Obecnie 108 forumowiczów jest online
Obecnie 108 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Prosty skrypt wyłączający kampanię.

Student ✭

Witam.

Potrzebny jest mi bardzo prosty skrypt AdWords, do zrobienia w kilka minut jak się wie jak. Otóż w AdWords, w zakładce automatyzacja jest reguła, która wyłącza kampanię gdy całkowity koszt kampanii jest większy niż X pln. Chciałbym żeby to działało w ten sposób że sprawdza warunek co godzinę na danych z tego samego dnia (i poprzednich). Niestety w przypadku tworzenia gotowego skryptu w Automatyzacji, jest aktywacja skryptu „Codziennie” o danej godzinie, przez co musiałbym napisać takich reguł 24 jeśli dobrze rozumiem. Z drugiej strony skypt w zakładce skrypty może by wywoływany co godzinę cyklicznie, niezależnie od dnia i godziny i o to mi właśnie chodzi.

Czy ma ktoś może taki prosty skrypt, i mógłby się nim podzielić ? (-: .Szukałem ale bezskutecznie .. Jeśli nie to muszę zlecić komuś napisanie czegoś takiego.

P.S Chodzi mi o to żeby wyłączyć kampanię jak całkowity koszt kampanii przekroczy jakąś kwotę, czyli jeśli wydałem wczoraj 50 złotych , a dziś było lepiej i wydałem do godziny 15-tej 65 złotych, a miałem mieć wyłączenie na 110, to wyłącza mi dziś o 15-tej uwzględniając dane z wczoraj i dzisiaj (dane od początku uruchomienia kampanii)

Odpowiedź eksperta 4verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Konrad B
grudnia 2016

Wschodząca Gwiazda

cześć,

sprawdź TEN skrypt. Miałam kiedyś podobny problem i stworzyłam taki skrypt. Na koncie możesz odpalać go co godzinę. Jakbyś nie zrozumiał do końca jego działania lub potrzebował pomocy to daj znać. Ale w skrócie: tworzysz plik do którego wyciągasz ID kampanii i przydzielasz limit budżetu, a skrypt korzystając z tych danych co godzinę sprawdza wydatki na koncie w kampanii i jeśli zostaną zbliżone do limitu to wstrzymuje kampanie i wysyła Ci na maila informacje o tym.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Konrad B
grudnia 2016

Wschodząca Gwiazda

cześć,

sprawdź TEN skrypt. Miałam kiedyś podobny problem i stworzyłam taki skrypt. Na koncie możesz odpalać go co godzinę. Jakbyś nie zrozumiał do końca jego działania lub potrzebował pomocy to daj znać. Ale w skrócie: tworzysz plik do którego wyciągasz ID kampanii i przydzielasz limit budżetu, a skrypt korzystając z tych danych co godzinę sprawdza wydatki na koncie w kampanii i jeśli zostaną zbliżone do limitu to wstrzymuje kampanie i wysyła Ci na maila informacje o tym.

Student ✭

Dzięki to by było to, jednak nie chcę / nie mogę używać arkuszy google więc muszę przerobić ten skrypt jakoś tak żeby limit budżetu i ID kampanii była już jako stała w skrypcie, jednak nie rozumiem ID bo przecież z tego co już zauważyłem skrypt uruchamia się na konkretnej kampanii a nie na całym koncie, a on pobiera ID w skrypcie przez getCampaign(campaignId) i nie widzę żeby pobierał ID kampanii gdzieś z arkusza...

Nie rozumiem też sprawdzania warunku czy kampania powinna być wyłączona, jest to w arkuszu w miejscu if(row[0] == ''), spodziewałem się jakiegoś np. if(row[0] > Koszt), a tu taka niespodzianka i nie wiem jak to przerobić, znam HTML,CSS,MQL trochę ale o Java nie mam pojęcia, ale ok poradzę sobie jakoś a jak nie to ktoś mi przerobi to dzięki.

Dot.: Prosty skrypt wyłączający kampanię.

Wschodząca Gwiazda

@Tomasz_C  kiedyś udostępnił skrypt, który sprawdzał budżet i stopował w razie potrzeby na podstawie etykiety kampanii. 

Dot.: Prosty skrypt wyłączający kampanię.

Wschodząca Gwiazda

@maciekef - nie mogę znaleźć na forum tego skryptu, ale tam chodziło o wstrzymywanie kampanii w określonym miesiącu, gdy wydatki dobiją do określonego pułapu i wznawianie ich na początku każdego miesiąca. 

A tutaj, z tego co zrozumiałem, chodzi o sprawdzanie wydatków na koncie od jakiejś określonej daty do dnia dzisiejszego.

Więc napisałem nowy skrypt pod to konkretne zadanie Emotikon: Szczęśliwy

function main() {
  //maksymalny koszt po osiągnięciu którego kampanie będą wstrzymane
  var maxCost = 1000;
  //data rozpoczęcia 
  var dateFrom = "20161001";
  //dzisiejsza data
  var today = new Date();
  var dateTo = Utilities.formatDate(today,"GMT+0100","yyyyMMdd");  

//pobieramy koszty w wybranym zakresie dat  
  var report = AdWordsApp.report("SELECT Cost FROM ACCOUNT_PERFORMANCE_REPORT DURING "+dateFrom+","+dateTo);
  var data = report.rows().next();
  var totalCost = data['Cost'];
  Logger.log("Wydatki na koncie: "+totalCost);
  //jeśli łączne wydatki są większe niż maxCost to wstrzymujemy kampanie
  if(totalCost > maxCost){
    Logger.log("Wstrzymujemy kampanie");
    var campaigns = AdWordsApp.campaigns().withCondition("Status = ENABLED").get();
    while(campaigns.hasNext()){
      campaigns.next().pause();  
    }
  }
}

Przed zaprogramowaniem skryptu proponuję przetestować z różnymi zakresami dat i popatrzeć jak zadziała skrypt, ale powinno być dobrze.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Tak, dokładnie o to chodziło. Emotikon: Szczęśliwy . Tylko że ta konkretna data, to jest moment uruchomienia kampanii, ew. liczone od początku miesiąca, widzę że wpisuje to się ręcznie, ale przerobie sobie jakoś, zaraz to przetestuje. Pozdrawiam.

Nowicjusz ✭

A ja potrzebuje pomocy 

Tomasz_C taki skrypt by mi się przydał ale stopujący dzienny budżet kampanii, ewentualnie proszę Cię o kontakt
Treść mojej sytuacji ... jaką strategię ustalania przyjąć gdy Google zabiera obecnie 2 krotność budżetu dziennego, Klient w weekendy się nie reklamuje a poniedziałek i wtorek ma pomnożony budżet razy dwa i już nie starcza mu na środę (a obecnie ma dołek w branży mimo zwiększonej liczby zapytań) przez co musi więcej wydawać na reklamę, czy macie jakąś radę na ten temat, za wszelkie wskazówki mistrzom AdWordsów... tu obecnych... będę szczerze wdzięczny...

Najlepszy Współtwórca

Cześć Robert,

Niestety wielu z nas się z tym boryka. Podobny problem miałem jeszcze we wcześniejszej wersji, gdzie Google mogło przekroczyć tylko 20% i namiętnie to robiło. Moje tłumaczenie, że założonego budżetu nie starczy do końca miesiąca nie pomagało.

Zareagowałem, żeby nie dopuścić do wyklikania budżetu przed końcem miesiąca i to był mój błąd. Gdybym tego nie zrobił, to Google zwróciłoby mi nadwyżkę z wydatków miesięcznych - co nie zmienia faktu, że w pewnym momencie kampania miałaby przestój.

Spróbuj może ograniczyć emisję reklamy. Może jest gdzieś sektor, gdzie ta reklama się w ogóle nie sprawdza - np. jakiś region bądź urządzenia (smartfony). Może wystarczy nieco pobawić się harmonogramem, by ograniczyć wydatki.

Dominik Myślak

Profesjonalista ✭ ✭

Cześć,

Daniel Gilbert z BrainLabs pisał kiedys o tym problemie. 

Przygotował też dwa skrypty:

https://www.brainlabsdigital.com/heres-brainlabs-script-regain-control-adwords-budgets/

https://searchengineland.com/heres-script-track-adwords-spend-every-hour-day-251696

Nie testowałem, ale zdaje się, że powinno rozwiązać sprawę.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Wschodząca Gwiazda

Skryptem oczywiście można by było częściowo to ograniczyć, ale trzeba pamiętać o tym, że mimo iż skrypt można uruchamiać co godzinę to i tak dane dostępne są z opóźnieniem i wywołując skrypt o określonej godzinie może dojść już do przekroczenia budżetu, ale jeszcze nie będzie dostępnych pełnych danych i skrypt nie wstrzyma kampanii.

Natomiast jeżeli regularnie dochodzi do przekroczenia budżetu w określone dni to proponowałbym sprawdzić udział w wyświetleniach oraz utratę udziału z powodu budżetu. 

Skoro w poniedziałki i wtorki budżet wydawany jest podwójnie podejrzewam, że kampania ma dużą utratę wyświetleń właśnie z powodu budżetu (w pozostałe dni), a taka sytuacja jest bardzo niekorzystna, gdyż jest potencjał, który nie jest wykorzystywany.

Jeśli tak jest to proponuję zacząć od stopniowego obniżania stawek. Obniżając stawki w ramach tego samego budżetu będzie coraz więcej tańszych kliknięć, aż dojdziesz do sytuacji, że budżet nie będzie się już cały wydawał. W międzyczasie utrata wyświetleń z powodu budżetu może się zamienić w utratę z powodu pozycji, ale to jest już mniej niekorzystna sytuacja, bo mamy dużo więcej tańszych kliknięć.

Zamiast obniżania stawek dla poszczególnych słów, czy grup można też tymczasowo wprowadzić modyfikację stawek w harmonogramie.

Tomasz Ciepłucha

Profesjonalista ✭ ✭

Cześć Tomasz,

Od siebie dodam jeszcze, że temat opóźnień danych jest dosyć elastyczny.

W poprzedniej agencji pracowałem przede wszystkim na kontach z małym budżetem.

Dlatego sprawa była mi nie obca. 

Zauważyłem jednak, że to co się opóźnia to konwersje (mowa o standardowym modelu atrybucji ostatnim kliknięciu, bo inne jeszcze bardziej przeciągają sprawę).

Koszty zawsze były na bieżąco.

Rozmawiałem też na ten temat kiedyś z naszym opiekunem oraz supportem.

Podobno są konta gdzie koszty też się opóźniają, ale nie jest to tak częste.

Obecnie na średnich i większych kontach również tego nie widzę.

Wydaje mi się, że jedną z metod byłoby sprawdzenie przed północą wydatków w AdWords za dany dzień.

Dalej weryfikacja rano czy liczby się zmieniły.

Jeśli nie to chyba można założyć, że opóźnienia nie występują i spróbować powyższych skryptów.

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Wschodząca Gwiazda

W sumie nigdy tego jakość dokładnie nie sprawdzałem więc być może jest jak piszesz, ale sprawdzanie danych o północy nie jest dobrym pomysłem do zweryfikowania czegokolwiek, bo na noc zazwyczaj ruch mocno spada i w szczególności na małych kontach z małymi budżetami może już nie być kliknięć (choćby dlatego, że się skończyła kasa).

Niemniej jednak w pierwszej kolejności sugeruję i tak zajrzeć na udział w wyświetleniach i zoptymalizować stawki.

Tomasz Ciepłucha