Obecnie 194 forumowiczów jest online
Obecnie 194 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem ze zliczaniem konwersji przy płatności Dotpay

Nowicjusz ✭

Cześć,

 

Od jakiegoś czasu zmagam się z problemem polegającym na tym, że klienci po dokonaniu płatności zamykają okno i nie wracają na stronę i "thank you page", gdzie umieszczone są kody konwersji GA i AW.

 

Co można zrobić, żeby rozwiązać ten problem? Czy któryś z pośredników płatności oferuje lepsze rozwiązania w tym temacie, niż Dotpay?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Problem ze zliczaniem konwersji przy płatności Dotpay

Najlepszy Współtwórca

Tomek spróbuj ustawić zdarzenie na ostatnim przycisku przed przeniesieniem na dotpay - a potem ze zdarzenia zrobić cel konwersji.

 

 

Dominik Myślak

Problem ze zliczaniem konwersji przy płatności Dotpay

Nowicjusz ✭

Dzięki Dominik.

 

Jak rozumiem nie ma tu żadnego systemowego rozwiązania i trzeba kombinować? :-)

Oczywiście pojawia się tu niebezpieczeństwo, że system zliczy więcej konwersji, niż będzie w rzeczywistości. Czy da się ew. fałszywą konwersję potem usunąć, żeby nie zaburzała statystyk?

Rozwiązanie, które podałeś sprawdzi się w przypadku GA. A co z Adwords? Tam chyba nie mam możliwości, żeby wykorzystać przycisk płatności (ze względu na konieczność wykorzystania kodu).

Problem ze zliczaniem konwersji przy płatności Dotpay

Najlepszy Współtwórca

Odpowiadając jeszcze na wcześniejsze pytanie. Nie pamiętam dobrze, ale chyba payu, czy paypal miało możliwość ustawienia automatycznego przekierowania powrotnego na stronę.

 

Czasem trzeba pokombinować. Pamiętaj też, żeby dodać domenę płatności do wykluczeń odsyłających.

 

Jak dodasz cel konwersji na bazie zdarzenia w Google Analytics (bardzo przydatne narzędzie do dodawania zdarzeń, to Google Tag Manager) to będziesz mógł taki cel konwersji zaciągnąć do AdWords - jeśli konta są ze sobą połączone.

Dominik Myślak

Problem ze zliczaniem konwersji przy płatności Dotpay

Wschodząca Gwiazda

Kod konwersji AdWords również możesz uruchamiać po kliknięciu w przycisk.

Jak wejdziesz w AdWords do Narzędzia > Konwersje i wejdziesz do edycji wybranej konwersji to tam nad okienkiem z kodem będziesz mieć taki napis z małą strzałką po lewej stronie:

"Wybierz, czy chcesz śledzić konwersje po wczytaniu strony czy po kliknięciu".

 

Jak klikniesz w napis to możesz wybrać spośród dwóch opcji:

- Wczytanie strony Dodaj tag do strony, do której przechodzi klient po dokonaniu konwersji (opcja domyślna przy tworzeniu konwersji)

lub

- Kliknięcie Dodaj tag do przycisku w swojej witrynie (np. do przycisku „Kup teraz”).

 

Jak wybierzesz druga opcję to kod się nieco zmieni. Jedyna różnica w porównaniu z implementacją podstawowej wersji kodu jest (oprócz oczywiście wstawienia odpowiedniego kodu) podłączenie do przycisku/linku/formularza odpowiedniej funkcji, która uruchomi kod konwersji.

 

Dokładny opis wraz z przykładami znajdziesz w dokumentacji:

https://support.google.com/adwords/answer/6331304?&hl=pl&authuser=0

 

Tomasz Ciepłucha

Problem ze zliczaniem konwersji przy płatności Dotpay

Nowicjusz ✭

Dziękuję bardzo. Jeśli nie ma innego bardziej precyzyjnego sposobu mierzenia to chyba pozostaje zastosować właśnie ten kod pod przycisk.

 

Swoją drogą operatorzy płatności powinni jakoś rozwiązać ten problem umożliwiając np. implementację kodów na stronach płatności ew. takie ich zbudowanie, żeby klient nie musiał opuszczać strony sklepu, żeby dokonać płatności.

Problem ze zliczaniem konwersji przy płatności Dotpay

Najlepszy Współtwórca

Realizacja płatności poza witryną sklepu a u operatora płatności jest jednym z elementów zabezpieczenia danych klientów, w szczególności danych umożliwiających dokonanie płatności.

Problem jest szerszy, bo zarówno operatorów płatności  jak i platform e-commerce jest sporo, w zawiązku z tym jest sporo kombinacji do ogarnięcia.

 

Jednym z możliwych scenariuszy jest rozdzielenie przyjęcia zamówienia od płatności. Nie jest to możliwe we wszystkich platformach sklepowych.

 

Użytkownik składa zamówienie, następuje zliczenie transakcji a następnie przekierowanie do systemu płatności o ile klient wybrał płatność online a nie za pobraniem lub przelew klasyczny.

 

W określonych odcinkach czasu można dokonać korekty danych w GA dotyczących transakcji (zwrot) za pomocą funkcji "Import danych" dostępnej w Administracji na poziomie usługi (środkowa kolumna) lub API aby urealnić tylko opłacone transakcje. 

 

To rozwiązanie, jak każde, ma swoje wady i zalety.

Jedną z ciekawszych zalet jest to, że korektę danych (zwroty) dokonuje się w wybranym widoku danych.