AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 247 forumowiczów jest online
Obecnie 247 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Usuwanie transakcji i produktu ecommerce za pomocą HitBuilder

Nowicjusz ✭ ✭

Witam,

postanowiłem zwrócić się z prośbą o pomoc gdyż, wszelkie próby i szukania rozwiązań w internecie nie pomagają.

Chciałbym usunąć transakcję wraz z produktem, używam do tego narzędzia HitBuilder. Używam modułu ulepszonego ecommerce. 

Poniżej screen zliczonej transakcji wraz z produktem.

Tran44.jpgProdukt.jpg

Wprowadziłem taką regułę do HitBuildera:

v=1&tid=UA-xxxxxx&cid=xxxxxxx&t=transaction&ti=44&tr=-62,72&ts=0&tt=-11,73&pr1nm="Printed Dress"&pr1pr=-50,99&pr1qt=-1

oczywiście tam gdzie są "xxxxx" wpisałem poprawy numer uslugi i identyfikator użytkownika.

Otrzymałem takie wyniki, screeny:

PoUsTR44.jpg

PoUsPr44.jpg

Proszę o pomoc, gdzie popełniam błąd ? 

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Usuwanie transakcji i produktu ecommerce za pomocą HitBuilder

Wschodząca Gwiazda

W celu zrobienia zwrotu (całkowitego) w ulepszonym ecommerce musisz wysłać hit'a ustawiając pole action na refund oraz podając identyfikator transakcji.

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/enhanced-ecommerce#measurin...

Mówiąc po ludzku musisz ustawić dwa pola (oczywiście poza standardowymi):

pa=refund

oraz

ti=id_transakcji

Dane musisz wysłać tak jak to w przypadku ulepszonego e-commerce za pomocą hitu pageview lub event.

Natomiast Ty wysyłasz dane używając standardowego e-commerce (bo wykorzystujesz hit transaction) i na dodatek wartości liczbowe podajesz z przecinkami, a powinieneś użyć kropki jako separatora dziesiętnego - Google nie rozumie co to przecinek Emotikon: Szczęśliwy

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki Tomek za odpowiedź.

Zastosowałem się do Twoich rad. Wynik jest taki, że w kolumnie "Kwota zwrotu kosztów" pojawiła się kwota transakcji, gdzie przed modyfikacją było 0zł. Dołączam screen. KwotaZwrotu.jpg

Nie wiem czy dobrze się określiłem na początku ale chodzi mi o to aby dana transakcja (znikneła, usuneła się) z raportu "Skuteczność sprzedaży" i tak samo produkt z raportu "Skuteczność produktu". 

Puste1.jpgPuste2.jpg

Wschodząca Gwiazda

Określiłeś się dobrze, tylko ja Cię nie do końca właściwie zrozumiałem.

Jeżeli chodzi o całkowite usunięcie transakcji i wszelkiego śladu po niej to obawiam się, że nie jest to możliwe. W momencie gdy prześlesz dane o transakcji wykorzystując ten sam numer transakcji tylko podając ujemną kwotę transakcji oraz ujemną liczbę produktów to i tak ostatecznie na karcie skuteczność produktu pozostaje Ci ślad po tym w kolumnie Unikalne zakupy oraz wsp. koszyka do szczegółów i wsp. kupna do szczegółów.

Poniżej podaję Ci kod z parametrami jaki możesz wrzucić do hitbuildera w pole "Hit payload" i tylko podmienić wartości pól:

v=1&t=event&tid=UA-XXXX-Y&cid=cid&ec=ecommerce&pr1id=id_produktu&pr1pr=cena_produktu&pr1qt=-1&ti=id_transakcji&pa=purchase&tr=-kwota_transakcji&pr1nm=Nazwa%20produktu&pr1ca=Kategoria%20produktu

Ważne jest by wypełnić wszystkie pola w sposób identyczny, jak zostały przesłane w oryginalnym hicie (oczywiście poza polem cid, którego nie znasz) zmieniając jedynie wartość transakcji na ujemną (to samo z wartością transportu i podatku, których nie uwzględniłem) oraz podając ujemną liczbę dla ilości produktów. Natomiast kwota dla produktu zostaje normalnie dodania. Pamiętaj by użyć kropki jako separatora liczb dziesiętnych.

Jeżeli będziesz potrzebować jakichś dodatkowych parametrów to znajdziesz je w dokumentacji:

https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/protocol/v1/parameters#enhanced-ecomm

(np. podatek to parametr tt, dostawa to ts, itd.)

Ale tak jak zaznaczyłem na wstępie to nie powoduje w 100% usunięcia wszelkiego śladu po transakcji.

Radzę Ci poeksperymentować na jakimś testowym widoku danych i zobaczyć jak to funkcjonuje w praktyce i jaki jest efekt.

Może wpadniesz na lepsze rozwiązanie - wówczas nie zapomnij się podzielić Emotikon: Szczęśliwy

Tomasz Ciepłucha

Magister ✭

Cześć @Tomasz_C

na podstawie tego co napisałeś stworzyłem taki oto twór:

v 1
t event
tdi UA-XXX
cdi XXX
ec ecommerce
pr1id 870
pr1pr 89.00
pr1qt -1
ti 1725
pa purchase
tr -89.00
pr1nm XXX
pr1ca (not set)

niestety po wrzuceniu tego w Hit Buildera zwalidował mi wszystko ale nie jestem w stanie tego wysłać. 
Podpowiesz, co może być nie tak? 

Wschodząca Gwiazda

Wszystko wygląda dobrze i powinno działać.

Nie masz może jakiegoś filtra po nazwie hosta na widoku danych?

Bo jeśli tak, to musisz dodatkowo ustawić nazwę hosta, by hit "przeszedł" filtr.

Tomasz Ciepłucha

Magister ✭

Okazało się, że Ghostery blokował mi przycisk, po dodaniu Hit Buildera do zaufanych wszystko pięknie zagrało Emotikon: Szczęśliwy

Magister ✭

@Tomasz_C  a podpowiedziałbyś proszę czy można, a jeśli tak to jak usuwać kilka produktów jednym HITem?

Wschodząca Gwiazda

Analogicznie jak masz pr1id, pr1pr, itd. dajesz pr2id, pr2pr, ... pr3id, pr3pr,... itd. dla kolejnych produktów.

Tomasz Ciepłucha