Obecnie 212 forumowiczów jest online
Obecnie 212 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

jak śledzić tagi strony?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Cześć. Jak mogę sprawdzić ilość odsłon podstron gdzie mam umieszczony tag przyporządkowujący artykuł do kategorii?
Adres url nie zawsze wskazuje na konkretną kategorię. 

Przykład: strona z artykułem o zabawkach zawiera tagi: dzieci, zabawki, itp. 

Jak zliczyć ilość odwiedzin ze stronami zawierającymi tag dzieci? 

Odpowiedź eksperta 2verified_user

jak śledzić tagi strony?

Najlepszy Współtwórca

Musialbys tagi wrzucic do grupowania tresci i troche pokodowac. Tomasz pewnie dorzuci swoje 0,03 zl 

jak śledzić tagi strony?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Macieju, jak mogę namierzyć Tomasza? Jak dotąd nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

jak śledzić tagi strony?

Najlepszy Współtwórca

Idea polega na tym, ze powinienes do dataLayer wysylac informacje, jakie tagi sa na danej stronie. Z tego dataLayer bedziesz mogl pobrac do GTM te informacje i potem wyslac je jako zmienne za pomoca Grupowania Tresci w tagu odslonowym GA Emotikon: Szczęśliwy

Tu masz przyklad podobnego rozwiazania:

https://www.youtube.com/watch?v=OSKEEy2xb9E

Oznaczam @Tomasz_C to moze sie odezwie i Tobie pomoze. 

jak śledzić tagi strony?

Nowicjusz ✭ ✭ ✭

Dziękuję Emotikon: Szczęśliwy

Dot.: jak śledzić tagi strony?

Wschodząca Gwiazda

Cześć!

Zachęcam do przeczytania do końca, bo na końcu jest małe "ale".

Jeżeli przesyłane przez Ciebie tagi mają jakąś logiczną strukturę, np. 

1.Mężczyźni:

- buty,

- kurtki,

- spodnie,

- ..

2. Kobiety:

- buty,

- kurtki,

- spódnice,

- spodnie,

- ...

3. Dzieci:

- buty,

- kurtki,

- spodnie,

- ...

itd. (podział może być bardziej zagłębiony) to grupowanie treści jest jak najbardziej dobrym pomysłem, a wdrożenie w GTM można zrobić poprzez przesłanie do warstwy danych informacji o poszczególnych grupach umieszczając przed kodem kontenera GTM następujący kod Javascript:

<script>
var dataLayer=[{'ct1':'Mężczyźni','ct2':'Kurtki', 'ct3': 'Zimowe'}];
</script>

Kod musi być wstawiony przed kodem kontenera GTM po to, żeby w momencie wysłania odsłony dane były już dostępne.

To jest przykład dla 3 grupowań. Oczywiście możemy stworzyć maksymalnie 5.

Kiedy mamy wdrożony kod to teraz musimy do wydobyć w GTM i wstawić do tagu GA przesyłającego odsłonę.

W tym celu należy stworzyć zmienne warstwy danych, o nazwach takich, jak użyliśmy w kodzie (czyli w moim przykładzie było to ct1, ct2, ct3).

ct1.png

Jak mamy stworzone zmienne warstwy danych to wstawiamy je do naszego tagu przesyłającego odsłonę:

ct2-2.png

No i oczywiście musimy w samym Analytics skonfigurować grupowanie treści na podstawie kodu:

ct3.png

Przy czym musimy pamiętać, żeby dodając kolejne grupy wybierać kolejny indeks, a nie zostawić za każdym razem domyślnie wybrany "1", bo się nam dane będą nadpisywać.

Jak wszystko skonfigurujemy poprawnie to w trybie podglądu po najechaniu na nasz tag Analytics powinniśmy zobaczyć dane, które się przesyłają:

ct4.png

No i oczywiście dane po kilkunastu minutach powinny być już dostępne w raportach GA:

ct5.png

Ale...

jeśli tagi, które chcemy przesyłać, nie są w jakiś sposób uporządkowane w logiczną strukturę i może być ich więcej niż 5 przesyłanych jednocześnie wówczas wykorzystanie grupowania jest trochę bez sensu i wg. mnie można użyć do tego celu niestandardowego wymiaru i wysyłać wszystkie tagi w jednym wymiarze.

Wdrożenie dużo prostsze i szybsze, a efekt końcowy, może być podobny. Jeżeli będziemy chcieli się dowiedzieć ile razy był użyty dany tag włączamy w raporcie nasz niestandardowy wymiar i używamy filtra w celu odfiltrowania wierszy, gdzie on występuje.

Tomasz Ciepłucha