Obecnie 107 forumowiczów jest online
Obecnie 107 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Zaburzone dane dot. pozyskiwania transakcji - przelewy24

Student ✭

Cześć wszystkim, 

Od maja prowadzę sklep internetowy (www.nursicare.pl) w którym jedną z płatności są Przelewy24. O ile GA nie ma problemu z danymi dot. źródeł pozyskania transakcji w przypadku płatności przy odbiorze/przelewie bankowym o tyle w przypadku przelewów24 pod woocommerce pojawia się problem. 

Najpierw wszystkie transakcje przypisywane były jako źródło "referral"  -> "secure.przelewy24.pl". Po dodaniu linków wykluczających (secure.przelewy24.pl oraz nursicare.pl) wszystkie transakcje wykonane przez przelewy24 w pozyskiwaniach trafiają do "Organic search" -> "(not provided)". Na 100% wiem, że te transakcje pochodzą z przelewów24 i na pewno źródłem pozyskania nie są wyszukania organiczne. Aktualnie prowadzimy tylko kampanie reklamową AdWords i chciałbym wiedzieć które słowa kluczowe są skuteczne. 

Konsultant google twierdzi, że kody śledzenia są zaimplementowane poprawnie. 

Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź eksperta 1verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł J
październik

Student ✭

Temat zamknięty - udało się wszystko ustawić prawidłowo. Chodziło o różnice w linkach (adwords pomimo ustawionego końcowego URL https://nursicare.pl kierował na www.nursicare.pl. Ustawienie domyślnego adresu domeny jako www.nursicare.pl spowodowało, że wszystkie dane odbierane są poprawnie. 

Pozdrawiam

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda

Czy autotagowanie na koncie AdWords jest włączone i w Pozyskiwanie > Cały ruch > Kanały widzisz sesja z kanału Paid Search?

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Autotagowanie jest włączone, w pozyskiwaniach widzę normalnie Paid Search.

Wschodząca Gwiazda

I wszystkie transakcje w pozyskiwaniu są przypisane do kanału Organic Search?

Sprawdź jeszcze raport konwersje > ścieżki wielokanałowe > Najważniejsze ścieżki konwersji.

A skąd ta pewność, że źródłem pozyskiwania nie są wyszukiwania organiczne? Jeżeli kliknięcia z AdWords są raportowane prawidłowo w Analytics i trafiają do kanału Paid Search, a konwersje są przypisywane do Organic Search to znaczy, że jednak możesz się mylić.

Masz skonfigurowane Search Console? Jeśli tak to możesz mniej więcej porównać dane w SC i GA w zakresie ruchu organicznego z Google.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Nie wszystkie transakcje wykonywane w sklepie, natomiast wszystkie przy użyciu przez Przelewy24 przypisywane są do organic (i tylko one). 

Jestem pewien na 100%, że nie są to Organic'i ponieważ w Search Console dnia 2.10.2017 było równo 0 kliknięć (strona jeszcze jest w trakcie optymalizacji SEO), a w GA 2 transakcje (przez przelewy24) są przypisane do Organic Search. Search Console również pokazuje 100 kliknięć w okresię miesięcznym natomiast Analytics 223 sesje w tym samym okresie z organic search'a. 
Nie jestem specjalistą, ale jeżeli dobrze rozumiem, to klient trafiający do mnie na stronę z AdWords a potem ponownie wchodzący na stronę już bezpośrednio/organicznie wyszukując nadal w pozyskiwaniach powinien być przypisany do hasła Adwords. 

Zastanawiałem się jeszcze, czy problem może wynikać z braku ustawionych tagów w TagManagerze?
Dziękuję jeszcze raz za pomoc....

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli ktoś klika reklamę AdWords a następnie powraca na stronę przez wejście bezpośrednie to konwersja zostanie przyznana dla AdWords.

Ale jeśli po kliknięciu reklamy AdWords wróci poprzez wyszukiwanie organiczne to w Analytics taka konwersja zostanie przypisana do kanału Organic Search. 

Patrzałeś na te raporty ścieżek wielokanałowych?

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Tak patrzyłem na raporty ścieżek wielokanałowych -> 1. bezpłatne wyniki ->wejścia bezpośrednie

2.płatne wyniki wyszukiwania x2 -> wejścia bezpośrednie

3. płatne wyniki wyszukiwania -> wejścia bezpośrednie x2

4. Odesłania -> płatne wyniki wyszukiwań

5. płatne wyniki x2

6. płatne wyniki -> wejścia bezpośrednie x5

potem już tylko wejścia bezpośrednie.

Wschodząca Gwiazda

Wybrałeś sobie na górze nad wykresem typ konwersji Transakcje E-commerce oraz długość ścieżki "Wszystkie"?

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

teraz tak ustawiłem, wynik:

1.bezpłatne wyniki

2. bezpłantne wyniki -> wejścia bezpośrednie

3.odesłania-> wejścia bezpośrednie

4. płatne wyniki

5. płatne wyniki x2 -> wejścia bezpośrednie

6. płatne wyniki -> wejścia bezpośrednie

7. płatne wyniki -> wejścia bezpośrednie x2

Wschodząca Gwiazda

Podejrzewam, że dla ścieżek 1 i 2 konwersji jest najwięcej.

Natomiast w przypadku wszystkich tych ścieżek, które zawierając jako ostatni element płatne wyniki wyszukiwania lub po płatnych następują tylko wejścia bezpośrednie, konwersja powinna być przypisana do płatnych wyników wyszukiwania.

Dla mnie wszystko wygląda w porządku. Widocznie jednak nie jest tak, jak myślisz, odnośnie źródeł konwersji.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Biorąc pod uwagę dane z SearchConsole, które wykluczają dane z GA uważam, że gdzieś jednak jest problem. Bo jak wytłumaczyć 0 wejść w SC a 2 transakcje w GA pod Organic? 

Nie wierzę, również w to, że WSZYSCY użytkownicy strony płacący przez przelewy24 pochodzili z Organic'a, przy znaczących nakładach na AdWords. 

Dodatkow sprawdziłem pokrycie kliknięć Adwords z sesjami z CPC w GA. 

np. kliknięć AdWords w ciągu dnia 54 sesji CPC w GA 52 + 2 transakcje z Organic Search. I tak generalnie jest przy każdym dniu. ilość transakcji przypisanych do (Organic = Kliknięcia Adwords - Sesje z CPC w GA. ) Dla mnie są to nie zbite dowody na to, że transakcje faktycznie pochodzą z CPC). 

Rozważam zmianę usługi płatniczej wraz z wtyczką na PayU, może to pomoże...

Student ✭

Czy sprawa przypadkiem nie jest podobna? https://www.pl.advertisercommunity.com/t5/Sledzenie-celow-i-e-commerce/Google-Analytics-zlicza-konwe...

Linki w adwords są bez www. natomiast może również chodzi o kwestię serwera? 
Prosiłbym o info jak mógłbym ew. to poprawić.

Z góry dziękuję.

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł J
październik

Student ✭

Temat zamknięty - udało się wszystko ustawić prawidłowo. Chodziło o różnice w linkach (adwords pomimo ustawionego końcowego URL https://nursicare.pl kierował na www.nursicare.pl. Ustawienie domyślnego adresu domeny jako www.nursicare.pl spowodowało, że wszystkie dane odbierane są poprawnie. 

Pozdrawiam