Obecnie 316 forumowiczów jest online
Obecnie 316 forumowiczów jest online
Tutaj możesz zapytać i dowiedzieć się jak monitorować ogólną skuteczność i zrozumieć statystyki konta, śledzenie konwersji czy generowanie raportów.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Cel konwersji - wysłanie formularza wysija

Student ✭ ✭ ✭

Witam, mam pytanie jak w temacie, mam w wordpressie moduł wysija który bez przeładowania strony wysyła zapytanie, które chciałbym mierzyć - wrzucić je do Google Tag Managera i ze zdarzenia utworzyć cel konwersji - jak się do tego zabrać? Jak za pomocą GTM mogę wyłapać wysłanie formularza <form id="form-wysija-3" method="post" action="#wysija" class="widget_wysija"> ?

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Adam Grabowski (Wschodząca Gwiazda)
marca 2016

Dot.: Cel konwersji - wysłanie formularza wysija

Wschodząca Gwiazda

Cześć!

Spróbuj skonfigurować regułę w taki sposób, jak poniżej:

lregula-formularz-wysija.png

Następnie stwórz tag Google Analytics, który będzie przesyłał zdarzenia i będzie uruchamiany tą regułą.

Jak w Analytics pojawią się zdarzenia to na ich podstawie zdefiniuj cel.

Jak uruchomisz kontener w trybie podglądu to po wysłaniu formularza powinno Ci się pojawić zdarzenie "gtm.formSubmit", które uruchamia Twój tag przesyłający zdarzenie.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Adam Grabowski (Wschodząca Gwiazda)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda

Cześć!

Spróbuj skonfigurować regułę w taki sposób, jak poniżej:

lregula-formularz-wysija.png

Następnie stwórz tag Google Analytics, który będzie przesyłał zdarzenia i będzie uruchamiany tą regułą.

Jak w Analytics pojawią się zdarzenia to na ich podstawie zdefiniuj cel.

Jak uruchomisz kontener w trybie podglądu to po wysłaniu formularza powinno Ci się pojawić zdarzenie "gtm.formSubmit", które uruchamia Twój tag przesyłający zdarzenie.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Cześć,

Tomku, nie mam takiej zmiennej jak Form ID - utworzyć ją? Jaki typ?

Wschodząca Gwiazda
"Form ID" to predefiniowana zmienna w GTM. Wystarczy ją aktywować na karcie "Zmienne" .Wówczas będzie dostępna przy tworzeniu reguł.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭
Dziękuję faktycznie. Działa jak wskazałeś, ale zdarzenie występuje także gdy walidacja się nie powiedzie - czy mogę jakoś ograniczyć zdarzenia tylko dla prawidłowego wysłania?

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli walidacja danych następuje po stronie serwera to niestety w przypadku tego typu rozwiązań jedyną metodą, która działa w 100% jest ingerencja w kod i skorzystanie ze zdarzeń niestandardowych.

Chodzi o to, by do komunikatu wyświetlanego po pomyślnym wysłaniu formularza dołączyć fragment kodu, który prześle zdarzenie niestandardowe do GTM, na podstawie którego uruchomi się tag Analytics ze zdarzeniem.

Kod JavaScript może wyglądać tak:

<script>

dataLayer.push({'event':'formSubmit'});

</script>

Czasami jest możliwość w konfiguracji formularza wstawić taki kod, ale niekiedy kod ten wyświetla się literalnie razem z wiadomością i nie jest interpretowany jako JavaScript więc wówczas trzeba odnaleźć odpowiedni fragment kodu JavaScript w danym module, a to już czasem dość trudne zadanie.

Jeśli uda Ci się spowodować, że ten fragment kodu zadziała po wysłaniu formularza to pozostanie Ci tylko stworzyć regułę na bazie zdarzenia niestandardowego formSubmit i tą regułą uruchamiać tag GA wysyłający zdarzenie.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭ ✭ ✭

Ja też miałem problem z tym formularzem, ale się udało poprawnie go podłączyć:

Utwórz regułę:

Zrzut ekranu 2016-03-23 o 10.00.35.png

a następnie utwórz nowy Tag:

Zrzut ekranu 2016-03-23 o 10.01.12.png

Gdy już to uczynisz pamiętaj, aby sprawdzić poprawność implementacji Tagu (Podgląd i debugowanie). Jeżeli wszystko będzie poprawnie Opublikuj nowy Tag Emotikon: Szczęśliwy

Jeszcze w GA najeży dodać:

w panelu Administracji na poziomie widoku należy ustawić nowy cel.

Konfiguracja wygląda tak:

Zrzut ekranu 2016-03-23 o 10.08.48.png

W razie kłopotów chętnie pomogę.

Implementacja działa i zlicza tylko "realne" wpisy do newsletter'a Emotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam,

Łukasz

PS.

Działający formularz jest zaimplementowany na moim blogu: http://log.pokash.pl

Zachęcam do zapisania się Emotikon: Mrugający