Obecnie 253 forumowiczów jest online
Obecnie 253 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dopasowanie do wyrażenia- czy to ma sens?

Wschodząca Gwiazda

Hej,

temat Grzegorza nasunął mi pewną myśl, a mianowicie czy stosowanie dopasowania do wyrażenia ma sens w takiej sytuacji, że dodajemy to samo słowo kluczowe(czy to w tej samej czy osobnej grupie/kampanii) w trzech typach dopasowań(ścisły,do wyrazenia,przyblizony+)?

Zakładamy, że dopasowanie do wyrażenia i przybliżone służą przede wszystkim do szukania nowych skutecznych fraz(a może to założenie jest błędne?), które potem dodajmy w dopasowaniu ścisłym.

Moja wątpliwość odnośnie tego dopasowanie wzięła się oczywiście ze świadomości, że w większości przypadków frazy, które spowodowałyby wyświetlenie z dopasowania do wyrażenia  zrobiłby to samo dla dopasowania przybliżonego+, a im więcej słów, tym więcej czasu zajmuje analiza...

Jestem bardzo ciekaw Waszego zdania.

pozdrawiam,

Maciek

Odpowiedź eksperta 4verified_user

Dot.: Dopasowanie do wyrażenia- czy to ma sens?

Najlepszy Współtwórca
Kampania ma służyć temu, by znajdować lepsze frazy - skuteczniejsze frazy. Nie zawsze tak jest. Często zakres naszych prac dotyczących prowadzenia kampanii AdWords jest określone sztywno - takie i takie frazy mają funkcjonować (przy równoczesnej naszej wiedzy, że nie da się użyć tylko dopasowania ścisłego, ale pewne założenia wstępne trzeba zrealizować) - wtedy dopasowanie do wyrażenia sprawdza się doskonale.

Natomiast w przypadku szukania lepszych fraz - innych fraz, które wpisują użytkownicy zastosowałbym modyfikator i do wyrażenia. Dlaczego? Ponieważ jak to dokładnie zostało opisane w linku z supportu w temacie Grzegorza, już od pierwszych kliknięć w kampanii dbamy o lepszą ich jakość przez lepsze dopasowanie, czyli do wyrażenia, ale równocześnie nie odcinamy się od kombinacji fraz:
- fraz zawierających nasze słowo kluczowe (frazę kluczową) - pokazuje się fraza w dopasowaniu do wyrażenia (chyba, że obejmie nas jeden z wyjątków);
- fraz ze zmienionym szykiem naszego słowa kluczowego i pewne odmiany - pokazuje się modyfikator.

Do pewnego momentu nie ufałem modyfikatorowi, ponieważ zdarzały się dziwne frazy wygenerowane z niego. Teraz jest już o wiele lepiej.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
Ja testowałam kiedyś taki przypadek na 3 różnych kampaniach gdzie mam jedno słowo kluczowe (bardzo ważne dla firmy) wrzucone do 3 osobnych grup reklam, każda grupa to inny rodzaj dopasowania. Wtedy szukałam nie tyle skutecznych fraz co dopasowania, które da mi niższe CPC dla mega konkurencyjnej frazy, problemem był ogólnie WJ tych fraz.

Niestety w tym temacie nie ma zasady.

Nie było odkrycia, że dopasowanie ścisłe wymiotło pozostałe dopasowania swoim CTR oraz najwyższym CPC, ale zdecydowanie zdziwiła mnie sytuacja gdzie w jednej kampanii okazało się najskuteczniejsze bo generowało najwięcej konwersji, a w drugiej najmniej.

Tyle dobrze, że grupa reklam w ścisłym dopasowaniu podciągnęła WJ tego słowa, gdzie w ostateczności została wstrzymana, a kampania opierała się już tylko na grupach z dopasowaniem do wyrażenia i przybliżonym.

Wschodząca Gwiazda

Ja używam wyłącznie przybliżonego+ zamiast do wyrażenia gdyż zgarnia więcej fraz (w których szukam ciekawych fraz). Po za tym tak jak Maciek napisał warto przemyśleć przybliżone+, gdyż czasem mogą się pokrywać i ze sobą konkurować. Reasumując warto robić tak, aby frazy w dopasowaniu przybliżonym+ nie konkurowały ze sobą. Dopasowanie ścisłe stosuje zawsze dla najpopularniejszych fraz, razem z KITem w reklamach, co moim zdaniem podwyższa dosyć skutecznie CTR. 

Adaśko

Najlepszy Współtwórca
Sądzę, że tak jak napisała Paulina. Każda branża jest inna i trochę inne działania mogą się w nich sprawdzać.

Nawiązując do wypowiedzi Adama odnośnie KITu - nie przepadam go używać bo nigdy nie poprawił mi CTR - wolę przygotować kampanię dokładniejEmotikon: Szczęśliwy - przy większej ilości fraz użycie KITu może to być zrozumiałe, ale i tak starałbym się utworzyć kampanię bez jego używania.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
To jak już wymieniamy doświadczenia to ja zdecydowanie KIT-y lubię, bardzo CTR poprawiają, ale wtedy wyłączam opcję ustawień dotyczącą słów kluczowych (wyrazy w liczbie mnogiej i z błędną pisownią) bo kiepsko wyglądają błędy w reklamach.

Poza tym zdecydowanie wszystko zależy od wielkości kampanii. Bo jeśli dysponujesz kilkudziesięcioma kampaniami z grupami reklam to ustawianie ich ręcznie to męczarnia.

Najlepszy Współtwórca
Tak jest to zależne od wielkości kampanii/konta Emotikon: Szczęśliwy

Ja lubię się napracować na początku - taki dziwny jestem Emotikon: Szczęśliwy
Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Ja KiT-ów sporo stosowałem na początku mojej przygody z Adwords. Z czasem zacząłem do tego troche sceptycznie podchodzić, ale może mój tok rozumowania był nie do końca trafiony.

Natomiast Paulino odnośnie KIT-u i opcji wyrazy w liczbie mnogiej i z błędną pisownią, z tego co wiem, to ten mechanizm działa tak, że wstawia fraze kluczową z naszego konta, a nie tą którą wpisał Internauta -tutaj masz artykuł o tym https://support.google.com/adwords/answer/2454041?hl=pl

edit

Czyli jeżeli ktoś wpisze słowo z błedem a Ty masz fraze napisaną bezbłednie to w reklamie będzie ok

Wschodząca Gwiazda
Emotikon: Szczęśliwy nic w tym dziwnego bo im lepiej przygotujesz działania na początku tym łatwiej kampanie będzie optymalizować potem. Niemniej ja się przekonałam żeby korzystać z narzędzi jakie google udostępnia bo one naprawdę wspomagają i ułatwiają prace na koncie.

Zanim jednak to się zrobi to warto przetestować wszystko na sobie. Nie zawsze moje oczekiwania pokrywały się z wynikami przeprowadzonego testu.

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Dokładnie jak Maciek pisze - KIT wstawia frazę z naszego panelu, a nie dopasowaną, więc mamy kontrolę co się wyświetli. Ja wstawiam KITa w pierwszej linii aby przyciągnął uwagę, w drugie daję obietnicę (szybka dostawa, możliwość zwrotu 30 dni itp.), w trzeciej linii piszę zalety jakościowe usługi lub produktu (super jakość, wiedza, zaangażowanie itp.). Zawsze staram się aby pierwsza i druga linia była wyświetlana u góry razem. To mój sposób.Oczywiście KITa nie stosujemy do fraz związanych z konkurencją reklamowdawcy Emotikon: Szczęśliwy

Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Tak Adamie, Maciek rację maEmotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda

Paulinko to nie zarzut, tylko potwierdzenie Emotikon: Szczęśliwy. Ale tak jak ty będę bonił KIT'a, bo przy kampanii która np. ma około 3000 fraz w dopasowaniu ścisłym musiałbym stworzyć przynajmniej kilkaset grup aby uzyskać to samo bez KIT'a.

Adaśko

Wschodząca Gwiazda
Adamie, w żadnym razie jako zarzut tego nie odebrałam. Potwierdziłam tylko ze swojej strony bo zdecydowanie Maciek odniósł się do konkretnego źródła.

Ja z KIT-em mam różne doświadczenia bo raz działa dobrze, raz nie działa bo reklama ma za słaby ranking, WJ, itd. Poza tym jedni go używają, inni mają z nim złe doświadczenia. Jak dla mnie to kwestia pracy danego SEM-owca i tyle. Każdy ma własny sposób pracy i zakres narzędzi jakie wykorzystuje.