AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 267 forumowiczów jest online
Obecnie 267 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Wstrzykiwanie transakcji za pomocą Hit Builder

Magister ✭

Cześć wszystkim,

Mam tu mały problem z brakującymi transakcjami w module e-commerce.

Nie wiedzieć czemu kilka ostatnich zamówień ze sklepu internetowego, który obsługuje nie zostało wciągniętych przez moduł e-commerce. Eksplorator użytkownika pokazuje jedynie, że klient dotarł do koszyka i nie wykonał potwierdzenia zamówienia. Yandex Metrica podobnie nie zliczył mi transakcji, jednak w samym wideo pokazał, że klient znalazł się na stronie z posumowaniem zamówienia. Co dziwne, informacje o transakcjach pojawiły mi się w skrzynce mailowej, razem z pieniędzmi zapłaconymi przez szybkie płatności. 

Chciałbym Was prosić o pomoc w poprowadzeniu mnie przez proces wstrzykiwania danych z Hit Buildera. Niestety moje ostatnie próby używania tego narzędzia zakończyły się bez większych sukcesów, dlatego też postanowiłem napisać z tą sprawą. 

Hit Builder używam na tej stronie: https://ga-dev-tools.appspot.com/hit-builder/, natomiast dane z GTM w ten sposób:GTM.png

Będę wdzięczny, jeśli pomożecie mi to ogarnąć. 

Nie mogłem doszukać się podobnego jak mój tematu na forum wiec jeśli problem był już omawiany będę wdzięczny za przekierowanie. 

Dzięki za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Mariusz K
marca 2017

Wschodząca Gwiazda

Tak jak podejrzewałem - przyczyną jest błędnie ustawiona waluta.

Ustaw kod waluty na PLN lub w ogóle nie przesyłaj tego parametru i będzie ok.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Najlepszy Współtwórca

Spotkalem sie z podobnymi problemami. Idealnie jest przy wyjsciu do operatora platnosci pobrac do zewnetrznej aplikacji Identyfikator klienta i nadac mu numer zamowienia. Po np. 1h sprawdzic operatora czy pobrany poprzednio numer zamowienia zostal oplacony. Jak tak, to wyslac dane transakcji hit builderem do GA stosujac zrodlo ruchu direct / none.

Magister ✭

Nie pomyślałem o takim rozwiązaniu. Dzięki.

U mnie jest jeszcze taka sytuacja, że klienci potrafią zamówić towar przez telefon. Zwłaszcza w momencie kiedy wcześniej zaakceptowali ofertę handlową. Wtedy jedyne co mi przychodzi do głowy to nadać numer klienta z palca i wstrzelić wszystko hit builderem. 

Dlatego poleciałem szerzej z tematem i poprosiłem o pomoc w ustawieniu tego ustrojstwa. 

Najlepszy Współtwórca

Rozmowy telefoniczne sa podchwytliwe i zalezy jak je analizujesz. Ale jesli chcesz miec wszytsko w GA to uzyj tego https://www.google.com/analytics/partners/search/apps?category=110&q=

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli chodzi o "wstrzyknięcie" danych za pomocą hit buildera to zależy jakiego e-commerce używasz.

W przypadku standardowego e-commerce musisz wysłać co najmniej 2 hity:

1. hit transakcji

2. hit produktu

Jeżeli jest więcej nić jeden sprzedany produkt to oczywiście hit produktu musisz powtórzyć tyle razy, ile produktów.

Parametry dla hitu transakcji są następujące:

v=1

t=transaction

tid=UA-XXXXX-Y //identyfikator usługi

cid=35009a79-1a05-49d7-b876-2b884d0f825b //identyfikator użytkownika

ti=12345 //identyfikator transakcji

ta=Testowy SKlep //identyfikator sklepu

tr=100 //przychody ze sprzedaży

ts=20 //koszt transportu

tt=23 //podatek

Parametry dla hitu produktu są następujące:

v=1

t=item

tid=UA-XXXXX-Y //identyfikator usługi

cid=35009a79-1a05-49d7-b876-2b884d0f825b //identyfikator użytkownika

ti=12345 //identyfikator transakcji

in=Produkt XYZ //nazwa produktu

ip=50 //cena jednostkowa produktu

iq=2 //ilość

ic=12345 //SKU - identyfikator produktu

iv=Moja Kategoria //nazwa kategorii produktu

Po przesłaniu tak skonstruowanych hitów dane są w GA po paru minutach.

Pełną listę ze specyfikacją znajdziesz tu:

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/protocol/v1/parameters#ecomm

W przypadku ulepszonego e-commerce wszystkie dane o transakcji i sprzedanych produktach przesyłane są w jednym hicie razem ze zdarzeniem lub odsłoną (pageview lub event).

Parametry znajdziesz tu:

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/protocol/v1/parameters#enhanced-ecomm

Jakbyś miał problem to daj znać.

Tomasz Ciepłucha

Dot.: Wstrzykiwanie transakcji za pomocą Hit Builder

[ Edytowane ]
Magister ✭

Zrobiłem wszystko wg. parametrów, które mi podałeś, a mimo to nie chce złapać mi wartości transakcji. @Tomasz_C wiesz może co mogło pójść nie tak? 

Hit transakcji

hit transakcji.jpg
Hit produktu

hit produktu.jpg

widok w GA

GA.png

Wschodząca Gwiazda

Sprawdź jeszcze raz. Czasem niektóre dane nie pokazują się od razu i trzeba trochę dłużej poczekać.

Ja używam wówczas linku "odśwież raport" w prawym dolnym rogu raportu lub zmieniam liczbę wierszy (co niekiedy pomaga).

A najpewniej to poczekać 24 godziny i wówczas szukać ewentualnych problemów. 

Chyba, że masz włączone w GA ulepszone e-commerce a przesyłasz dane zwykłym e-commerce (tego nie testowałem więc nie wiem, czy to tak zadziała).

Tomasz Ciepłucha

Magister ✭

Odświeżyłem i jak na razie nie chce pokazać kwoty, co jest dla mnie dziwne bo przecież wszystkie inne parametry wyświetliło bez problemu. Używam standardowego e-commerce. 

Wschodząca Gwiazda

Na pewno nie powinno być cu=PL, tylko jeśli już to PLN.

Ale w ogóle nie musisz ustawiać waluty, jeśli wszystkie transakcje masz w PLN i masz ustawiona walutę w GA na PLN.

Zaraz sprawdzę, czy to może być przyczyna.

Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Mariusz K
marca 2017

Wschodząca Gwiazda

Tak jak podejrzewałem - przyczyną jest błędnie ustawiona waluta.

Ustaw kod waluty na PLN lub w ogóle nie przesyłaj tego parametru i będzie ok.

Tomasz Ciepłucha

Magister ✭

Poszło! Dzięki wielkie Emotikon: Szczęśliwy Do następnego razu.