Obecnie 229 forumowiczów jest online
Obecnie 229 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Duze opoznienia po zmianie modelu atrybucji

[ Edytowane ]
Magister ✭

Hej,

Zmienilem wczoraj model atrybucji na jednym z kont - Last Click na Position Based.

Niestety mam bardzo duze opoznienia w konwersjach w AdWords.

Wczoraj przez caly dzien po zmianie bylo 0 konwersji. Dopiero dzisiaj rano sie pojawily, ale o 4 mniej niz w Analytics co sie jeszcze nigdy nie zdazylo.

Dzisiejsze dane znowu pokazuja 0 (w GA jest juz 10).

Ten klient nie bedzie zadowolony ba sa to raczej drogie produkty (kilkaset funtow kazdy).

Systemy raportowania, ktory on uzywa pobieraja dane z AdWords i calosc jest na biezaca moniotorowana przez ich dzial marketingu.

Zastanawiam sie czy te opoznienia to standard?

Czy moze pozniej sie to unormuje?

Edit: Jeszcze taka ciekawostka gdyby ktos byl zainteresowany:

Zmiane wykonalem na najwiekszym koncie podpietym pod MCC klienta (ma kilkanascie kont).

Cale MCC uzywa jednego tagu AdWords, ktory sluzy do sledzenia konwersji.

Po odlaczeniu wspomnianego konta od konwersji z MCC AdWords wymaga umieszczenia osobnego tagu dla tego konta.

Innymi slowy nie da sie uzyc jednego tagu dla roznych poziomow sledzenia (MCC i indywidudalne konta) - trzyba uzyc osbonych tagow.

Oczym - przyznam szczerze - nie mialem pojecia.

Mam nadzieje, ze komus sie to przyda.

Pozdrawiam.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Duze opoznienia po zmianie modelu atrybucji

[ Edytowane ]
Magister ✭ ✭

Cześć,

podobne pytanie wraz z odpowiedzią znajduje się pod poniższym adresem:

https://goo.gl/BDvtRV

Zmiany atrybucji powinny być uzgodnione z klientem, by zapobiec powyższej sytuacji. Jest za wcześnie na wyciągnięcie wniosków. Monitoruj sytuację na bieżąco do upływu 72h od momentu zmiany metody atrybucji -> ta odpowiedź dotyczy opóźnień w GA a nie w AdWords.

Przyznaję się do błędu przeczytałem, że pytasz o opóźnienia w konwersji w GA. Musimy poczekać na odpowiedź kogoś bardziej doświadczonego Emotikon: Szczęśliwy

Mam również 2 pytania z czystej ciekawości:

1. Rozliczacie się z klientem poprzez liczbę konwersji z Google AdWords a nie Google Analytics?

2. Skąd pomysł na zastosowanie modelu atrybucji position based?

Magister ✭

Hej Tomasz,

Dzieki za odpowiedz.

Nie powiedzialem, ze zmiana nie byla uzgodniona z klientem ;-)

Chodzilo mi raczej o to, ze nie bedzie zadowolony.

1. Tak, klient patrzy na dane z AdWords

2. Postion based poniewaz Google sugeruje aby go uzyc gdy jestesmy zorientowani na wzrost (klient ustawil bardzo agresywne ceny) + tam gdzie jest duza konkurencja.

Pozdrwiam

Magister ✭ ✭ ✭

Cześć.

Krzysiek, dane z konwersjami mogą się pojawiać nawet kilka dni później. Nawet po 30 dniach (w zależności jakie okno konwersji ustawiłeś). Tutaj masz więcej o tym napisane: https://support.google.com/adwords/answer/3123169?&hl=pl&authuser=0

Podsumowując: Jeśli okno konwersji masz ustawione na 30, to konwersje na koncie AdWords mogą się pojawić nawet w 30 dniu. Czyli musisz poinformować klienta, żeby patrzył na statystyki w dłuższym okresie czasu i tak podejmował decyzje. 

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Najlepszy Współtwórca

GA nadal liczy Last Click.

AdWords to co dostanie od GA rozkłada w oknie konwersji wg wybranego modelu.

Konwersje w GA przypisują się w dniu bieżącym (zgodnie z datą zaistnienia) ale w AgWords do dni kliknięć w oknie konwersji a dodatkowo w podziale na wszystkie kliki w oknie konwersji. Pojawia Ci się więc konwersje ułamkowe jeśli przed konwersją było więcej niż jedno kliknięcie w oknie konwersji.

Magister ✭

Dzieki Panowie.

Wciąż mam pewne wątpliwości:

Na chwile obecna (22:15) mam 45 kowersji w GA i tylko 4 w AdWords.

Po południu po 17-stej dodałem nowa kampanie do tego konta, zebrala 4 kliki i jedna konwersje (widze ja w GA, ale nie w AdWords).

Na co AdWords tutaj czeka? Przecież były w sumie tylko 4 kliki w tej kampanii i jest aktywna od kilku godzin wiec chyba można pokazać tę konwersje w AdWords?

@Lech Krupa:

Ja mam osobne tagi do GA i AdWords na stronie tzn. nie pobieram konwersji z GA.

Możesz podesłać więcej materiałów o tym co napisałeś?

@Bartek K

Wspomniane konto codziennie wyrabia +-50 konwersji. Ciężko mi zrozumieć dlaczego po zmianie modelu atrybucji dzisiaj w AdWords widze tylko 4, kiedy w GA mam już 45.
Ja rozumiem, ze okno konwersji 30 dni to mogę zobaczyć konwersje po np. 25 dniach, ale te sprzedaże się chyba dzisiaj dokonały?

Dzięki

Najlepszy Współtwórca

Konwersja następuje dzisiaj ale mogły poprzedzić ją kliki w różnych dniach i z różnych kampanii, więc konwersja przypisze się w AdWords zgodnie z modelem jaki wybrałeś częściowo do każdego kliku poprzedzającego konwersję.

Model który wybrałeś "Uwzględnienie pozycji" przypisuje 40% udziału w konwersji reklamom, które zostały kliknięte jako pierwsza i ostatnia, oraz powiązanym z nimi słowom kluczowym, a pozostałe 20% udziału po równo innym kliknięciom na ścieżce wyszukiwania.

źrdło: https://support.google.com/adwords/answer/6259715

Część dzisiejszych odwiedzin mogła odbyć się bez pośrednictwa reklamy np za pomocą wejścia bezpośredniego. 

Wtedy GA przypisze konwersja w dniu dzisiejszym do kampanii zidentyfikowanej na podstawie ostatniego kliku (z poprzednich dni) a AdWords do wcześniejszych klików (czyli nie dzisiaj) wg modelu 40% do pierwszego kliku w oknie konwersji, 40% do ostatniego kliku w oknie konwersji i 20% na wszystkie pośrednie kliki.

Dot.: Duze opoznienia po zmianie modelu atrybucji

Magister ✭ ✭ ✭

@Krzysztof AD jeśli masz na koncie +-50 konwersji dziennie, to w miesiącu masz +-1500. W tej sytuacji zastanów się nad przejściem na konwersje "Na podstawie danych": https://support.google.com/adwords/answer/6394265?hl=pl

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Magister ✭

Dzieki wielkie.

Spawa wyglada tak: 

Konwersje zaczynaja sie pojawiac w AdWords po okolo 24 godzinach. 

Czyli nastepnego dnia po poludniu widze juz wszystkie konwersje (lub wiekszosc czasem jeszcze cos dochodzi) gdy patrze na dzien poprzedni.

Jesli patrze w AdWords na dzien dzisiejszy to jest 0 przez caly dzien.

Mysle, ze calosc jest do zaakceptowania przez klienta.

Na tym koncie mam tez uruchomione strategie Target CPA na 3 kampaniach i musze przyznac, ze dziala to zaskakujaco dobrze.

Sa aktywne dopiero od okolo tygodnia ale wyniki znacznie sie poprawily.

@Bartek K
Chyba mam jeszcze za malo klikow bo wciaz jest nie dostepna ta opcja.

Ale dzieki za sugestie. Mysle, ze wkrotce powinienem dosiegnac wymagany limit.

Pozdrawiam