Obecnie 209 forumowiczów jest online
Obecnie 209 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kiedy zacząć obniżać CPC?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Mam pytanie o to, jakiej próby (liczby kliknięć) potrzebuje google dla nowej kampanii aby uznał ją zą dobrze zoptymalizowaną - a dokładnie, kiedy mogę zacząć obniżać CPC bez obawy o równoległe obiżanie pozycji reklamy / liczby wyświetlen? 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Kiedy zacząć obniżać CPC?

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

maxCPC wpływa bezpośrednio na ranking Twoich reklam.

Ranking = maxCPC x WJ

Przy każdej aukcji (każdym wyszukiwaniu) reklamy są szeregowane wg rankingu.

Stawka cpc rzeczywiście płacona jest zazwyczaj mniejsza i zależna jest od .

Jeśli chcesz obniżyć rzeczywiste cpc i zachować pozycję musisz zadbać o Wynik Jakości.

Czy WJ dla poszczególnych słów zmienił się od czasu uruchomienia kampanii?

Obniżanie maxCPC ma sens (w wiekszości przypadków) jeśli chcesz obniżyć pozycję a piszesz, że nie chcesz.

Stawka jaką płacisz za kliknięcie na danej pozycji zależy od rankingu konkurencji (reklamy niższej) i Twojego WJ

rzeczywiste cpc = (Ranking reklamy niższej / Twój WJ)  + $0,03.

Najlepszy Współtwórca

Zadałeś pytanie, na które ciężko również odpowiedzieć, ze względu na to, że kampanię adwords można optymalizować non stop obserwując trendy użytkowników.

Tak na prawdę nie musisz obniżać stawki za kliknicie, ponieważ nawet jeśli masz ustawione CPC na 2 zł to jest to informacja dla systemu, że tyle jesteś w stanie dać NAJWIĘCEJ co za tym idzie jeśli stawka za kliknięcie by Twoja reklama wyświetliła się na dobrych miejscach (na oczekiwanych miejscach przez Ciebie) będzie równa 1,50 zł to tylko taka kwota zostanie pobrana. Jeśli wystarczy 1 zł to również tylko ona będzie pobrana...  2 zł to Twoje maksimum - działa to na zasadzie licytacji, gdzie podajesz swoje maks i więcej nie będziesz licytował.

Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭

Witam,

obie odpowiedzi są właściwe, a ja ze swojej strony chciałam tylko dodać, że Google nie ma ustalonej żadnej konkretnej liczby kliknięć na reklamę, która gwarantowałyby status kampanii "wystarczająco zoptymalizowana" i, co się z tym wiąże, stałą, wysoką pozycję. Zarówno akucje, stawki CPC, konkurencja, pozycja reklamy są bardzo dynamicznymi zmiennymi, które są ze sobą ścisle powiązane. Zatem nie możemy powiedzieć "Jeśli uzyskasz 200 kliknięć, to Twoja reklama będzie utrzymywała się na najwyższych pozycjach.". 

Zakładamy, że współczynnik klikalności (CTR) powyżej 1% to już dobry wynik dla sieci wyszukiwania. Moim zdaniem, jest to jednak dość subiektywna opinia, ponieważ niektórzy mogą być bardzo zadowoleni z takiego CTR, inni jednak definiują sukces kampanii ze współczynnikiem klikalności na poziomie 15%. 

Pozdrawiam,

KarolinaP

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. 

Może nie do końca wyjaśniłem o co mi chodzi. Dla większości słów kluczowych wynik jakości mam 10/10. Zauważyłem pewną zależność, z której wynika moje wcześnejsze pytanie. Pierwsza kampania jaką dodałem, miała stosunkowo wysoki maxCPC i uzyskała CTR na poziomie 4%, który utrzymuje się do dzisiaj nawet po obniżeniu stawki do minimum. Liczba wyświetleń również jest zadowalająca. Dodając kolejną, nową kampanię od razu z minimalnym CPC, taka kampania ma niewielką liczbę wyświetleń - zatem pytanie powinno być chyba o to, jak zbudować i utrzymać wysoki poziom wyświetleń reklamy? 

Najlepszy Współtwórca

Bardzo ważna jest struktura samej kampanii - czyli jak pogrupowałeś słowa kluczowe.

Jakie ułozyłeś teksty reklam dla poszczególnych grup reklam - na poczatek parę tekstów by później móc wybrać te najlepsze i dalej z nimi eksperymentować jeśli widzisz taką potrzebę.

Jakich dopasowań słów kluczowych użyłeś...

na twoje pytanie składa sięwiele czynników, które mają ogromny wpływ na koszty kliknięcia, które jak już wspominałem i tak są pobierane najmniejsze możliwe, aby reklama się pojawiała tam gdzie chcesz.

Dominik Myślak