Obecnie 206 forumowiczów jest online
Obecnie 206 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jakość reklam Adwords

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭ ✭

Cześć, 

mam problem z jakością moich reklam. Wprowadziłam całą ofertę księgarni internetowej - około 80 tys. tytułów - każdy z nich to osobna grupa reklam w konkretnej kampanii, np. "Kuchnia włoska" w kampanii "Kulinaria" itd.

Jest to bardzo duża baza, która może przyczynić się do większego ruchu i zamówień, jednak dużo reklam nie wyświetla się ze względu na: mało popularne frazy lub niski wynik jakości tych reklam (na słowa kluczowe wybrałam tytuł książki, tytuł + autor, tytuł + fraza książka).

Czy macie może pomysł jak automatycznie dla wielu tytułów polepszyć ten współczynnik, bo wchodzić w każdą reklamę osobno odpada Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Jakość reklam Adwords

Student ✭ ✭ ✭
Witaj,

Wydaje mi się że jest to kiepskie podejście do tworzenia kampanii dla księgarni (tudzież innego sklepu z bardzo dużym asortymentem).

Oczywistą sprawą jest, że większość fraz tytułów książek (kombinacji z autorem itd.) będzie miała zbyt małą liczbę zapytań, by reklamy mogły się wyświetlać, stąd niski wynik jakości (niska Przewidywany współczynnik klikalności) - zakładam, że pozostałe czynniki wpływające na jakość , jak na przykład strony docelowe, stoją na przyzwoitym poziomie.

Bez szerszych danych odnośnie konstrukcji reklam tekstowych + strony docelowej, ciężko coś więcej powiedzieć, niż to co sama napisałaś - mało popularne frazy. I tu zwiększenie maksymalnej stawki za kliknięcie niewiele pomoże.

Jest kilka sposobów aby naprawić trochę sytuację, ale niestety nie automatycznych dla wszystkich reklam. Radziłbym zacząć od poczytania o "Korzystanie z funkcji wstawienia słowa kluczowego": https://support.google.com/adwords/answer/2454041?hl=pl oraz dopasowaniu słów kluczowych https://support.google.com/adwords/answer/2497836?hl=pl + koniecznie o wykluczających listach słów https://support.google.com/adwords/answer/2453983
Dobre połączenie tych trzech rzeczy powinno trochę pomóc.

ALE

Radził bym zupełnie zmienić podejście do tworzenia reklam dla księgarni:
- kampania reklam produktowych to będzie strzał w dziesiątkę
- skupić się na trendach i aktualnej popularności produktów dla reklam tekstowych
- reklamy po kategoriach (przykładowo podręczniki szkolne, sezon dobiega już końca)
- analiza sprzedaży i ruchu użytkowników w Google Analytics da dobry podgląd co nadaje się do reklam tekstowych

Tak w skrócie Emotikon: Szczęśliwy

BTW: 80tys. grup reklam - gratuluje cierpliwości Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Marcin Zięba

Wschodząca Gwiazda
Pytania: czy dana reklama z tytułem książki prowadzi do strony z konkretną książki czy do strony głównej lub działu ?

Adaśko

Magister ✭ ✭ ✭
Moniko,

a ja zapytam od innej strony - czy planując taką kampanię analizowałaś jej opłacalność?

Odnośnie niewyświetlania się reklam to podejrzewam, że tytuł + autor da długie frazy i dlatego większość jest mało popularna (te bym usunął z kampanii, a dla pozostałych trochę pokombinował z kolejnością, polskimi znakami, itd. )

Inna sprawa to fakt, że przy wrzucaniu dużej oferty sklepu internetowego lepiej zacząć od kampanii produktowej - z niej dopiero wyciągnąłbym frazy, które warto wykorzystać w kampanii tekstowej.

O innych kluczowych sprawach pisali już Marcin i Adam, więc tylko hasłami "wstawianie słowa kluczowego" (ma sens dla fraz do 35 znaków, więc dłuższe frazy od razu bym z kampanii wykluczył), "wykluczające słowa kluczowe", "strona docelowa" (gdzie prowadzą reklamy).
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭ ✭
Każda reklama prowadzi do konkretnego tytułu.
Pod każdy z działów są osobne grupy reklam.

Nowicjusz ✭ ✭
Marcinie, wszystko co zaproponowałeś już praktykujemy:

- kampania reklam produktowych to będzie strzał w dziesiątkę - działa

- skupić się na trendach i aktualnej popularności produktów dla reklam tekstowych - mamy osobną kampanię specjalnie pod bestsellerowe tytuły

- reklamy po kategoriach (przykładowo podręczniki szkolne, sezon dobiega już końca) - do części kategorii już jest

- analiza sprzedaży i ruchu użytkowników w Google Analytics da dobry podgląd co nadaje się do reklam tekstowych - praktykujemy Emotikon: Szczęśliwy

Więc faktycznie trzeba będzie poszperać w słowach kluczowych danych reklam, ograniczyć długość niektórych itp.

Dziękuję za odpowiedź.

Nowicjusz ✭ ✭
Odnośnie opłacalności to wszystko miało na celu zysk i zwiększenie popularności strony www, która działa od niedawna. Budżet był nieograniczony, po wgraniu całej oferty teraz działam pod kątem optymalizacji reklam

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭ ✭

Jeśli więc każde słowo prowadzi do strony, na której jest prezentowana książka, której słowo kluczowe jest tytułem, to teraz widzę dwie możliwości poprawy wyniku jakości:
1. poprawa treści reklamy (wstawianie słowa kluczowego)
2. sprawdzenie podstron prezentujących książki pod kątem słów kluczowych (mało prawdopodobne, ale piszę o tym, bo widziałem już strony z istotnymi słowami umieszczanymi jako obrazki i/lub flash a nieobecnymi w kodzie strony jako tekst/nagłówki)

Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Student ✭ ✭
A ja bym Ci zaproponował pochylenie się nad tematem dynamicznych reklam:
https://support.google.com/adwords/answer/2471185?hl=pl

Jest to typ kampanii który analizuje Twój serwis i dobiera reklamy do treści na konkretnych podstronach wstawiając odpowiedni nagłówek do reklamy.
Ty musisz jedynie stworzyć reklamę (w sensie 1 i 2 linijkę tekstu i wyśw. adres URL), resztę zrobi za Ciebie system. Emotikon: Szczęśliwy