Obecnie 259 forumowiczów jest online
Obecnie 259 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Pytanie o organizacje kampani remarketingowej

Student ✭

Witam,

chciałbym upewnić się, że dobrze zaplanowałem kampanię remarketingową.

Założenia:

- osobna kampania remarketingowa tylko na wyniki wyszukiwania

- kampania ma 5 grup reklamowych (każda grupa odpowiada kategorii w sklepie)

- każda grupa ma kierowanie na inną listę remarketingową (target and bid)

- wszystkie grupy są dla mnie tak samo istotne, wyświetlane wg tego samego harmonogramu

Pytanie: czy mogę zostawić taką strukturę, czy robi się to w jakiś inny sposób?

Dzięki za pomoc.

Pozdr

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Pytanie o organizacje kampani remarketingowej

Magister ✭ ✭ ✭
Moim zdaniem możesz albo zostawić to w takiej formie, albo wyświetlać reklamy nieco szerzej. Szerzej, to znaczy osobom, które były na stronie, niezależnie od tego, z której kategorii szukały wcześniej produktu i z której szukają teraz. Będzie to naturalne, jeśli kategorie sklepu nie są od siebie strasznie oderwane i produkty mogą zostać kupione razem. Być może będzie miało sens połączenie w jedną grupę (listę remarketingową) 3 kategorii a pozostawienie 2 kategorii w drugiej, ale to już można oceniać na konkretnym przykładzie.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Piotr dobrze myślisz. Remarketing dopasuj do tego, czym osoby były zainteresowane. Jak ktoś szukał spodni, to pokaż mu spodnie, a nie skarpetki. Adaśko

Magister ✭ ✭ ✭
Adam - to jest remarketing w wyszukiwarce Emotikon: Szczęśliwy

Reklamy będą więc wyświetlać się na podstawie równoczesnego dopasowania do słów wpisanych przez szukającego i znajdujących się w danej grupie reklam, ale tylko osobom ze wskazanej listy remarketingowej (lub też wszystkim, ale dla osób ze zdefiniowanej grupy wyżej, bo dla nich mogę dać wyższe stawki).

Nie będzie tu problemem więc sytuacja, gdy osobie, która u mnie szukała wczoraj skarpetek, a dziś w Google wpisuje "spodnie damskie" pokażę reklamę produktów ze swojej kategorii "spodnie" - szczególnie, gdy linki zrobię nie tylko na poziomie reklam, ale właśnie na poziomie słów kluczowych i mogę od razu skierować do podkategorii "spodnie damskie". Jeśli do tego dodam jeszcze promocję - 2 produkt 10% taniej, to jest szansa, że sprzedam i spodnie i skarpetki...

I tak dalej, i tak dalej...

Piotrze zastanów się więc, czy osoba szukająca "skarpetek" może szukać też "spodni" by je kupić i wtedy zdecyduj.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Wschodząca Gwiazda
Moim zdaniem strategii jest mnóstwo i nie ma lepsza czy gorsza. Warto testować różne warianty i wybrać najskuteczniejszy sprzedażowo.

Kampanie RLSA z jednej strony może być dopasowana do tego co użytkownik na stronie widział i można kusić go do powrotu jakimiś rabatami. Z drugiej strony jest to również rodzaj kampanii, która opierając się na założeniu, że użytkownik był na naszej stronie pozwala na nieco szersze kierowanie po słowach kluczowych. Np. sprzedając na sklepie wazony ozdobne można wykorzystać w kampanii szersze kierowanie jak "dekoracje wnętrz" i zobaczyć jak taka strategia się sprawdzi.

Student ✭
Dziękuję za sugestie.

A propos kierowania na odpowiednią stronę docelową. Poradźcie, gdzie kierować ludzi z 'Porzuconego koszyka':

a) Główna
b) Bezpośrednio do koszyka
- cookisy powinny trzymać info co było w koszyku więc koszyk powinien być taki, jaki go użytkownik zostawił. Trochę ryzykowne jednak - wiadomo jak jest z tymi cookisami czasem...
- trochę chamskie to jest Emotikon: Mrugający - dajesz użytkownikowi od razu koszyk i niech nie gada tylko kończy zakupy Emotikon: Szczęśliwy
- landing page z kuponem rabatowym na zachętę?
- odesłać go do ostatnio przeglądanej kategorii (na 100% będzie na obu listach)

Z góry dziękuję za sugestie.

Pozdr
Piotr

Wschodząca Gwiazda
Jak masz dużą liczbę porzuconych koszyków to zastanowiłabym się na początku co może być tego powodem.

Poza tym w takich przypadkach najlepiej remarketing dynamiczny działa.

Takie pytanie: czemu ograniczasz się tylko do kampanii RLSA? Pamiętaj, że użytkownik nie tylko w wyszukiwarce siedzi.

Magister ✭ ✭ ✭
Piotrze, Paulina już Ci odpowiedziała - na klientów od porzuconego koszyka stosuj remarketing dynamiczny "atakujący" ich na różnych witrynach i kierujący do produktów, które mieli w koszyku lub przeglądali - być może dokończą zakupy u Ciebie, a nie u konkurencji.

Szukaj też przyczyn porzuceń - jeśli problem jest w konstrukcji koszyka to po ściągnięciu danej osoby znów ją stracisz, bo nie będzie w stanie dokończyć zamówienia w zadowalający ją sposób.

Chcąc korzystać z remarketingu w wyszukiwarce ja oderwałbym się od danych z przeszłości i kierował zgodnie z oczekiwaniami ujawnionymi poprzez wyrażenie wpisane w wyszukiwarce. Jeśli wczoraj miałem w koszyku drukarkę, którą później kupiłem u Twojej konkurencji, a dziś szukam już tylko przewodu do podłączenia tej drukarki, to optymalną dla mnie sytuacją będzie, gdy z reklamy skierujesz mnie do działu z przewodami. Drukarka może na mnie czekać w koszyku - jeśli ją już kupiłem, wówczas usunę ją z koszyka, jeśli jeszcze nie kupiłem pewnie zastanowię się nad korzyściami z jednego kosztu przesyłki...
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński