Obecnie 306 forumowiczów jest online
Obecnie 306 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem z raportami w formacie CSV Excel

Nowicjusz ✭

Spoiler
Witam,
Mam następujący problem w firmie - chcę wygenerować raport z kampani adwords (głownie słowa kluczowe) do pliku CSV otwieranym w excelu 2013. Problem jest z jedyną kolumną - liczba stron na sesję, często oznaczaną jako strony/sesja. Po pobraniu  tego pliku w kolumnie tej zamiast standardowo liczb typu 3.77; 2.58 pokazują się albo bardzo duże liczby typu 183214 albo też daty typu lut.33 - czyli nawet nie ma jednego formatowania w kolumnie, tylko albo jest ogólne i kosmiczna liczba, albo też formatowanie datowe. Po przesłaniu dalej tego pliku, również inni użytkownicy to tak widzą.
Grzebanie w ustawieniach excela średnio tutaj pomogło, więc zastanawiam się, co tak naprawdę może być tego przyczyną? Dodam, że przy pobraniu pliku w XML kolumna ta wyświetla się już normalnie.

Czy ktoś ma może sugestie, gdzie w ogóle lezy problem? Pojawia się on na 2 komputerach skonfigurowanych mniej więcej w tym samym czasie - windows 10, excel 2013.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Problem z raportami w formacie CSV Excel

Wschodząca Gwiazda
Problemem jest to, że ta wartość "Strony/sesja" zapisywana jest z kropką jako separatorem dziesiętnym i po otworzeniu w Excelu w zależności od wartości jest zamieniana na datę albo na jakąś dziwną dużą liczbę.
Spróbuj po otwarciu pliku zamienić kropki na przecinki, albo ustawić formatowanie jako tekst dla tej kolumny. Zamiana kropki na przecinek przed otwarciem nie wchodzi w grę, bo przecinek jest separatorem pól, a wartości pola strony/sesja nie są otoczone cudzysłowami.

Ogólnie mi w starszym Excelu otwiera się poprawnie.
Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭
Dziękuje za odpowiedź.
Niestety, zmiana przecinku na kropkę lub tez zmiana formatowania na tekst tutaj nie pomaga - były to pierwsze rzeczy, jakie były robione. Oczywiście zmienia to zapis tych danych, tylko nadal są to duże, 5-6 cyfrowe liczby, którym daleko od wskazań z adwords (np. 2.8). Jeżeli pobiorę plik i wrzucę go jako arkusz w google dosc, to już jest wszystko ok, więc problem jest raczej z tym konkretnym excelem na tych 2 komputerach.

Wschodząca Gwiazda
Ja korzystam z Excela sporadycznie i mam starszą wersję więc Ci nie podpowiem więcej, ale to musi być kwestia jakichś ustawień - pewnie jakieś automatyczne (i w tym przypadku niepoprawne) rozpoznawanie formatu, albo coś w tym stylu.
Tomasz Ciepłucha