możliwie największą liczbę słów kluczowych jaka mi przyszła do głowy. Teraz po jakimś czasie widzę, że niektóre są wyszukiwane/klikane bardzo często a niektóre wcale. Czy w takiej sytuacji powinnam podwyższyć stawki na popularne słowa? Czy może powinnam wyłączyć zupełnie nie popularne słowa? Czy zupełnie odwrotnie? Kolejne pytanie: czy jeśli wprowadzam np. buty, powinnam wpisywać hasła typu 'kozaki', 'kozaki sklep' 'kozaki sklep internetowy', 'kozaki sprzedaż', 'kozaki tanie', 'kozaki modne' itd i tak dla każdego słowa? Czy bardziej szczegółowo opisywać? A jeśli tak, to czy pomijać ogólne hasła? Mam nadzieję, że ktoś mnie wesprze, będę baardzo wdzięczna! Emotikon: Szczęśliwy

Dot.: Słowa kluczowe, sklep internetowy

Magister ✭
O wiele lepiej jest konkretyzować słowa kluczowe i budować kampanie zgodnie z budową sklepu - np. "kozaki damskie sklep" "kozaki dziecięce sklep" itp - w zależności od branży. Raczej staraj się unikać wyrażeń ogólnych jak "kozaki" bo ktoś może szukać grzybów a nie butów. Wybór odpowiednich słów kluczowych to nie tylko kwestia klikalności/liczby wyświetleń. O wiele ważniejszym czynnikiem może okazać się współczynnik konwersji i ściśle z tym związany zwrot z inwestycji - ROI. Te słowa kluczowe które generują wyższy ROI należy promować bardziej.

Nowicjusz ✭
Dziękuje za pomoc. W takim razie: czy da się jednoznacznie odpowiedzieć lepiej mieć 100 konkretnych słów kluczowych z mniejszymi stawkami czy wybrać np. 15 najlepszych z nich i podwyższyć stawki?

Emerytowany Najlepszy Współtwórca
Optymalną sytuacją jest gdy każde słowo kluczowe ma przypisaną odrębną reklamę. Czyli jedno słowo kluczowe powoduje emisję jednej reklamy, a ta wskazuje na konkretną podstronę w witrynie. Oczywiście jest to bardzo czasochłonne jednak ma bardzo dobre przełożenie na Wyniki Jakości. Dzięki nim reklama może być emitowana wyżej i to niższym kosztem.

Frazy typu: 'kozaki sklep', 'kozaki sklep internetowy', 'kozaki sprzedaż', 'kozaki tanie', 'kozaki modne' są dość ogólne jednak mogą posłużyć jako grupy reklamowe. Jeżeli nie uda ci się dodać bardziej szczegółowych słów kluczowych możesz dodać te wyrażenia w dopasowaniach do wyrażenia lub z modyfikatorem, czyli z plusami przed słowem, np. +kozaki +sprzedaż lub "kozaki sprzedaż".

Dzięki temu reklama będzie emitowana szerzej, jednak pod pewną kontrolą. Po kilku dniach zajrzyj do raportu wyszukiwanych haseł oraz statystyk dopasowanych słów kluczowych w Google Analytics. Znajdziesz tam wyrażenia, które wpisywali internauci zanim kliknęli w reklamę. Na podstawie analizy współczynników odrzuceń, czasów spędzonych w witrynie, a najlepiej konwersji (jeśli masz zainstalowane) można wybrać te najlepsze i dodać je do odpowiedniej grupy reklam. Jednocześnie można wstrzymać bardziej ogólne frazy.