Obecnie 215 forumowiczów jest online
Obecnie 215 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie konwersji- kliknięcia, indywidualnie dla kilku buttonów

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Chodzi o śledzenie konwersji w kategorii kliknięcie, konkretnie kliknięcie w nr telefonu (nie chodzi o wykonanie połączenia z witryny tylko o kliknięcie).

Chcę w ramach jednej strony (jednego adresu url) umieścić kilka klikalnych buttonów z ukrytym nr tel. i śledzić konwersję jaką generuje każdy z nich osobno. 

Utworzyłem nowe, "Działanie powodujące konwersję" oraz tag, który umieściłem w kodzie. Jednak zauważyłem że nr conversion_id jest taki sam jak tagu który już wcześniej został umieszczony w kodzie, inny jest conversion_label. Natomiast kod w buttonie którego dotyczy tag odnosi się do conversion_id, który jest taki sam. Czyli nie będzie indywidualnie zliczał kliknięć dla każdego buttona osobno.

Czy istnieje możliwość śledzenia kliknięć każdego z buttonów osobno? Chyba trzeba by było albo wygenerować nowy conversion_id albo odnieść Onclick do conversion_label.

Będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Norbert B
luty

Dot.: Śledzenie konwersji- kliknięcia, indywidualnie dla kilku buttonó

Wschodząca Gwiazda

Jeśli generujesz kod konwersji to zawsze conversion_id masz taki sam, a różni się tylko conversion_label i to właśnie rozróżnia jedną konwersję od drugiej - więc nie musisz się martwić. Jeśli śledzenie będzie zainstalowane prawidłowo, to będzie zliczać oddzielne konwersje.

Co do instalacji kodu konwersji AdWords to jeśli chcesz zliczać konwersje po kliknięciu, a nie po wyświetleniu, to podczas generowania/pobierania kodu konwersji musisz wybrać odpowiednią opcję. Pokazuję to poniżej na zrzucie ekranu.

konwersja-klikniecie.png

Jak zmienisz typ kodu na "kliknięcie" to zmieni Ci się kod do pobrania.

Instrukcję instalacji kodu znajdziesz tu:

https://support.google.com/adwords/answer/6331304?&hl=pl&authuser=0

Niestety jeśli chcesz śledzić na jednej stronie kilka przycisków to sprawa się nieco komplikuje i jeżeli używałbyś Menedżera Tagów Google (GTM) to było teoretycznie prościej, ale to nie znaczy, że bez GTM się nie da.

Trzeba tylko trochę zmodyfikować kod Emotikon: Szczęśliwy

A zatem umieść na stronie pomiędzy znacznikami <body> i </body> następujący kod konwersji:

<script type="text/javascript">
  /* <![CDATA[ */
  goog_snippet_vars = function() {
    var w = window;
w.google_conversion_label = ""; w.google_conversion_id = 123456; w.google_remarketing_only = false; } // DO NOT CHANGE THE CODE BELOW. goog_report_conversion = function(google_conversion_label,url) { goog_snippet_vars();
window.google_conversion_label=google_conversion_label; window.google_conversion_format = "3"; var opt = new Object(); opt.onload_callback = function() { if (typeof(url) != 'undefined') { window.location = url; } } var conv_handler = window['google_trackConversion']; if (typeof(conv_handler) == 'function') { conv_handler(opt); } } /* ]]> */ </script> <script type="text/javascript" src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion_async.js"> </script>

oczywiście zastępując wartość 123456 dla zmiennej w.google_conversion_id Twoją wartością z Twojego kodu konwersji (zaznaczyłem to w powyższym kodzie na czerwono). 

Zmodyfikowałem funkcję goog_report_conversion() w taki sposób, że jako dodatkowy parametr możemy do niej przekazać google_conversion_label - to ta funkcje, gdzie jest napisane DO NOT CHANGE THE CODE BELOW Emotikon: Szczęśliwy

Dodatkowy kod na zielono.

Teraz wystarczy, że do przycisku dodasz kod onclick i jako parametr przekażesz indywidualną wartość google_conversion_label, którą weźmiesz z każdego kodu konwersji.

Poniżej kilka przykładów:

<a href="tel:+48123456789" onclick="goog_report_conversion('Twoj_Conversion_Label_1')">+48 12...wyświetl telefon</a>

<button onclick="goog_report_conversion('Twoj_Conversion_Label_2')">+48 12...wyświetl telefon</button>

Używając wtyczki Google Tag Assistant w przeglądarce Google Chrome możesz po kliknięciu w przycisk zweryfikować, czy uruchamia się tag konwersji i czy przesyłają się odpowiednie wartości.

W razie problemów podaj adres strony, gdzie masz te przyciski, to podpowiem Ci konkretną implementację.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Magister ✭ ✭ ✭

Cześć.

Jeśli masz możliwość to ja bym buttony otagował poprzez Google Tag Manager. Wystarczy, że zrobisz osobne reguły przy kliknięciu w dany button i później przygotować tag z konwersją adwords przy kliknięciu w dany button.

Jak zliczać kliknięcia w dany button za pomocą GTM masz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=3KQ0CbImYFE

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Student ✭ ✭ ✭

Bardziej chcesz śledzić kliknięcia w przyciski odsłaniające telefon czy same numery telefonów?

Jeśli numery telefonów, to za pomocą Google Tag Managera jak ustawisz sobie zdarzenie, to np. w etykiecie możesz umieścić click text i wtedy będziesz widział jaki numer telefonu został kliknięty.

Jeśli chcesz śledzić kliknięcia w konkretne przyciski, to musiałbyś im nadać np. odrębne id i wtedy w Google Tag Managerze w etykiecie usatwić click id i wiedziałbyś, który przycisk został kliknięty.

Przypominam, że dzieje się to w obrębie zdarzeń.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Bardzo dziękuje za każda odpowiedź. Chodzi o śledzenie konkretnych przycisków. Czy ewentualnie możecie podpowiedzieć jak nadać te odrębne id? Czy chodzi o nowy tag i conversion_id? 

Magister ✭ ✭ ✭

Myślę, że @Dominik Myślak  miał na myśli dodanie id buttona. Chodzi o to, że czasami zdarzenia kliknięcia w przycisk może nie działać poprawnie. A dokładnie, że może działać tylko wtedy jak się kliknie w tekst w przycisku np. Sprawdź/Więcej itp., a nie będzie działać jak się kliknie w miejsce na przycisku gdzie nie ma tekstu.

Click id załatwi sprawę, ponieważ obejmuje cały przycisk.

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Ten id buttona gdzie mogę dodać?

Magister ✭ ✭ ✭

@Tomasz_C pomożesz w dodaniu id do buttona?

Najlepszy Współtwórca

Aby dodać id do przycisku trzeba zrobić to w kodzie strony. Kwestia jak zbudowana jest strona i czy daje takie możliwości, by każdy przycisk miał własne id.

Sugeruje jeszcze inne rozwiązanie przy użyciu Google Tag Managera. 

Norbert gdzie będą te przyciski? Domyślam się, że na każdej podstronie. Ale czy na danej podstronie będą one w różnych miejscach, czy tylko raz?

Przykład 1:

Założenie: Przycisk występuje na każdej podstronie, ale tylko raz.

Wtedy w etykiecie wystarczy podać {{page path}}. To spowoduje, że zlokalizujesz podstronę, na której był kliknięty przycisk.

Przykład 2

Założenie: Przycisk występuje na każdej podstronie dwa razy - w górnej części gdzieś koło menu oraz w stopce.

tworzysz dwa zdarzenia:

jedno dla przycisku koło menu

drugie dla przycisku w stopce

W etykiecie możesz podać np.

dla przycisku obok menu przycisk-obok-menu_{{page path}} (nie kopiuj całości, tylko nazwij i wybierz page path z listy w GTM)

dla przycisku w stopce przycisk-stopka_{{page path}} (nie kopiuj całości, tylko nazwij i wybierz page path z listy w GTM).

To spowoduje, że zlokalizujesz podstronę, na której był kliknięte przyciski, a przez dodanie dla lokalizacji przycisku odrębnych zdarzeń rozrużni, który to jest.

Proszę pamiętać, że to tylko przykłady.

Kwestia, które rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze, a dokładnie, któe da się łatwiej wdrożyć.

Dominik Myślak
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Norbert B
luty

Wschodząca Gwiazda

Jeśli generujesz kod konwersji to zawsze conversion_id masz taki sam, a różni się tylko conversion_label i to właśnie rozróżnia jedną konwersję od drugiej - więc nie musisz się martwić. Jeśli śledzenie będzie zainstalowane prawidłowo, to będzie zliczać oddzielne konwersje.

Co do instalacji kodu konwersji AdWords to jeśli chcesz zliczać konwersje po kliknięciu, a nie po wyświetleniu, to podczas generowania/pobierania kodu konwersji musisz wybrać odpowiednią opcję. Pokazuję to poniżej na zrzucie ekranu.

konwersja-klikniecie.png

Jak zmienisz typ kodu na "kliknięcie" to zmieni Ci się kod do pobrania.

Instrukcję instalacji kodu znajdziesz tu:

https://support.google.com/adwords/answer/6331304?&hl=pl&authuser=0

Niestety jeśli chcesz śledzić na jednej stronie kilka przycisków to sprawa się nieco komplikuje i jeżeli używałbyś Menedżera Tagów Google (GTM) to było teoretycznie prościej, ale to nie znaczy, że bez GTM się nie da.

Trzeba tylko trochę zmodyfikować kod Emotikon: Szczęśliwy

A zatem umieść na stronie pomiędzy znacznikami <body> i </body> następujący kod konwersji:

<script type="text/javascript">
  /* <![CDATA[ */
  goog_snippet_vars = function() {
    var w = window;
w.google_conversion_label = ""; w.google_conversion_id = 123456; w.google_remarketing_only = false; } // DO NOT CHANGE THE CODE BELOW. goog_report_conversion = function(google_conversion_label,url) { goog_snippet_vars();
window.google_conversion_label=google_conversion_label; window.google_conversion_format = "3"; var opt = new Object(); opt.onload_callback = function() { if (typeof(url) != 'undefined') { window.location = url; } } var conv_handler = window['google_trackConversion']; if (typeof(conv_handler) == 'function') { conv_handler(opt); } } /* ]]> */ </script> <script type="text/javascript" src="//www.googleadservices.com/pagead/conversion_async.js"> </script>

oczywiście zastępując wartość 123456 dla zmiennej w.google_conversion_id Twoją wartością z Twojego kodu konwersji (zaznaczyłem to w powyższym kodzie na czerwono). 

Zmodyfikowałem funkcję goog_report_conversion() w taki sposób, że jako dodatkowy parametr możemy do niej przekazać google_conversion_label - to ta funkcje, gdzie jest napisane DO NOT CHANGE THE CODE BELOW Emotikon: Szczęśliwy

Dodatkowy kod na zielono.

Teraz wystarczy, że do przycisku dodasz kod onclick i jako parametr przekażesz indywidualną wartość google_conversion_label, którą weźmiesz z każdego kodu konwersji.

Poniżej kilka przykładów:

<a href="tel:+48123456789" onclick="goog_report_conversion('Twoj_Conversion_Label_1')">+48 12...wyświetl telefon</a>

<button onclick="goog_report_conversion('Twoj_Conversion_Label_2')">+48 12...wyświetl telefon</button>

Używając wtyczki Google Tag Assistant w przeglądarce Google Chrome możesz po kliknięciu w przycisk zweryfikować, czy uruchamia się tag konwersji i czy przesyłają się odpowiednie wartości.

W razie problemów podaj adres strony, gdzie masz te przyciski, to podpowiem Ci konkretną implementację.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Tomasz_C - bardzo dziękuję za tak profesjonalną i wyczerpująca odpowiedź. Dokładnie o to mi chodziło.  Tak myślałem że rozróżnienie buttonów będzie musiało się oprzeć o google_conversion_label. Teraz przejdę do realizacji. To moja pierwsza implementacja tagu konwersji- pozwolę sobie zadać pytanie jeżeli będa problemy. 

Dziękuję oczywiście wszystkim za pomoc! 

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Przepraszam, czy jako Twoj_Conversion_Label_2 muszę wpisać wartość jaka określam w window.google_conversion_label=google_conversion_label; ?

Czy może w ogóle jakoś inaczej?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Jako Twoj_Conversion_Label_2 podaję chyba wartość w.google_conversion_label, tak?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

czy to tak ma wyglądać:

<a class="ut-btn  orange small" href="tel:+48123456789" onclick="goog_report_conversion('5555555555_AM')">+48 12...wyświetl telefon</a>, chodzi mi dokładnie z apostrofami, nawiasami itd?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Teraz zobaczyłem że włącza się Tel Protocol. Chodziło o mechanizm że mamy klikalny napis typu "Pokaz nr telefonu" i po kliknięciu pojawia sie numer a kliknięcia są właśnie przedmiotem konwersji.

Wschodząca Gwiazda

Norbert - ja podałem przykładowy kod. Nie wiem, jak wyglądają Twoje przyciski dokładnie.

Więc to co musisz do nich dodać to tylko funkcja onlick wywołująca funkcję goog_report_conversion, w której jako parametr podajesz google_conversion_label.

Czyli przykładowo jeśli pobierając w AdWords kod konwersji widzisz, że taką linijkę:

w.google_conversion_label = 'xyz123';

to jako parametr funkcji goog_report_conversion wpisujesz xyz123:

czyli onclick="goog_report_conversion('xyz123')"

Podaj adres strony z tym przyciskiem to Ci konkretnie podpowiem jak to wdrożyć.

Tomasz Ciepłucha