Obecnie 265 forumowiczów jest online
Obecnie 265 forumowiczów jest online
Zauważyłeś, że ktoś dodaje nieprawdziwe informacje lub łamie regulamin? Zadaj swoje pytanie tutaj.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zaniżony ranking firmy

Nowicjusz ✭ ✭

Witam wszystkich

Mam pytanie do osób które siedzą w temacie. Otóż prowadząc firmę i posiadając wizytówkę na mapach Google otrzymujemy od "prawdopodobnie" klientów - tak ma być w założeniu, a jak jest to każdy wie, ( parę miesięcy temu otrzymałem 1 gwiazdkę bez żadnej napisanej opinii od osoby która nigdy nie przebywała u nas ) opinie o naszej firmie. Opinie są różne i oprócz opinii zainteresowana osoba ocenia też firmę gwiazdkami. Mój problem polega na tym że od września tamtego roku posiadam 6 opinii, do dnia pisania tego posta ranking oceny w gwiazdkach wynosił 4,4

Dziś otworzyłem stronę i na mapach ranking firmy wynosi już tylko 4,0 choć nikt od kilku miesięcy czyli od września nie ocenił firmy. Moje pytanie brzmi : jakimi kryteriami kieruje się Google aby w ten sposób prowadzić ranking. Tłumaczenie że " do tej pory miałeś zawyżona ocenę,ale później po kilku miesiącach ktoś z Google lub algorytm doszedł do wniosku że ocena jest za wysoka i ci zaniżyli " jakoś do mnie nie przemawia. Jeśli w ten sposób to działa jak podałem w przykładzie to z "automatu" sens ocen firm na mapach Google staje się niewiarygodny i z założenia krzywdzący. Bo idąc dalej załóżmy " szukam dobrej firmy wg. ocen w wizytówkach na mapach Google, znajduję firmę X z wysokim rankingiem, nawiązuję współpracę z tą firmą aby kilka dni później dowiedzieć się że ranking tej firmy nagle spadł, choć nie przybyło żadnych opinii w jej wizytówce " Co mam sobie myśleć z pozycji klienta w stosunku do takiej firmy ? a z drugiej strony jako właściciel takiego rankingu firmy ( który zostaje po kilku miesiącach zaniżony bez żadnej następnej opinii, bo chyba nikomu się nie zdarzyło żeby został zawyżony ), co mam myśleć w stosunku do Google ? Może mi ktoś to wytłumaczy ?

Po drugie czy jest możliwość całkowitego wyłączenia opinii w wizytówkach. Wolę już nie mieć stresu związanego z opiniami, bo ktoś, coś, się komuś nie spodobało, bo właściciel był dzisiaj nieuczesany, albo kolor ogrodzenia jest zielony i mi się nie podoba to wystawię ranking z 1 gwiazdką, sorry ale właśnie tak jest i nie jest to tylko moje doświadczenie. Poświęcę już nawet pozytywne komentarze które mam, byle tylko wyłączyć opinię, może jest taka możliwość ?

Po trzecie, jeśli nigdy nie było u mnie danej osoby po imieniu i nazwisku które widzimy nad oceną. Ocenia firmę na 1 gwiazdkę i nie argumentuje niczym swojego stanowiska, to czy taka opinia jest wiarygodna ? Czy można taką opinię usunąć ?  zgłaszałem już to konto jednak ktoś ocenił że opinii nie usunie bo wie lepiej - jest to niesprawiedliwe.

https://www.google.pl/search?q=Delfin.+Domki+letniskowe,+Wczasowa+10,+76-150+Wicie,+Polska&ludocid=9...,

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaniżony ranking firmy

Student ✭ ✭ ✭

Każdy zalogowany użytkownik może pisać opinie w google. Komentarze  zgodne z polityką google są nieusuwalne. Tylko komentarze które są nie zgodne z polityką google mogą być usunięte. Jeżeli jest sama gwiazdka to może by szło usunąć komentarz ale jeżeli jest uzasadnienie oceny to nie ma takiej możliwości. Opcji oceny nie można wyłączyć 

Zaniżony ranking firmy

Profesjonalista ✭ ✭

Oceniania wyłączyć nie można.

Możesz zgłosić ocenę do Google jeśli coś z nią nie tak, jeśli chodzi o średnią ocenę pozyskaj więcej pozytywnych opinii lub znajdź kogoś kto je pozyska.

Nie ma jednego przepisu na to aby było idealnie, mając do czynienia z nieuczciwa konkurencja (jeżeli konkurencja wystawia złe oceny) możesz reagować i dbać o PR.

Nikt nie przegląda namiętnie rankingów więc o to bym się nie martwił, a na złe oceny po prostu mądrze odpowiedz uzasadniając że np. dana osoba nie korzystała z usług.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Zaniżony ranking firmy

Najlepszy Współtwórca

@Domki letniskowe W

Zwykle Google przy mniejszych ilościach ocen stosuje (lub stosował do tej pory) algorytm, który uśredniał trochę ocenę, czasem ją zaniżając, a czasem podwyższając w stosunku do średniej arytmetycznej. Robił to ze względu na małą wielkość próby takiej oceny. Jak widzę w Twoim wypadku potraktował Cię ściśle "arytmetycznie" 4.0 to faktyczna ocena średnia Twojej wizytówki. Dlaczego w tej chwili zmienił u Ciebie sposób obliczania średniej - nie wiem. Opinii nie można wyłączyć. Nie ma już obowiązku by zakładając konto Google podawać prawdziwe imię i nazwisko. Zawsze możesz odpowiedzieć, jako właściciel, grzecznie, z godnie z wytycznymi dotyczącymi odpowiedzi (https://support.google.com/business/answer/3474050), że osoba, która wystawiła opinię nie była Waszym klientem. Opinie można też zgłaszać: https://support.google.com/business/answer/2622994 jeśli naruszają zasady dotyczące opinii.

Pozdrawiam,

Jacek

Zaniżony ranking firmy

Nowicjusz ✭ ✭

Dziękuję wszystkim za próbę rozwiązania sytuacji. Widzę że nie ma możliwości wyjaśnienia mojego głównego pytania czyli, cytując

" Mój problem polega na tym że od września tamtego roku posiadam 6 opinii, do dnia pisania tego posta ranking oceny w gwiazdkach wynosił 4,4

Dziś otworzyłem stronę i na mapach ranking firmy wynosi już tylko 4,0 choć nikt od kilku miesięcy czyli od września nie ocenił firmy. Moje pytanie brzmi : jakimi kryteriami kieruje się Google aby w ten sposób prowadzić ranking. Tłumaczenie że " do tej pory miałeś zawyżona ocenę,ale później po kilku miesiącach ktoś z Google lub algorytm doszedł do wniosku że ocena jest za wysoka i ci zaniżyli " jakoś do mnie nie przemawia. Jeśli w ten sposób to działa jak podałem w przykładzie to z "automatu" sens ocen firm na mapach Google staje się niewiarygodny i z założenia krzywdzący. "

Dlatego podtrzymuję moją opinię że obecny sens ocen jest niewiarygodny i krzywdzący ( chodzi tylko i wyłącznie o oceny, ranking, a nie opinię jako całość ). Nic bym się nie odzywał gdyby algorytm prawidłowo obliczał ranking góra trzy dni po dodaniu opinii, zaznaczam opinii z równoczesnym rankingowaniem firmy, bo uważam że dopiero wtedy opinia i ocena rankingowa ma jakikolwiek sens. Ale jak algorytm zmienia mi ranking pół roku później i nie wiadomo dlaczego dopiero teraz to trzeba się zastanowić nad sensem jego stosowania.

Po drugie uważam że jeśli ktoś dodaje opinię negatywną o jakiejś firmie, to Google powinno zwracać na to szczególną uwagę ze względu na częste nadużycia. Np. chcąc negatywnie ocenić firmę powinien być obowiązek poparcia opinii kilkoma zdaniami wyjaśniającymi swoje stanowisko, dokładnie kilkoma, bo podanie jednego czy dwóch słów też jest bez sensu.

Mam właśnie identyczną sytuację, gdy osoba która nigdy nie przebywała u nas ocenia firmę tylko rankingowo na 1 gwiazdkę, dodatkowo w tym samym czasie postępuje analogicznie z inną firmą z mojej ulicy też ocenia ją tylko na 1 gwiazdkę i nie dodaje opinii, co z daleka pachnie czynem nieuczciwej konkurencji - wiem bo sprawę śledzę od początku ( można to łatwo sprawdzić choćby odwiedzając profil tej osoby ). Oprócz tych dwóch bezsensownych ocen nie udostępnia na koncie żadnych treści i nie identyfikuje się w żaden sposób. W takich przypadkach pozornie nieszkodliwy i pewnie stworzony w dobrym celu system opiniowania wizytówek firm jest tak naprawdę potężnym narzędziem które niewłaściwie wykorzystane potrafi "zabić" firmę.

Zaniżony ranking firmy

Profesjonalista ✭ ✭

Co mogę powiedzieć, jak nie umiesz sam i nie masz. czasu by się uczyć, to zatrudnij specjalistę który to zrobi odpowiednio (tutaj na forum i w necie ich nie brakuje) - możemy Fi powiedziec że to co znajduje się na wizytówkach to efekty pracy wykonanej wcześniej.

Jeżeli ocena poszła w dół bez opinii, znaczy że Google coś zmieniło w swoim algorytmie ocen firm (nie dotknęło to tylko Ciebie, a wszystkich firm) - oczywiście to tylko hipotetycznie bo istnieje kilka innych opcji. Zakładając jednak że tak było jak myślę - Po prostu Google coś zmieniło i było inaczej a jest tak. I już.

Wszystko dynamicznie się zmienia, Google Moja Firma się rozwija a to wymaga zmian, Google ciągle się zmienia i rozwija.

Dlatego właśnie jest mnóstwo osób które pomagają budować PR, widoczność, relacje z klientami ktore obfitują poprawą twojej widoczności.

Algorytmika za to odpowiada więc popraw parametry w algorytmie tak aby uzyskać porządany efekt.

Nie wiadomo czy to konkurencja czy też ktoś po prostu daje oceny na pałe, tutaj trzeba by zrobić cyberśledztwo.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Zaniżony ranking firmy

Nowicjusz ✭ ✭

Hmm, trochę to się kłóci z moim " poczuciem sprawiedliwości " ale ok, dziękuję za poświęcenie czasu, pozdrowienia dla ciebie.

Zaniżony ranking firmy

Nowicjusz ✭ ✭

Bardzo dziękuję za pomoc, ale nie, wolę pozyskiwać komentarze w sposób naturalny, pozdrawiam

Zaniżony ranking firmy

Profesjonalista ✭ ✭

Dobry marketing i budowanie relacji Ci to da. Pozdrawiam i powodzenia!

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Zaniżony ranking firmy

Student ✭

Cześć, 

Jeżeli ktoś ocenił moją firmę, ale nie umieścił opinii – proszę o jej napisanie, np.: "Dziękujemy za ocenę, prosimy jednak również o opinię – pozwoli nam ona poprawić jakość naszych usług i obsługi, by zadowolić Panią w przyszłości. :-)".
W końcu ocena jest tylko sygnałem, że coś jest nie tak, dopiero opinia pozwala poprawić braki.

Nie ma też się co przejmować, że wynik to 4,0 – przecież to nadal dobra ocena.
Pomyśl, że są miejsca takie jak to:  https://goo.gl/maps/N3QnXnLBti62 – jeśli miejsce trzy lata ma takie same złe opinie i właściciel nic z tym nie robi... Choć z drugiej strony coraz bardziej mnie korcie, żeby sprawdzić czy tam rzeczywiście jest tak jak ludzie piszą...   ;-)

Pozdrawiam

:-Przemo.

Zaniżony ranking firmy

Profesjonalista ✭ ✭

@Przemysław S Masz w pełni racje, po za tym złe opinie też wpływają (i to nie koniecznie negatywnie) na wyświetlanie się wizytówki - tutaj zauważam że liczy się ilość i autentyczność kont - nie koniecznie ilość gwiazdek :-), a w opinii jak napiszesz słowo kluczowe to już w ogóle fajnie :-)

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Zaniżony ranking firmy

Student ✭ ✭ ✭

Ilość komentarzy nie wpływa na pozycję wizytówki w google i google maps liczą się tylko linki czyli udostępnienia oraz linki z innych wartościowych stron. Link musi być w tekście liczącym 300 wyrazów.

Zaniżony ranking firmy

Profesjonalista ✭ ✭

@Jacek Żak F Masz jakieś Testy AB na potwierdzenie tej tezy? Treść nawet wpływa w komentarzach... z moich obserwacji.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Zaniżony ranking firmy

Student ✭ ✭ ✭

Odpowiem ci @RafalDziurowicz jeżeli komentarz jest udostępniony to wpływa. Kiedyś przed 2015 można było wyciągnąć wizytówkę lokalnie na 1 miejsce za pomocą g+1 i komentarzy teraz to nie działa.

Zaniżony ranking firmy

Najlepszy Współtwórca

Takich czynników wpływających tylko na wyszukiwanie lokalne jest rozpoznanych ponad sto.

Wiadomo - mają różne wagi, a jakie to "słodka tajemnica" Google

Proponuję poczytać o tym co według zaleceń Google pomaga najbardziej:

Poprawianie swojej pozycji w lokalnych wynikach wyszukiwania w Google

oraz raport z zeszłego roku o czynnikach wpływu na pozycję w wyszukiwaniu lokalnym

Pozdrawiam,

Jacek