Obecnie 296 forumowiczów jest online
Obecnie 296 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Jak sprawdzić skąd były kliknięcia w danym dniu w reklamę?

Nowicjusz ✭

Witam, jak mogę sprawdzić skąd były kliknięcia w moje reklamy w danych dniach? Reklamy u siebie nie zobaczyłem ani razu zaś dzienny budżet przeznaczony na kampanię wyczerpał się i pokazane jest iż kliknięcia były.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Jak sprawdzić skąd były kliknięcia w danym dniu w reklamę?

Najlepszy Współtwórca
Pierwszy problem do rozwiązania to samo ustawienie kampanii, które powoduje wyklikiwanie budżetu, bądź faktycznie zbyt mały budżet.

Zastanów się czy masz dobrze ustawione dopasowania fraz kluczowych.
Zastanów się na jaki region chcesz się faktycznie reklamować. Podejrzewam, że Polska, ale w AdWords możesz dodatkowo dodać każde województwo jak i większe miasta co da Ci w raporcie dotyczącym lokalizacji będziesz widział skąd były kliknięcia w rozbiciu o te Twoje dodane regiony.

Jeśli nie masz analyticsa to zainstaluj - tam również będziesz mógł spojrzeć skąd były kliknięcia.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Jest ustawiony region, nie jest to cała polska. Budżet także jest odpowiedni ponieważ wcześniej reklamy były wyświetlane dobrze. Teraz był miesiąc przerwy w wyświetlaniu reklam, i po włączeniu ich z powrotem na tych samych zasadach, lecz nie zobaczyłem tych reklam ani razu.
Google analytics pokazuje skąd są kliknięcia na stronie zaś mnie interesuje skąd były kliknięcia w reklamy.

Najlepszy Współtwórca
a masz połączone konto adwords z analytics?

Na jaki region kierujesz reklamę?

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭
Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie skąd ( z jakich lokalizacji) były kliknięcia w reklamy jest przejście z poziomu kampanii AdWords do zakładki WYMIARY -> Widok: Lokalizacje użytkownika. Dodatkowo warto ustawić zakres dat, który Cię interesuje.

W Analytics także sprawdzić skąd pochodzili użytkownicy klikający w reklamy AdWords.
Taką informacje znajdziesz w sekcji Odbiorcy - Dane geograficzne - Lokalizacja , następnie musisz dodać wymiar dodatkowy : Medium. "CPC" oznacza kliknięcia w reklamy AdWords z konkretnych miejscowości.

Wschodząca Gwiazda

Jeśli pytając o to skąd były kliknięcia masz na myśli lokalizację użytkowników to możesz skorzystać z karty Wymiary i tam wybrać raport Geografia lub Lokalizacje użytkownika.

Co oznaczają poszczególne raporty i jak ich używać znajdziesz tutaj: https://support.google.com/adwords/answer/2453994?hl=pl

lokalizacja.png

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Znalazłem to, w statystykach pokazuje iż kliknięcia były z poza regionu który jest ustawiony. Mam ustawione 100 km od Rzeszowa zaś kliknięcia były w Małopolsce, Kujawsko-Pomorskim a nawet z poza granicy naszego kraju. Wszystko jest ustawione tak jak było, kampanię tylko wstrzymałem i teraz uruchomiłem ponownie. Czy jest możliwość złożenia jakiejś reklamacji bądź czegoś aby zdiagnozować ten problem?

Najlepszy Współtwórca
Masz kliknięcia z poza Twojego regionu z jakiegoś powodu. Powodem są ustawienia kampanii.

Jakie masz ustawienia kampanii co do lokalizacji? - karta ustawienia na poziomie kampanii.

Czy masz wykluczone pozostałe województwa?

Jakich dopasowań fraz używasz?

W domyślnym ustawieniu kierowania na lokalizację jest tak, że mimo użytkownik jest poza Twoim regionem, ale wyszukiwał fraz zbudowanych w taki np. sposób

twoja usługa + rzeszów

reklama również może mu się pojawić - to tzw. składnia zapytania (pojęcie już nie używane przez google, ale bardzo dobrze określa tą sytuację)

Trzeba by było przejrzeć konto pod względem ustawień bo to niestety te ustawienia spowodowały, że masz kliknięcia również poza regionem jaki wybrałeś.
Dominik Myślak

Student ✭ ✭ ✭

W ustawieniach kampanii, w opcjach lokalizacji wybierz "Osoby w lokalizacji wybranej przeze mnie" tak jak na zdjęciu poniżej (na czerwono)

lokalizacje.png

Twoje reklamy będą wyświetlane użytkownikom tylko w wybranych przez Ciebie lokalizacjach. 

Nowicjusz ✭
Czyli jeżeli nie miałem ustawionej tej opcji to nie mam szans ubiegać się o jakiś zwrot poniesionych kosztów pomimo iż ustawiona została lokalizacja docelowa?

Najlepszy Współtwórca
Paweł nie musisz zmieniać tego ustawienia. Wszystko zależy co sprzedajesz/reklamujesz.

Ustawienie domyślne działa w taki sposób, że wyświetla reklamę użytkownikom w Twoim ustawionym regionie, ale jeśli ktoś w zapytaniu użyje frazy związanej z tym regionem to reklama również może mu się pojawić - to dobre rozwiązanie w wielu branżach bo Twoi Klienci nie są tylko w tym obszarze... mogą być poza nim, ale szukają właśnie usług/produktów w Twoim regionie.

Musisz zrozumieć jak działają poszczególne ustawienia lokalizacji, by je skuteczniej wykorzystać.

Natomiast według mnie to nie jest powodem tej sytuacji, o której piszesz, czyli wyświetlanie poza regionem ustawionym w AdWords. Szukałbym gdzie indziej - wymieniłem kilka elementów, które mogłyby się przyczynić do tego, ale nie wiemy jak masz ustawioną całą kampanię.
Dominik Myślak

Magister ✭ ✭ ✭
Paweł: jeśli chodzi o zwrot poniesionych kosztów to oczywiście nie masz szans na niego, bo miałeś ustawione: "Rzeszów i okolice (osoby, które znajdują się w mojej wybranej lokalizacji, szukają jej lub są nią zainteresowane) " i najprawdopodobniej kliknięcia od takich właśnie osób uzyskałeś.

Dominik już trochę napisał Ci o korzyściach z tego ustawienia i ja również w większości przypadków pozostawiłbym kierowanie do wszystkich tych osób. Napisz może więcej na temat swojej kampanii, wówczas będziemy mogli Ci więcej podpowiedzieć.
Pozdrawiam,
Marek Buraczyński

Nowicjusz ✭
Mam ustawioną lokalizację tak jak na załączonym obrazku, w kampani mam 4 reklamy które są podzielone pod względem słów wypożyczalnia aut/wypożyczalnia samochodów/wynajem aut. Słowa z nich zawarte mają budowę np.:
+wynajem +samochodów +Rzeszów +lotnisko
"wynajem aut rzeszów lotnisko"
wynajem autolawet Rzeszów

Nowicjusz ✭

adwords.png

Najlepszy Współtwórca
czy fraza wynajem autolawet Rzeszów to dopasowanie przybliżone? Jeśli tak to sądzę, że to lekki błąd, chyba, że zadbałeś o wykluczenia fraz

I widzisz... w Twoim wypadku ustawienie domyślne, które masz jest bardzo dobre.

Sądzisz, że jak ktoś jedzie na lotnisko, leci na lotnisko z myślą przemieszczania się po Rzeszowie to jak będzie szukał Twoich usług?

A skąd ten użytkownik może szukać Twoich usług? Tylko z Rzeszowa? No nie tylko, więc na Twoim miejscu i tak dodałbym dodatkową lokalizację jako sam rzeszów i na pewno zostawił ustawienie kierowania jak masz teraz.

Natomiast na pewno zadbałbym o to, żeby frazy zawsze miały słowo Rzeszów w swojej budowie i aby nie było to dopasowanie przybliżone bo będziesz miał kliknięcia z fraz w połączeniu z każdym miastem w polsce i różnymi dziwnymi kombinacjami.
Dominik Myślak