Obecnie 163 forumowiczów jest online
Obecnie 163 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kampania remarketingowa i boty

Nowicjusz ✭ ✭

Szanowni Państwo,

Uruchomiliśmy kampanię remarketingową i jednego dnia zanotowaliśmy 579 kliknięć. Prawdopodobnie z zebranych danych w kampanii (mieliśmy intensywne odwiedziny bota) zachowały się jego dane.

W związku z tym ten bot wyczerpał nam budżet, natomiast Analytics nie zaonotowało praktynie wejść.

Jest jakaś szansa, żeby w przyszłości uniknąć takich problemów?

I drugie pytanie związane z remarketingiem - czy konieczne jest zamieszczanie słów kluczowych, oraz miejsc docelowych w sieci reklamowej?

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Stanisław L
września 2015

Dot.: Kampania remarketingowa i boty

Najlepszy Współtwórca

Jeśli to rzeczywiście bot to w Analytics możesz poszczególne jego odwiedziny będą zliczane jako kolejne wizyty do tych samych odwiedzin (jeśli kolejne kliknięcia były w krótkim okresie czasu).

Ustaw capping reklam na niskim poziomie (np do 5 -7 wyświetleń na dobę), to powinno ograniczyć działanie bota jeśli przyjmuje ciasteczka. Jeśli nie potrzebna jest głębsza analiza i opracowanie progilu do ustawienia wykluczeń w kampanii.

Czy pozostały ruch z kampanii AdWords widzisz prawidłowo w G. Analytics?

Czy celowo kierujesz kampanię na regiony z których następują niepożądane kliknięcia?

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca

System Adwords filtruje i koryguje nieprawidłowe kliknięcia w dwóch etapach.

1. Tuż po kliknięciu - wtedy kliknięcie nie obciąża salda konta a nieprawidłowe kliknięcia widoczne są w dodatkowej kolumnie którą możesz dodać na poziomie widoku kampanii.

2. Analiza w późniejszym czasie - korekta dokonywana jest na karcie podsumowania płatności.

https://support.google.com/adwords/answer/42995?hl=pl

https://support.google.com/adwords/answer/2549113

Jeśli masz uzasadnione podejrzenia zawsze możesz przesłać prośbę o sprawdzenie, zawierającą dowody np logi z serwera.

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Stanisławie teraz mi jeszcze przyszło do głowy - a skąd wiecie, że to bot? Może to po prostu normalne kliknięcia spowodowane przez użytkowników - emisja reklam jest na dużą skalę w Twojej kampanii i to może być powodem takiej ilości kliknięć - już wiesz co zrobić, więc spróbuj ograniczyć region i daj znać.
Dominik Myślak

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda
Jeśli był to faktycznie bot to kliknięcia zostaną zanotowane w Adwords jako nieprawidłowe, a system zwróci koszty poniesionych nieprawidłowych kliknięć. System Adwords wykrywa takie spamowe działania i zwraca koszty użytkownikom kont.

Jeśli chodzi o drugie pytanie związane z remarketingiem to nie ma konieczności zamieszczania w tego rodzaju kampanii słów kluczowych i miejsc docelowych. Remarketing to reklama idąca za użytkownikiem czyli na dobrą sprawę użytkownik sam kieruje tym gdzie reklama się pojawi. Inna kwestia to iż jest to wskazane. Zawężając słowami kluczowymi kampanię mamy nad nią większą kontrolę. Przez co unikniemy pojawiania się reklamy na niektórych, niekoniecznie wskazanych dla branży stronach.

Nowicjusz ✭ ✭
Dzięki za odpowiedź. Pytanie tylko kiedy system zrozumie, że jakiś bot mnie atakuje. Odnotowuję głównie wejścia z Chin i Stanów zjednoczonych, właściwie te dwa kraje już gonią Polskie odwiedziny. Nie można tego w żaden sposób zgłosić? Przez dwa dni same boty zjadły prawie 200 PLN.

Najlepszy Współtwórca
Przejrzyj dziennik serwera i wyszukaj tych adresów ip, które wyklikują i je wyklucz. Druga sprawa to czy kampania jest dobrze przygotowana, że masz kliknięcia również z poza polski - czy taki był zamysł? Sprawdź w raporcie wyszukiwanych fraz, które z nich mają najwięcej kliknięć bo to może przez złe dopasowania fraz masz tak dużą ilość niechcianych kliknięć.
Dominik Myślak
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca

Jeśli to rzeczywiście bot to w Analytics możesz poszczególne jego odwiedziny będą zliczane jako kolejne wizyty do tych samych odwiedzin (jeśli kolejne kliknięcia były w krótkim okresie czasu).

Ustaw capping reklam na niskim poziomie (np do 5 -7 wyświetleń na dobę), to powinno ograniczyć działanie bota jeśli przyjmuje ciasteczka. Jeśli nie potrzebna jest głębsza analiza i opracowanie progilu do ustawienia wykluczeń w kampanii.

Czy pozostały ruch z kampanii AdWords widzisz prawidłowo w G. Analytics?

Czy celowo kierujesz kampanię na regiony z których następują niepożądane kliknięcia?

Nowicjusz ✭ ✭
Jeszcze raz dzięki za pomoc.
Kampania została uruchomiona bez kierowania na konkretny kraj bo mamy klientów z kilku części Europy. Fakt, że mogłem wykluczyć Chiny i Stany Zjednoczone, czy jednak to moja wina, że filtr nie łapie botów?
Ze słowami kluczowymi jest problem ponieważ w raporcie Analytics mają one następującą formę: docvertical::3 i nikt nie wie co to oznacza.
Korzystamy z systemu abonamentowego w naszym sklepie i niestety nie mam dostępu do serwera :-(

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

W pierwszy dzień Analytics rzeczywiście nie zliczył tej masy odwiedzin, natomiast Adwords już tak (i wyciągnął z budżetu). Kolejny dzień Analytics już zliczał odwiedziny bota. Kampanię kierowałem niecelowo na te kraje. Nie wiedziałem, że możemy mieć takie napady jakichś bezczelnych robotów :-)

Najlepszy Współtwórca

Brak zliczeń w pierwszym dniu może wynikać:

- potraktowania dużej ilości kliknięć jako kolejnych wizyt w ramach tych samych odwiedzin,

- innej strefy czasowej na koncie G. Analytics.

Daj znać jeśli w tym przypadku nie pomoże ograniczenie kierowania kampanii na wybrane lokalizacje lub wykluczenie niewłaściwych. Postaram się wtedy pomóc Ci w wykluczeniu.

Słowa w sieci reklamowej działają odmiennie niż w kampanii skierowanej do wyszukiwarki.

Za pomocą listy słów określamy tematykę witryn lub podstron witryn, na których ma wyświetlić się reklama.

Doboru miejsc docelowych do kampanii remarketingowej możesz dokonać na podstawie raportów. Analizując jakość ruch z poszczególnych miejsc możesz wybrać te na których kampania remarketingowa przynosi najlepsze efekty.

Nowicjusz ✭ ✭
Dzięki!
Zrobię testy tej kampanii z większymi ograniczeniami kierowania i zobaczymy co z tego wyniknie. Adwords pewnie nie zwróci mi pieniędzy, które zmarnował ten przeklęty bot? :-/
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca

System Adwords filtruje i koryguje nieprawidłowe kliknięcia w dwóch etapach.

1. Tuż po kliknięciu - wtedy kliknięcie nie obciąża salda konta a nieprawidłowe kliknięcia widoczne są w dodatkowej kolumnie którą możesz dodać na poziomie widoku kampanii.

2. Analiza w późniejszym czasie - korekta dokonywana jest na karcie podsumowania płatności.

https://support.google.com/adwords/answer/42995?hl=pl

https://support.google.com/adwords/answer/2549113

Jeśli masz uzasadnione podejrzenia zawsze możesz przesłać prośbę o sprawdzenie, zawierającą dowody np logi z serwera.

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Stanisławie teraz mi jeszcze przyszło do głowy - a skąd wiecie, że to bot? Może to po prostu normalne kliknięcia spowodowane przez użytkowników - emisja reklam jest na dużą skalę w Twojej kampanii i to może być powodem takiej ilości kliknięć - już wiesz co zrobić, więc spróbuj ograniczyć region i daj znać.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Spieszę z odpowiedzią.
Wiem, że to bot ponieważ w małych odstępach czasu mieliśmy bardzo wiele odwiedzin, np. 290 w ciągu godziny, które trafiały w jedną podstronę naszego serwisu. Odezwę się jak zbiorę jakieś nowe dane.

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Przy tworzeniu kampanii remarketingowej warto też pamiętać o jakiejś strategii. Ciekawy artykuł na ten temat tutaj.

Nowicjusz ✭
Mam problem z wyklikiwaniem reklam AdWords. Przeglądam Dziennik dostępu (ang. Access Log) dla serwera. Tam jest bardzo dużo danych i nie wiem jak go efektywnie przeglądać. Z góry dziękuję za pomoc.

Maciek