Obecnie 225 forumowiczów jest online
Obecnie 225 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Kod konwersji

Student ✭ ✭

Hej,

Mam LP ze stroną dziękuję na której jest kod konwersji.

Zauważyłam, że część ludzi poprzez linki w stopce przechodzi na stronę główną i czyta więcej informacji.

Cześć z nich może wypełnić formularz kontaktowy ze strony głównej, który nie ma już kodu konwersji.

Czy logicznie myślę, ze na stronie dziękuję też na wszelki wypadek muszę dodać kod ?

Bo nie kieruje tam reklamy, ale przez to "chodzenie użytkowników"  mogę błędnie ocenić źródło leada...

I na koniec: jak skutecznie monitorować skąd konkretny lead jest ?

Ponieważ może być taka sytuacja, że widzę w panelu Adwords że miałam 5 leadów, ale na skrzynce już nie wiem które są z adwords, a które z organika. Jak to skutecznie monitorować już na poziomie leada ?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Kod konwersji

Student ✭ ✭ ✭
Witaj Kamilo,
proponuję zaimplementować na LP kod Tag Manager. W tej usłudze zintegrujesz także kod śledzenia konwersji oraz Analytics. Poprzez Google Analytics po utworzeniu Celów możesz zobaczyć jaki udział leadów pochodzi z AdWords, a jaki z Organic. Analytics posiada bardzo dużo możliwości śledzenia konwersji. Jeżeli chodzi o to jak zobaczyć, czy konkretny Lead pochodzi z AdWords czy Organic. W razie problemów służę pomocą Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Łukasz

Student ✭ ✭
A możesz mi podać jakiś dobry aktualny tutorial/ebook/coś innego Emotikon: Szczęśliwy odnośnie nauki Tag managera ?

Student ✭ ✭ ✭
Myślę, że ten help może Ci pomóc: https://support.google.com/tagmanager/answer/6103696?hl=pl
Film pokazuje jak utworzyć i wkleić kontener Tag Manager'a. W kolejnym kroku trzeba utworzyć Tag Analytics oraz Tag AdWords (śledzenie konwersji).
Polecam też ten kanał na YT: https://www.youtube.com/channel/UClgihdkPzNDtuoQy4xDw5mA
Jeżeli będziesz miała jakieś wątpliwości odnośnie konfiguracji GTM chętnie pomogę.
Pozdrawiam,
Łukasz

Wschodząca Gwiazda
Kamila, Jedna kwestia to instalacja tag managera, a druga kwestia to co tak na prawdę podpiąć i śledzić. Ja polecam Ci (o ile masz taką możliwość) popodpinac cele w analytics na śledzenie wypełnionych formularzy czy to w formie konkretnego urla z podziękowaniem czy to w formie zdarzeń pod przyciskiem wyślij. Druga kwestia to różne kody konwersji pod różne formularze. Bo często się zdarza, że użytkownik np. Nie przekonany do zakupu woli najpierw wysłać formularz i dopytać o produkt. W efekcie zgubisz konwersję, która może okazać się cenna podczas analizy wyników kampanii. Pamiętaj też ze adwords i analytics inaczej zliczaja konwersję i mogą ci się one nie pokrywać w danych liczbowych. Ale jeśli pojawią się rozbierznosci to na ścieżkach wielokanalowych sobie z tym poradzisz. I polecam asekuracyjnie śledzić i cele w analytics i konwersje w adwords.

Student ✭ ✭ ✭
Ja tylko zaproponowałem implementację Tag Manager'a z uwagi na fakt, że możemy precyzyjniej określić wywoływane zdarzenia oraz dobrze uformować przepływ i źródła konwersji. Warto też wspomnieć, że dobra praktyka jest używanie Tag Manager'a do kodów Univeral Analytics Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Łukasz

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Łukasz, ale ja nie podwazam absolutnie tego co zaproponowales.

Tag manager jak najbardziej też polecam bo ułatwia pracę z kodami. Ja tylko dałam bardziej (chyba) konkretniejsza odpowiedź na pytanie Kamili Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭ ✭
A jak radzicie sobie z oznaczaniem skąd źródła konkretnego leada ?
Np. dostaje na skrzynkę 50 leadów, w analitycs widzę, że 20 z nich pochodzi z Adwords.
Pytanie tylko, które z tych 50 to konkretnie te z Adwords ???
Jaka metoda jest w tym przypadku zalecna ?
Bo może np. mam 50 leadów, ale te z Adwords mają lepszą konwersję na umowę

Wschodząca Gwiazda
Kamila ja takie rzeczy zwykle rozwiązuję następujaco, np.:

możesz zadbać o to aby formularze miały swoje id czyli np. link zamiast kończyć. się: success/send miał jeszcze adresie success/send/id-

Dzięki temu masz unikalny adres url z id formularza i możesz sobie sprawdzić mniej więcej godzinę jego spłynięcia do analytics + na skrzynkę. Idealnie jeśli to ID przekazywane jest to formularza, który spływa Ci na skrzynkę mailową. Wtedy już nie masz żadnych wątpliwości.

Można też tworzyć skrypty, które na wejściu użytkownika na stronę pobierają jego źródło wejścia (refferal, organic, cpc, etc), a następnie przekazują tę danę podczas wypełnienia formularza. Dzięki temu wraz z leadem na skrzynkę trafia automatycznie dodatkowa informacja o tym z jakiego źródła formularz został wypełniony.

Możesz stworzyć LP z unikalnym formularzem pod kampanię i dostępnym tylko z poziomu kampanii. Wtedy nie masz już wątpliwości, że to kampania wygenerowała leada.

Ale to już są dodatkowe rozwiązania. Czasem wystarczy porównać godzinę i datę spłynięcia formularza z danymi w analytics (o ile jest faktycznie url, po którym możesz identyfikować lead). Zwykle te dane Ci się pokryją i będziesz mogła wywnioskować czy to adwords czy nie.

Student ✭ ✭ ✭
Ja się zastanawiam, czy nie warto w formularzu zastosować pola z ukrytą wartością (numerem formularza) i podpiąć śledzenie e-commerce z przekazywaniem identyfikatora Emotikon: Szczęśliwy moglibyśmy wtedy śledzić dokładne identyfikatory, ścieżki pozyskania oraz stopień monetyzacji. Wiem, że śledzenie e-commerce jest częściej stosowane do sklepów internetowych, ale myślę że mogłoby tutaj fajnie się sprawdzić. Może dane wprost z Analytics nie mówiły od razu jaki lead jest spieniężony, ale wystarczy podpiąć wtyczkę Analytics do arkusza Google Docs i połączyć dane Emotikon: Szczęśliwy
Pozdrawiam,
Łukasz