Obecnie 313 forumowiczów jest online
Obecnie 313 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Nie pokazuje w AdWords ilości transakcji

Nowicjusz ✭

Witam serdecznie,
Proszę o pomoc bo już nie mam sił z tym. Otóż mam w AdWords w Konwersje pozycję: "Złożenie zamówienia (Wszystkie dane witryny)". W Analytics w Ecommerce pokazuje transakcje z ostatnich 7 dni z ich wartościami. Natomiast w AdWords nie pokazuje żadnych z nich. W stanie śledzenia pisze: "brak konwersji w ostatnim czasie" a ostatnia zarejestrowana wg. tego to 3 miesiące temu gdzieś tak (to nie moje konto). 

Co może być przyczyną tego, że tak się dzieje? Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Najlepszy Współtwórca

Czy konta są dobrze połączone - wskazany widok danych?

Czy konwersje nastąpiły z kampanii AdWords czy innego źródła? - biorąc pod uwagę dane z Google Analytics

Czy na pewno masz zaciągnięte odpowiednie konwersje do AdWords?

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Dzięki za odpowiedź. W ustawieniach widoku w GA, jest prawidłowy numer konta AdWords - czyli są dobrze połączone (tzn. właściwe), chyba że o co innego chodziło.
Konwersje nastąpiły z kampanii AdWords (z konta powiązanego w widoku) - było ich 6, a transakcji ogólnych 15. 

Chodzi o to, czy na pewno właściwy cel widnieje w AdWords? No właśnie zwątpiłam - podejrzewam że jest to z nieznanego mi konta AdWords (bo nazwa: Transactions) nie wystepuje w powiązanym GA a "Złożenie zamówienia" - które dopiero zaimportowałam a "Transaction" usunęłam. Mam nadzieję, że to było przyczyną choć nie mam pewności ponieważ inne cele o nazwie np. Koszyk w GA pokazują konwersje a w AdWords nie (chyba że doszło do zbieżności nazw celów i przyczyną okazę się to co zasugerowałeś a ja wspomniałam w poprzednim zdaniu). 

Dot.: Nie pokazuje w AdWords ilości transakcji

Najlepszy Współtwórca

Jeśli masz poprawnie wdrożony e-commerce, to właśnie w taki sposób będziesz widziała transakcje jako Transactions - także usunięcie tego elementu może było błędem.

Sprawdź na poziomie usługi w Google Analytics, czy masz wybrany również widok z jakim łączysz konto Google AdWords.

Dodatkowo wejdź w ustawienia na koncie Google AdWords - trybik w prawym górnym rogu i wybierz Połączone konta

Screen Shot 01-09-17 at 09.42 AM.PNG

Następnie wybierz Google Analytics jak poniżej i sprawdź czy wybrałaś by dane były importowane.

Screen Shot 01-09-17 at 09.43 AM.PNG

Screen Shot 01-09-17 at 09.43 AM 001.PNG

Jeśli powyższe nie pomoże, to możesz zadzwonić do Supportu AdWords i oni widząc konta może będą w stanie pomóc przy rozwiązaniu tego problemu.

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Dominik proszę jeszcze pozwolić trochę pomęczyć Emotikon: Szczęśliwy 

"Sprawdź na poziomie usługi w Google Analytics, czy masz wybrany również widok z jakim łączysz konto Google AdWords."
- nie bardzo wiem gdzie tu sprawdzić? Zdaje się, że to sprawdzałam, wspominając: "W ustawieniach widoku w GA, jest prawidłowy numer konta AdWords".

Co do reszty jest tak ustawiona jak podałeś. Co do "Zaimportuj dane witryny" to przypomniało mi się, że dwa dni temu była opcja "Nie importuj danych witryny" włączona i wtedy ją przestawiłam - wczoraj jeszcze nic nie pokazywało - aż takie poślizgi są w "zatrybieniu", skoro dziś dopiero pokazuje, te Transactions o którym wspomniałeś aktywowałam wczoraj ponownie i pokazało transakcję z wczoraj, natomiast mój cel "Założenie zamówienia" wczoraj utworzony nic nie pokazał (różniły się między sobą oknem konwersji, mój miał 30 dni a ten stary 90 dni).

Jedna rzecz jeszcze: w GA pokazuje faktycznie w sekcji Marketing Kampanie 1 transakcję na 160 zł (i to pokazuje się w AdWords przy Transactions) natomiast nie wyświetla 3 pozostałych które są w sekcji "Przychody i współczynnik konwersji" - gdzie wyświetla z wczoraj 3 transakcje. Zupełnie nie rozumiem - dlaczego w AdWords pokazuje tylko konwersję pochodzącą z AdWords? W ogóle w GA w sekcji Cele - nie mam na liście utworzonych tam celów Transactions - rozumiem, że to się tworzy niejako z samego faktu integracji z GA i to standardowo nie widnieje w Celach w GA?

Nowicjusz ✭

EDIT: Chodzi o sklep - chyba nie pisałam a ze sklepu nie zaciągnie wartości konwersji - chyba że cel ma SZTYWNĄ stawkę przypisaną. Eh. Czyli już byłoby wszystko jasne.

Najlepszy Współtwórca

Po zmianie na Zaimportuj dane powinno być już ok - pamiętaj, że dane w AdWords z Analytics pojawiają się z opóźnieniem.

Co do łączenia kont, to po wejściu w Administracja na poziomie Usługi masz Łączenie z AdWords. Jak otworzy się podstrona to powinnaś widzieć tabelkę, która ma 3 kolumny i w 3 widać Połączone widoki. Widnieje informacja, że masz 1 połączony (może być ich więcej połączonych, ale chodzi o minimum jeden).

Na koncie AdWords będziesz widziała tylko te konwersje, które pochodzą z kampanii AdWords. Tyle Ci wystarczy do analizy skuteczności kampanii Emotikon: Szczęśliwy   Pamiętaj, że konwersje przypisywane są do danej kampanii, grup reklam, reklam czy słów kluczowych. Do czego byłaby przypisana konwersja z wyników naturalnych?

Dobrze wdrożony e-commerce będzie Cię informował o konkretnych przychodach.

Cele konwersji mają przeważnie ustawioną sztywną wartość bądź jej nie mają - wszystko zależy od Twoich założeń.

Dominik Myślak

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Dziękuję Dominiku za rzeczową pomoc. 

Na koncie AdWords będziesz widziała tylko te konwersje, które pochodzą z kampanii AdWords. Tyle Ci wystarczy do analizy skuteczności kampanii Emotikon: Szczęśliwy   Pamiętaj, że konwersje przypisywane są do danej kampanii, grup reklam, reklam czy słów kluczowych. Do czego byłaby przypisana konwersja z wyników naturalnych?

Dopytam jeszcze bo mam niejasność - można nie używać AdWordsowego tagu śledzenia konwersji a wszystkie dane zaciągać z GA - jeśli tak się robi to nie będzie informacji o sprzedażach przy danych kampaniach, grupach reklam itp.? Przecież w GA identyfikuje te rzeczy...?

EDIT: Jeszcze o coś muszę dopytać: na stronie https://support.google.com/adwords/answer/2375435?&hl=pl&authuser=0 pisze:

Google udostępnia dwie funkcje przydatne do analizy aktywności klientów w Twojej witrynie: cele i transakcje Google Analytics oraz śledzenie konwersji AdWords Można używać obu naraz lub tylko jednej z nich. Kliknij poniższy link, aby zobaczyć krótkie porównanie.

a później pisze:

Być może nie trzeba importować transakcji Google Analytics, jeśli już korzystasz ze śledzenia konwersji AdWords na danej stronie. (Korzystanie z obu funkcji może spowodować, że konwersje będą liczone podwójnie).

To jak w końcu jest? Można czy nie można obu. Maskara! Emotikon: Smutny

Najlepszy Współtwórca

To tylko od Ciebie zależy jakie dane zaciągniesz sobie do AdWords. Musisz zastanowić się nad tym faktem i podjąć decyzję, która dane będziesz pobierać, a dzięki temu będzie Ci łatwiej analizować dane z kampanii AdWords.

Tak, możesz zaciągnąć dane z Analyticsa do AdWords (nie musisz używać konwersji z AdWordsa - czyli kod konwersji AdWords).

Tymi zaciągniętymi danymi mogą być transakcje oraz jakieś inne konwersje jak np. rejestracja użytkowników. Wszystko zależy od Ciebie i założeń kampanii AdWords.

Jeśli głównym założeniem jest sprzedaż, to transakcje jak najbardziej do zaciągnięcia do AdWords.

Jeśli np. kampania AdWords ma zwiększyć liczbę rejestracji użytkowników na portalu, to warto śledzić taką konwersję i na jej podstawie podejmować decyzje w kwestii optymalizacji kampanii.

Co do podwójnych konwersji. Google zaznacza, że może to być problematyczne w kwestii analizy, ale nie wyklucza takiej możliwości, by śledzić np. stronę podziękowania za zakup dzięki AdWords i Analytics - musisz po prostu robić to świadomie, że dane będą zduplikowane.

Dominik Myślak

Dot.: Nie pokazuje w AdWords ilości transakcji

Najlepszy Współtwórca

1. Jednoczesny import wielu konwersji jest możliwy ale trzeba podjąć decyzję, które mają być wykazywane jako konwersje i brane pod uwagę podczas optymalizacji (aby nie brać pod uwagę zdublowanej informacji o tej samej konwersji wykazywanej np jako cel, transakcja i konwersja z kodu AdWords ). Jest to problemem przy wdrażaniu np modelu CPA.
Przy ręcznym zarządzaniu stawkami i imporcie wielu konwersji wykazywanych w kolumnie konwersje wystarczy podgląd nazwy działania powodującego konwersję. Możesz podjąć decyzję, które konwersje będą w niej wykazane podczas importu, i jednocześnie brane pod uwagę prze zaawansowane strategie.

Konwersje_–_Google_AdWords.png

2. "Zaimportuj dane witryny" to jeden z etapów łączenia kont. Importuje dane o zachowaniu (o ile na koncie GA aktywne jest domyślne zaznaczenie do udostępniania danych). Dla zaimportowania konwersji należy odrębnie zaimportować wybrane konwersje korzystając z Narzędzia >> konwersje.

3. Zaimportowane konwersje, (Transakcje lub cele) mogą różnić się ilościowo od konwersji zliczanych za pomocą kodu AdWords z uwagi na inny model przypisywania konwersji (pomimo wybrania takiego samego modelu podczas importu) i czas potrzebny na import danych pomiędzy kontami.