Obecnie 355 forumowiczów jest online
Obecnie 355 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Słowo kluczowe w adresie URL - Śledzenie ROI

Student ✭ ✭

Witam,

chciałabym wiedzieć, jak monitorować frazę z jakiej dany lead się pojawił.

Formularz kontaktowy na mojej stronie zintegrowany jest z systemem CRM (salesforce).

Autorzy systemu podają przykładowe rozwiązanie - informacje dodatkowe w adresie URL np.

example.com/landingpage.php?utm_term=mykeyword&match=broad&ad_group=1&creative=abc&pub=1&utm_medium=cpc &utm_campaign=July2011promo&source=Google

Problem jest tylko taki, że nie wiem jak dynamicznie wstawiać wyszukane słowo do adresu URL utm_term=mykeyword

Czy zadziała tutaj sposób z {Keyword} ?

Będę wdzięczna za wskazówkę Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Dot.: Słowo kluczowe w adresie URL - Śledzenie ROI

Student ✭ ✭

I jeszcze jedna rzecz mi się nasunęła - czy jeśli będę korzystał w adresie URL z parametrów UTM (keyword,medium,campaign), to czy raporty w Analitycs dla PPC będą prawidłowo zliczane ?

Powinnam wyłączyć automatyczne tagowanie ?gclid= ?

Wschodząca Gwiazda

Kamilu, ale leady ( konwersje ) będziesz widziała w zakładce Pozyskiwanie -> AdWords - > Wyszukiwane hasła . Tam będzie widać jaka fraza przyniosła ci konwersje. Oczywiście te cele ( wysłanie formularza na LP) musisz ustawić w GA :-)

Zrzut ekranu 2016-05-17 o 16.53.30.png

Wschodząca Gwiazda
Kamila,

jeśli chcesz korzystać z parametrów UTM to na pewno automatyczne tagowanie powinnaś wyłączyć. A to co Adam podpowiada jest dobrym rozwiązaniem. Chyba, że chcesz to bardziej zautomatyzować tak by w CRM automatycznie lądowała informacja o tym jakie słowo wygenerowało lead, bez przeklikiwania się przez Analytics?

Student ✭ ✭
Paula - dokładnie tak.
Bo co z tego że wiem, że 100 słów skonwertowało (wypełniony formularz) w skali miesiąca.
Chciałaby wiedzieć, które konkretnie frazy skonwertowały finalnie na klientów. A tutaj muszę już mieć import frazy do CRM. Dlatego pytam, czy {Keyword} działa także jako dynamiczny parametr w utm.

Wschodząca Gwiazda

Kamila teraz już wszystko rozumiem :-). Jeżeli chcesz mieć w adresie frazę, to użyj parametru ValueTrack czyli przy dodawaniu reklamy w polu "Opcje adresów URL reklam" wstaw "{lpurl}?keyword={keyword}". Poniżej maż rzut jak to powinno wyglądać. Pozdrawiam Adaśko

Zrzut ekranu 2016-05-18 o 00.33.08.png

Student ✭ ✭

Adam, dokładnie o to mi chodzi.

Czyli finalnie mam dopisać to w ten sposób?

Przechwytywanie.PNG

1. Czy korzystając z ValueTrack, autotagowanie może zostać włączone ? Nie zaburzy to danych w Analitycs ?

2. Jaka jest różnica pomiędzy skorzystaniem z ValueTrack, a np. dodaniem na końcu adresu docelowo bezpośrednio zapisu www.a.pl/?fraza={keyword} ?

Dzięki

Wschodząca Gwiazda

Aaa, nie zdarzyłam. Ale miałam napisać dokładnie to co Adam zasugerował. Abyś skorzystała z szablonu śledzenia. To duże ułatwienie bo:

ad. 1 Nie musisz wyłączać automatycznego tagowania na koncie

ad 2. Różnica jest taka, że dzięki tym szablonom można definiować śledzenie nie tylko dla reklamy, ale grup czy całej kampanii. Ustawienia można wprowadzać na poziomie konta. Poza tym dzięki tej zmienia nie resetujesz statystyk reklamy. A każda zwykła zmiana adresu jednak na to wpływa.

Tutaj ciekawy przykład i więcej informacji o tym jak wdrażać szablony w reklamie: http://adwords-pl.blogspot.com/2015/02/szybsze-i-atwiejsze-sledzenie-dzieki.html

Wschodząca Gwiazda

Szablon stwórz i zapisz w taki sposób jak podał Adam. Bo słowo kluczowe będzie ci się dynamicznie zapisywać w linku - takie po jakim nastąpiło klikniecie. To co ty stworzyłaś to "parametry niestandardowe" i tam definiuje się raczej konkretną wartość jaka ma się znaleźć w urlu. Sprawdź artykuł na blogu z linka jaki podesłałam.