Obecnie 263 forumowiczów jest online
Obecnie 263 forumowiczów jest online
Zauważyłeś, że ktoś dodaje nieprawdziwe informacje lub łamie regulamin? Zadaj swoje pytanie tutaj.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Opinie - zgłaszanie opinii naruszających zasady

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

czy orientuje się ktoś z Was, czy jest możliwość usunięcia opinii na wizytówce, która według mnie jest nieuczciwym działaniem konkurencji? Prawdopodobnie są to fejkowe konta (wiele opinii dla różnych firm, w różnych miastach). Kiedyś było możliwe zgłoszenie poprzez formularz. Na obecnym interfejsie GMF widzę jedynie możliwość oznaczenia nieodpowiedniej opinii. Druga sprawa, czy można posłużyć się argumentem, że konto z którego została wysłana opinia jest "bezosobowe" - nie zawiera imienia ani nazwiska, a jedynie np. "niezadowolony klient"?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Mateusz K
września 2016

Dot.: Opinie - zgłaszanie opinii naruszających zasady

Student ✭ ✭ ✭
Jeśli masz podejrzenie to grzecznie odpisz użytkownikowi. Czasami jeden negatywny komentarz z genialną odpowiedzią da więcej klientów niż brak reakcji.

Czy można zgłaszać? Aktualnie teoretycznie niema takiej funkcji jak jeszcze miesiąc temu,

Co do nazwy użytkownika. Aktualnie polityka nazw nie zabrania stosowania tego typu zabiegów.
Tomasz Wydra miłośnik SEO i porządków z firmami na mapach Google

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Mateusz K
września 2016

Student ✭ ✭ ✭
Jeśli masz podejrzenie to grzecznie odpisz użytkownikowi. Czasami jeden negatywny komentarz z genialną odpowiedzią da więcej klientów niż brak reakcji.

Czy można zgłaszać? Aktualnie teoretycznie niema takiej funkcji jak jeszcze miesiąc temu,

Co do nazwy użytkownika. Aktualnie polityka nazw nie zabrania stosowania tego typu zabiegów.
Tomasz Wydra miłośnik SEO i porządków z firmami na mapach Google

Najlepszy Współtwórca
Witajcie,
Można oflagować, ale jeśli sprawa jest ewidentna, opinia narusza wytyczne i nie ma co do tego wątpliwości, a proces usuwania opinii się przedłuża zawsze można skontaktować się z pomocą Google Moja Firma bezpośrednio - zaloguj się do Google Moja Firma na komputerze. W lewym, bocznym menu kliknij Pomoc, wtedy z prawej strony otworzy Ci się box na dole którego będziesz mieć dostępne formy kontaktu - na samym dole, pod Kontakt - kliknij Wyślij e-maila. Wypełnij formularz, a tam możesz wybrać Zadzwoń (w godzinach 8-17, w dni robocze) albo wysłać e-mail.

Pozdrawiam,
Jacek

Nowicjusz ✭

W jaki sposob mozna skontaktowac sie bezposrednio z autorem opinii, aby wyjasnIic nieporozumienie i naklonic do zmiany opinii o naszej firmie?

Najlepszy Współtwórca

Zerknij na odpowiedź Tomasz W - to dobra droga.

Dominik Myślak

Najlepszy Współtwórca

@Michał P

Nie ma możliwości kontaktu. Przeczytaj ten artykuł pomocy - jak odpowiadać na opinie:

https://support.google.com/business/answer/3474050?hl=pl

Pozdrawiam,

Jacek

Nowicjusz ✭

brak możliwości kontaktu z osobą która nie jest usatysfakcjonowana w pełni z usług danej firmy jest błędem. Wiele firm które poważnie traktują swoich klientów chciałoby wyjaśnić z klientem problem. Jednak google na tę chwilę nie daje im takich możliwości. Kiedy dwoje osób chce dojść do porozumienia porostu muszą mięc szansę rozmowy. Nie wszystko można uczynić na forum czasem potrzebna jest rozmowa człowieka z człowiekiem bez udziału osób trzecich. Myślę iż warto ażeby google wprowadziło taką możlwość.(np jednorazowa możliwość przesłania maila do osoby opiniującej.Ona sama może podjąć decyzję czy chce opisywaną sprawę wyjaśnic czy też nie.)

Najlepszy Współtwórca

@Michał P

Ale przecież masz możliwość odpowiedzi autorowi opinii. Czym to się różni od jednorazowej opcji wysłania maila? Autor opinii może też tę opinię wycofać lub zmienić. Znam takie przypadki, gdy firma i recenzujący wyjaśnili sobie nieporozumienia i opinie zostały wycofane lub zmienione.

Pozdrawiam,

Jacek

Profesjonalista ✭ ✭

@Michał P Jeśli masz dowody, sprawę możesz skierować również do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jeśli jesteś pewny że to konkurencja tak zrób, oni mają możliwości takie jak prokurator Emotikon: Język. Mogą każde dane wyciągnąć, oczywiście postępowania w dużej mierze umarzają i nie robią, ale może "dobra zmiana" sprawiła że będą :-)

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Nowicjusz ✭

Drogi Jacku, to prawda że można pod komentarzem negatywnym dać swoją odpowiedź jako właściciela firmy. Jednak nie ma możliwości odpisania prywatnej wiadomości, którą nie koniecznie chciałbym się dzielić ze wszystkimi użytkownikami sieci. Pozatym cóż odpisać osobie która daje zero gwiazdek i w treści opinii podkreślnik. Nie sposób nawet odnieść się merytorycznie do zagadnienia bo autor opinii niestety jej nie uargumentował.

Profesjonalista ✭ ✭

To taka opinia ma bardzo małą "moc" jeszcze jak z lewego konta, to przy większej ilości ona zginie i będzie niewidoczna, odpisz że nie był twoim klientem nigdy czy coś w tym stylu albo że Ci przykro że tylko 1 gwiazdka (nie da się dać 0 gwiazdek)

Generalnie zadbaj o nowe opinie, stronę www i widoczność w sieci, dzięki temu będzie dobrze :-)

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Nowicjusz ✭ ✭

Powiem tak...bardzo słabo jest rozwiązana kwestia tych opinii na mapie Google. Zwłaszcza, gdy konkurencja chce Ci dopiec. Jaki jest problem w dzisiejszych czasach kupić opinie? Pozytywne czy negatywne?

Miałem i mam całą przeprawę z opiniami, które opisują sytuacje które w ogóle nie wydarzyły się w rzeczywistości. Nie mam w systemie sklepu ani nazwisk, ani obsługa nie pamięta takich sytuacji/klientów/reklamacji, które pojawiają się od jakiegoś czasu na wizytówce mojej firmy. Za to mam sporą konkurencję, która może działać jak chce na mojej wizytówce.

Oczywiście dzwoniłem do google w sprawie tych opinii, dwa razy, za każdym razem kończyło się odesłaniem z kwitkiem. Możesz Pan sobie oflagować, a czy to pomoże...to ch...j wie... Oczywiście nie cytuje, ale taki mniej więcej jest wydźwięk tych rozmów.

Odpowiadać? Komu? Skoro to fikcyjne opinie. Poza tym gdybym chciał napisać: Pan u mnie nic nie kupował - to od razu zajeżdża wykręcaniem się od odpowiedzialności.

Znalazłem pośredni sposób, ale nie jest doskonały, raczej słaby. Używam VPN, zmieniam IP na angielskie i z różnych kont, różnych IP zgłaszam te opinie. Udało się usunąć 1, słownie: jedną! Próbuję dalej.

I nadal będę przeklinał ten "wynalazek"!

Profesjonalista ✭ ✭

Być może kiedyś to się zmieni, natomiast na chwile aktualna nawet Google ma średnią możliwość weryfikacji, jeśli to robi konkurencja i jesteś tego pewien, wówczas masz prawo pojęć do UOKIK.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz

Nowicjusz ✭ ✭

Skąd wziąć dowody, że to konkurencja leci w kulki? Przecież te opinie piszą wynajęte firmy. Nie da się tego udowodnić jednoznacznie. To jest właśnie problem. Po IP tego nie znajdziesz. Zresztą IP też można zmienić.

Jeżeli ktokolwiek próbował rozwiązać tę sprawę przez UOKiK będę wdzięczny za info.

Profesjonalista ✭ ✭

@Mateusz K

UOKIK olewa sprawy, a nie powinien, tak samo jak policja, prokuratura. Trzeba sobie radzić swoimi metodami.

Pozdrawiam serdecznie,
Rafał Dziurowicz