AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 221 forumowiczów jest online
Obecnie 221 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

śledzenie e-commerce bez wartości transakcji

Nowicjusz ✭

Cześć,

mam klienta, u którego chcielibyśmy wprowadzić śledzenie e-commerce, jednak nie jest to typowy sklep internetowy. Strona klienta służy do zamawiania cateringu. Zamówienie polega na wyborze: rodzaju diety, rodzaju kaloryczności, okresu diety i ilości zamawianych zestawów. Chcielibyśmy śledzić różne konfiguracje zamówień, z naciskiem na okres diety, w celu kierowania odpowiednich reklam remarketingowych.
Nasz programista twierdzi, że najlepiej rejestrować wszystkie te dane za pomocą wtyczki e-commerce, a nie poprzez zmiany adresów URL lub śledzenie eventów. 
Tutaj pojawia się moje pytanie: czy jesteśmy w stanie uruchomić śledzenie e-commerce bez wprowadzania wartości transakcji, a jedynie ID transakcji i nazwę produktu? Z różnych względów klient wolałby, abyśmy nie mieli dostępów do wartości składanych zamówień. 

Wiem, że poprzez wprowadzenie śledzenia e-commerce za pomocą GTM, wartość transakcji oraz kod SKU są wymagane. Nasz programista sugeruje jednak, że poza GTM można ominąć te dane. Jest to opisane w tym artykule: 
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/ecommerce

Czy mogłabym prosić jakiegoś eksperta o wypowiedź w tej kwestii? 

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna M
wrzesień

Najlepszy Współtwórca

Tak. Jestescie w stanie uruchomic modul e-commerce bez przychodow. Nie jest to obowiazkowym parametrem. W podeslanym linku sprawdz kolumne "Required" w przypadku pozostalych atrybutow.

P.S. Klienci nigdy nie przestana zaskakiwac. Ukrywanie przychodow przed Wami dobrze nie wrozy na przyszlosc. To taka relacyjna dygresja ode mnie.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Anna M
wrzesień

Najlepszy Współtwórca

Tak. Jestescie w stanie uruchomic modul e-commerce bez przychodow. Nie jest to obowiazkowym parametrem. W podeslanym linku sprawdz kolumne "Required" w przypadku pozostalych atrybutow.

P.S. Klienci nigdy nie przestana zaskakiwac. Ukrywanie przychodow przed Wami dobrze nie wrozy na przyszlosc. To taka relacyjna dygresja ode mnie.

Dot.: śledzenie e-commerce bez wartości transakcji

Wschodząca Gwiazda

Mimo tego, iż dokumentacja wdrożenia śledzenia e-commerce przez GTM sugeruje, że pola takie jak wartość transakcji czy kod SKU produktu są wymagane można je opuścić w warstwie danych i transakcja i tak zostanie zliczona w GA.

Jeżeli więc na stronie jest wdrożone już śledzenie przez GTM to spokojnie programista może wdrożyć również śledzenie e-commerce przez GTM bez podawania kwot i kodów SKU.

Przykładowy kod dla warstwy danych może wyglądać następująco:

<script>
dataLayer.push({
  'event':'transaction',
  'transactionId': 'identyfikator-transakcji',
  'transactionProducts': [
    {
      'name': 'nazwa-produktu',
    }
  ]
});
</script>

To jest wersja minimum, która będzie działać.

Wystarczy umieścić powyższy kod (i oczywiście wstawiając odpowiednie wartości zamiast 'nazwa-produktu' i 'identyfikator-transakcji') w dowolnym miejscu na stronie po zainicjowaniu warstwy danych i uruchomić w GTM  tag GA przesyłający transakcję niestandardowym zdarzeniem o nazwie 'transaction'.

Tomasz Ciepłucha