Obecnie 347 forumowiczów jest online
Obecnie 347 forumowiczów jest online
Dla pytań związanych z funkcjami remarketingu, strategii stawek, Edytor AdWords i skryptów AdWords.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

CTR dla pary: słowo kluczowe i reklama

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Jak zapatrujecie się na kwestię optymalizowania kampanii pod kątem CTR dla pary: słowo kluczowe i reklama tekstowa

Chodzi mi o sytuację, w której dla grupy reklam mamy X słów kluczowych i Y reklam tekstowych (to mniej istotne czy tekstowe czy graficzne, ale zostańmy przy testowych). Oczywistym jest, że pewne słowa kluczowe będą miały wyższy CTR tylko z wybranymi (lepiej pasującymi) reklamami tekstowymi (np. dlatego, że będą lepiej "traiały" do użytkowników wyszukujących daną frazę). 

W takiej sytuacji mógłbym:

a) wstrzymać reklamy o niższym CTR - co jest stosunkowo proste do przeprowadzenia

b) wydzielić te grupy reklam i słów kluczowych, które najlepiej działają 

No i właśnie zastanawiam się nad tym drugim wariantem, jako dobrym pomysłem na optymalizację. To znaczy: ze słów kluczowych i wybranych reklamy, których CTR jest w określonemy przedziale, utworzę nową grupę reklam.

PS. Kompletnie abstrahując od kwestii związanej z ilościa pracy jakiej to wymaga. 

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: AK87
września 2015

Dot.: CTR dla pary: słowo kluczowe i reklama

Najlepszy Współtwórca

Grupa reklam > karta reklamy > segment: słowa kluczowe / miejsce docelowe

A tu jest opis:
https://support.google.com/adwords/answer/2454072?hl=pl

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Hej,

Taka funkcja, która pokazuje efektywność reklam dla poszczególnych słów kluczowych, w przypadku kiedy tych słów jest kilka w grupie jest u mnie na pierwszym miejscu na liście życzeń-ohhh jakie to byłoby piękne(ale sie rozmarzyłemEmotikon: Mrugający).

Wracajac do tematu, ogolnie przyjmuje się raczej, żeby te lepsze słowa(czytaj: wysoki WJ) raczej zostawić w tej grupie w ktróej są, a przenosić do innych grup te mniej efektywne, bo jeżeli przeniesiesz taką "10" do innej grupy to ona już tam "10" moze nie być(dane historyczne itp)

Student ✭

Rozumiem Twoje rozterki ale tak jak wspomniał Maciekef przenoszenie najlepszych słów nie jest dobrym pomysłem, znacznie lepiej przenieść te słowa kluczowe które mają słabsze wyniki i w nowej grupie reklam czy też nowej kampanii (większa elastyczność) popracować nad tym by radziły sobie lepiej. Problem dopasowania reklamy do słowa kluczowego jest istotny tylko w sytuacji gdy masz wiele różnych słów w jednym worku w wieloma reklamami. Ja staram się raczej dzielić to w ten sposób by potem moc wybrać najefektywniejsze reklamy nie zastanawiając się nad tym czy słowo do niej pasowało czy nie. Oczywiście czasami wiąże się to ze sporą ilością pracy ale efekt końcowy jest tego warty.

Pozdrawiam, Piotr

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

popieram Piotrka - nie wrzucam dużej ilości fraz do jednej grupy - tylko te, które są na prawdę bardzo podobne, bądź jakimś rozwinięciem do 3 słów z dwóch itp. Natomiast te inne (nawet w liczbie mnogiej) często wrzucam w odrębną grupę, ponieważ mogę wtedy użyć dokładnie tych fraz w tekstach reklamowych.

Do takich operacji przyda Ci się edytor adwords. Ułatwia to tworzenie nowych grup reklam jak masz np. takie frazy

lekarz kraków

lekarz warszawa

lekarz nowy sącz

itp.

Tworzysz jdną grupę reklam dla pierwszej frazy razem z tekstami dla tej frazy. Nastepnie eksportujesz z edytora plik csv i w nim edytujesz miejscowość - czyli ctr + f (znajdź i zamień) - Kraków na Warszawa - zaznaczasz odpowiednie kolumny, w których ma się zmienić miejscowość i zapisujesz.

Importujesz plik do edytora - zaciągane są nowo utworzone grupy reklam.

To tylko przykład jak można ułatwić sobie utworzenie kilku grup reklam bazując na jednej, czy kilku bo:

mając frazy:

lekarz kraków

lekarze kraków

weterynarz Kraków

weterynarze Kraków

i tak samo z Warszawa

Tworzysz wszystkie grupy reklam dla krakowa, eksportujesz wybrane grupy z Kraków do csv, zamieniasz Krakow na Warszawa - zapisujesz i zaciągasz plik do edytora. Masz tym samym w ciągu 2 minut 4 nowe grupy reklam, ale dla warszawy...

wszystko zależy jak Ci wygodniej pracować i jak zorganizujesz sobie pracę, a dokładnie ułatwisz...

Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca

Może zamiast marzeń i życzeń - małe poszukiwania na koncie... co Wy na to?

Najlepszy Współtwórca
co masz na myśli Leszku?Emotikon: Szczęśliwy

domyślam się, że chodzi Ci o analizę konta i wyciąganie wniosków na bazie danych z tego konta. Selekcję dobrych fraz i tekstów od tych gorszych itp.
Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca

Chodzi mi o konkretną funkcjonalność pozwalającą poznać wprost CTR, konwersje i inne parametry, dowolnej pary słowo kluczowe + reklama jeśli taka para zadziałała, czyli nastąpiło wyświetlenie w danej grupie reklam, czyli obiekt z listy marzeń Maćka Emotikon: Szczęśliwy

Wschodząca Gwiazda

Lechu chyba Cie źle zrozumiałem, bo ja odczytałem Twoja wypowiedz jakby takie coś już było, a chcesz nas zmusić do myślenia żebyśmy znaleźli jak to zrobić..?;>

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Bo to jest na koncie...

Wschodząca Gwiazda

prześwietliłem konto i nigdzie czegos w ten desen nie moge znaleźć, wiec są dwie możliwosci albo źle patrze, albo jakiś skrypt na to pozwala (nie trzymaj nas(głownie mnie) już w niepewności Emotikon: Mrugający )

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: AK87
września 2015

Najlepszy Współtwórca

Grupa reklam > karta reklamy > segment: słowa kluczowe / miejsce docelowe

A tu jest opis:
https://support.google.com/adwords/answer/2454072?hl=pl

Wschodząca Gwiazda

czyli opcja nr 3, jestem ślepyEmotikon: Mrugający patrzyłem na segment, ale oczywiście tego nie zobaczyłem

dzięki przeeeeogromneEmotikon: Szczęśliwy tylko jest jeden minus - nie ma rozróżnienia na dopasowania

Najlepszy Współtwórca

Tak tego nie ma i słowa mogą sie powtarzać wraporcie bez uwidocznienia dopasowania. Zawsze można przynajmniej  [ ścisłe ] wydzielić i odserwować oddzielnie.

Ale i tak narzędzie jest ogromnie przydatne i często zamiast podejmować decyzję zostaw / usuń słabszą reklamę można na jego podstawie wydobyć coś pośredniego i stworzyć dodatkowe grupy inaczej dopadsowane.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭
Dzięki wielkie za porady. Dodam tylko, że ja również stosuję dość duża granulację kampanii/grup reklam, ale pominąłem to, aby nie komplikować tematu.

Jestem zwolennikiem tworzenia rozbudowanych kampanii i chociaż zarządzanie takim kontem wymaga więcej pracy to zwraca się ona w postaci lepszych wyników Emotikon: Szczęśliwy