Obecnie 186 forumowiczów jest online
Obecnie 186 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Reklamy z listą produktów (PLA) oraz Centrum Sprzedawcy (Merchant Center) dostępne w Polsce!

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Drodzy Forumowicze,

wszyscy zainteresowani na pewno już wiedzą, że wczoraj swoją oficjalną premierę na polskim rynku miał nowy typ reklamy "Reklamy z listą produktów" oraz produkt zwany "Centrum Sprzedawcy" (znany także pod nazwą "Merchant Center"). Myślę, że wielu reklamodawców niecierpliwie oczekiwało na ten typ reklamy. Szczególnie w okresie przedświątecznym może on przyczynić się znacznie do zwiększenia ROI. 

W artykułach Centrum Pomocy znajdziecie kilka nazw tego typu reklamy: reklamy z listą produktów, reklamy w formie listy produktów, reklamy produktowe. Przepraszamy za nieścisłości w nazewnictwie! Obecnie pracujemy nad ujednoliceniem tych różnych nazw do "rekamy z listą produktów", 

Więcej informacji na temat tych reklam i Centrum Sprzedawcy znajdziecie na blogu "Wszystko o AdWords":

http://adwords-pl.blogspot.de/2013/11/wygodniejsze-zakupy-w-polsce.html

Wiele ciekawych informacji jak np. "Od czego zacząć?" znajdziecie także na poniższej stronie:

http://www.google.pl/ads/shopping/index.html

Pozdrawiam i zachęcam do dzielenia się Waszymi spostrzeżeniami, komentarzami, wąpliwościami dot. reklam z listą produktów i Centrum Sprzedawcy. 

KarolinaP

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Reklamy z listą produktów oraz Centrum Sprzedawcy dostępne w Pol

[ Edytowane ]
Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Dzisiejszy artykulik na ten temat.

Magister ✭ ✭ ✭
Wow, super! Dziękuję, Krzysztof!

Najlepszy Współtwórca

Napotkałem kilka problemów... Świadcząc usługę Klientowi (inną niż AdWords) zweryfikowałem jego stronę na koncie zbiorczym. Aby zweryfikować merchant center trochę kombinowałem i... od razu dodałem maila administratora z konta adwords do konta, na którym strona została już zweryfikowana - konto merchant center utworozne na administratorze z konta adwords. W pierwszej chwili nie doszło do weryfikacji.

Dopiero tak jakby po założeniu konta Narzedzia dla webmasterów na administratorze z AdWords i wrzuceniu pliku na serwer zweryfikowało stronę, ale...  automatycznie powiązało administratora AdWords z kontem, na którym wcześniej zweryfikowałem stronę - konto zbiorcze (weryfikuje strony Klientów. 

Zastanawiałem się jaka powinna być właściwa procedura jeśli zakładam merchant center na adresie mailowym x, a weryfikacja storny nastąpiła już na adresie y - przy założeniu, że nie dopuścić do sytuacji, że po prostu zmieniam konto weryfikacji - oba maile mają dawać ten sam rezultat - weryfikację strony.

Druga sprawa to wiem, że przykładowy plik xls to tylko przykład, ale mógłby być w odpowiednim kodowaniu i języku bo zacząłem na nim pracować i wyrzuciło mi błędy związane z lokalizacją pliku. Zmieniłem tytuły kolumn na polskie i system wyrzucił bład, że nie znalazł kolumn z nazwami angielskimi. Oczywiście sobie poradziłem tworząc plik xls od nowa kopiując tylko zawartość jaką wpisałem.

Teraz wszystko było ok, ale dopiero tu dowiedziałem się o nietolerowaniu na razie plików w xls Emotikon: Szczęśliwyczyli konwersja do txt.

Teraz chyba jest ok bo przetwarza plik testowy...

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
czy jest opcja, żeby mieć na jednym koncie merchant center data feed-y dla kilku różnych sklepów? jakiś taki odpowiednik MCK?

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Wczoraj przedzieralem się przez teorię i napotkałem na multikonto klientów.

Jest to prawdopodobnie to o co pytasz, ale sam to chciałem sprawdzić i wypełniłem formularz.

Dzisiaj otrzymałem maila, na którego zaraz mam zamia odpisać:

Hello,

Thank you for your email.
Please know that if you want us to look into your request regarding Multi-Client approval, we would like you to reply to this email with the list of website URLs you would like to add under this Multi-Client account. 

Sincerely,

The Google Shopping Team

Odpowiem wyprzedzająco bo mam tylko jedno takie konto teraz, ale takie zbiorcze przyda się na później.

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Dzieki wielkie,
też już poszedł wypełniony formularz.

Najlepszy Współtwórca
Maciek nic poza ten artykuł z pomocy https://support.google.com/merchants/answer/188487 nie wiem prócz maila od teamu, który trochę zaskoczył Emotikon: Szczęśliwy że weryfikują taką sprawę.

Utworzyłem sobie konto merchant center na mailu z MCK i poprosiłem o utworzenie multikonta na danych z tego konta. Tak na prawdę sprawdzam jak to funkcjonuje.
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Ciąg dalszy spostrzeżeń... Wczoraj dziwiło mnie, że jednym z błędów pliku z produktami (feed`a) był brak weryfikacji strony, gdzie na stronie widniała informacja Zweryfikowany (dziwiło mnie, że bez zielonego ptaszka jak u Krzysztofa - stwierdziłem, że w Polsce tak musi być). Na koncie cały czas pomarańczowy/żółty monit o tym, że muszę zweryfikować stronę...

Dzisiaj tylko kliknąłem na link zgłoś roszczenia... - co wczoraj już robiłem przecież. Dopiero teraz przydzieliło ptaszka.

Co do pliku produktów rozdzielonego tabulatorami:

Jeśli używasz formatu z wartościami rozdzielanymi tabulatorami, możesz stosować nazwy atrybutów w języku angielskim albo w języku kraju docelowego. Pamiętaj tylko, by nazwy atrybutów (np. 'stan' [condition]) i wartości (np. 'nowy' [new]) podawać zawsze w tym samym języku.

Jak to się ma do rzeczywistości? Wrzuciłem w języku polskim oznaczenie kolumn i w języku polskim stany itp. Błędy wykazały, że nie rozpoznają wartości.

Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Otrzymałem wiadomość od teamu:

Hello Dominik,
Thank you for your email.

We're happy to inform you that we've created your multi-client account. You should now be able to see a list of all your accounts by signing in to your account using your email address.

If you'd like to add more accounts in the future, you can do so by signing in and clicking 'Add account.' As a reminder, please avoid submitting duplicate websites containing similar content to avoid account disapproval.

If you use FTP to upload your data feed, please sign in to your account in order to create your new FTP account.

Please reply to this email if you have any additional questions or concerns.

Sincerely,

Satyadipanshi
The Google Shopping Team

Popełniłem błąd (ale pewnie nie ma jakiś konsekwencji) podając numer konta MCK i login z MCK, ponieważ, tak jak było napisane w instrukcji zgłaszane konto to tylko przykładowe konto, które chcielibyśmy dodać do Multikonta. Tak się stało. Mam utworzone multikonto i widoczne w nim konto, które zgłaszałem Emotikon: Szczęśliwy

Także jeśli chcecie wysłać prośbę o utworzenie multikonta zakupów google wpiszcie w formularzu dane konta Klienta, konta które będzie podrzędne, czyli będące później na utworzonym multikoncie.

Dominik Myślak

Merchant Center i reklamy z listą produktów-nagranie szkolenia

Magister ✭ ✭ ✭

Moi Drodzy,

gdyby ktoś z Was przegapił szkolenie z Merchant Center i reklam z listą produktów, poniżej znajdziecie nagranie szkolenia:

Pozdrawiam,

KarolinaP

Student ✭

dotrwałem do minuty 20-tej i dalej już się nie da słuchać o tym że są ciągłe problemy z dźwiękiem...

Nowicjusz ✭
Zapis szkolenia lepszej jakości jest dostępny pod tym linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=iBs9xq8vGG8

Nowicjusz ✭

Hej,

Jak długo się czeka na ocenę produktów na koncie GMC? Udało mi sie dodać XML z poprawnymi produktami w tamtym tygodniu i cały czas mam status produktów oczekujących na sprawdzenie.

Najlepszy Współtwórca
około tygodnia
Dominik Myślak