Obecnie 193 forumowiczów jest online
Obecnie 193 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Skrypty Adwords - Bounce rate

Student ✭

Hej. Właśnie tworzę skrypt, który będzie mi przygotowywał raport dla mojego konta. PRoblem pojawia się, kiedy chce uzyskać Bounce rate dla całego konta. Potrafię wyciągnąć go dla poszczególnych kampanii wewnątrz konta (podobnie jak resztę potrzebnych danych, takich jak kliknięcia czy wyświetlenia), ale nie total. Czy macie pomysł jak to zrobić? Będę wdzięczna za pomoc. 

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: MoniQ
grudnia 2016

Student ✭ ✭ ✭

Ja pobieram wszystko do Arkuszy Google, więc dodaję kolejną kolumnę, w której mnożę: liczba kliknięć x bounce rate. Mając liczbę odrzuceń wystarczy podzielić sumę odrzuceń przez sumę kliknięć. 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: MoniQ
grudnia 2016

Student ✭ ✭ ✭

Ja pobieram wszystko do Arkuszy Google, więc dodaję kolejną kolumnę, w której mnożę: liczba kliknięć x bounce rate. Mając liczbę odrzuceń wystarczy podzielić sumę odrzuceń przez sumę kliknięć. 

Student ✭

Oo, o tym nie pomyślałam. Dzieki wielkie!

A jak obejść page/sesion. W Adwords te dane są zaciągane z Analyticsa, ale skryptem nie potrafię ich pobrać. 

Dot.: Skrypty Adwords - Bounce rate

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli chodzi skrypty adwords i bounce rate na poziomie konta to masz dwa wyjścia (oprócz tego, które podał kolega):

1. możesz sobie po prostu wyliczyć BR sumując liczbę kliknięć z odrzuceniem dla poszczególnych kampanii i dzieląc przez sumę kliknięć.

Poniżej przykład dla poprzedniego miesiąca (LAST_MONTH):

function main() {
  var campaigns = AdWordsApp.campaigns().get();
  var clickWithBounce=0;
  var allClicks = 0;
  while(campaigns.hasNext()){
    var campaign = campaigns.next();   
    var stats = campaign.getStatsFor("LAST_MONTH");
    var br = stats.getBounceRate();
    var clicks = stats.getClicks();
    clickWithBounce+=br*clicks;
    allClicks+=clicks;    
  }
  var accoutnBounceRate = clickWithBounce / allClicks;
  Logger.log(accoutnBounceRate);

}

Lub skorzystać z zaawansowanych interfejsów API (jest taki przycisk nad oknem edytora skryptów: "Zaawansowane Interfejsy API", jak go klikniesz to musisz wybrać Analytics).

Potem musisz jeszcze włączyć Analytics API w Google Developers Console (https://console.developers.google.com/apis/dashboard) i jeszcze stworzyć projekt.

Jak Ci się to uda to będziesz mogła pobierać dane bezpośrednio z Analyticsa w skrypcie AdWords.

Poniżej przykład, który pobiera współczynnik odrzuceń dla google / cpc z widoku o identyfikatorze XYZ za listopad (wynik jest w procentach, czyli w postaci np. 54.45). Identyfikator widoku danych (profileId) znajdziesz wchodząc do Administracji w Google Analytics do ustawień widoku (będzie podany na górze).

function main() {
  var profileId = 'XYZ';

// Dates should be in yyyy-mm-dd format.
  var startDate = '2016-11-01';
  var endDate = '2016-11-30';
  var results = Analytics.Data.Ga.get('ga:' + profileId, startDate,
                                      endDate, 'ga:bounceRate', {'filters': 'ga:sourceMedium==google / cpc'});
  var bounceRate = results.rows[0][0];
Logger.log(bounceRate); }

Od razu zaznaczam, że dane uzyskane za pomocą tych dwóch powyższych metod mogą się nieznacznie różnić (tak jest przynajmniej u mnie). Dane uzyskane druga metodą pokrywają się z tym co wyświetla panel AdWords w wierszu podsumowania.

Jeżeli zaś chodzi o page/session to możesz to zrobić tylko i wyłącznie za pomocą drugiej metody.

W tym celu musisz dorzucić do zapytania dodatkową metrykę:

var results = Analytics.Data.Ga.get('ga:' + profileId, startDate,
                                      endDate, 'ga:bounceRate, gaEmotikon: JęzykageviewsPerSession', {'filters': 'ga:sourceMedium==google / cpc'});

i potem pobrać ją w skrypcie w ten sposób:

var pageviewsPerSession = results.rows[0][1];
Logger.log(pageviewsPerSession);

Tomasz Ciepłucha

Wschodząca Gwiazda

tam gdzie jest gaEmotikon: JęzykageviewsPerSession ma być ga: pageviewsPerSession - tylko bez spacji, ale forum zamienia mi na emotikonę Emotikon: Szczęśliwy

Tomasz Ciepłucha