Obecnie 245 forumowiczów jest online
Obecnie 245 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie konwersji z jednej strony w panelu innej strony

Student ✭

Cześć,

chcę uzyskać pewien efekt, jednak nie bardzo wiem jak go nazwać, a tym bardziej jak go wdrożyć.

Mam dwie strony: portal i sklep. Strony są w oddzielnych domenach. Mam dostęp do analitycs i portalu i sklepu, jednak fizyczne działania mogę podejmować tylko na portalu (nie mam wpływu na działanie sklepu). Z portalu kierujemy ruch na sklep, poprzez linki i bannery.

Chciałbym zatem móc zmierzyć dokładnie skąd i jakie mamy konwersje w sklepie, które przyszły z portalu. Wiem, że mogę to zrobić UTM (za portal zabrałem się dopiero niedawno, nikt wcześniej nie robił UTM :/) i w analitycs sklepu sprawdzać z której kampanii mam konwersje.

Chciałbym jednak również w analitycs portalu widzieć konwersje ze stron (np w "Strony docelowe") - czyli np wchodzi klient na konkretną stronę na portalu, klika w jeden z trzech bannerów (każdy będzie otagowany), przechodzi na sklep, dokonuje zakupu i ja w GA portalu widzę ilość i wartość konwersji z danej strony.

Jak to zrobić żeby się nie pogubić, nie pomieszać widoków itp?

Czy tym sposobem: https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl ?

Co ważne, chcę jak najmniej ingerować w analitycs sklepu.

Z góry dzięki serdeczne za odpowiedź!

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
kwietnia 2016

Dot.: Śledzenie konwersji z jednej strony w panelu innej strony

Wschodząca Gwiazda

Cześć,

żeby osiągnąć oczekiwany przez Ciebie efekt rzeczywiście musiałbyś wdrożyć śledzenie w wielu domenach.
Ponieważ obecnie śledzisz już osobno i portal i sklep chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie zupełnie nowej usługi i użycie tej usługi jako usługi zbiorczej zbierającej dane i na portalu i w sklepie. Jednakże nie jest to takie proste, gdyż oprócz odpowiedniej konfiguracji dot. śledzenia w wielu domenach będziesz musiał jeszcze zadbać o prawidłowa obsługę wielu kodów śledzących na jednej stronie, a to już jest coś, czego chciałbyś uniknąć i o ile w przypadku witryn nie będących witrynami e-commerce nie jest to aż tak skomplikowane o tyle przy e-commerce trochę jest z tym roboty (konieczność wysyłania danych e-commerce do dwóch usług).

Rozwiązaniem w najmniejszym stopniu ingerującym w kod sklepu będzie użycie usługi GA na której działa sklep, jako tej usługi zbiorczej do śledzenia w wielu domenach.
Czyli używasz tego samego identyfikatora UA na stronie sklepu i portalu (rezygnując z tej usługi, która była dotychczas używana do śledzenia portalu) lub (jeśli chcesz zachować ciągłość danych zbieranych w dotychczasowej usłudze śledzącej portal) dodajesz dodatkowy kod na stronie portalu zgodnie ze wskazówkami, które znajdziesz tutaj:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/creating-trackers#working_w...

Dodatkowo jeśli są możliwe tylko odesłania z portalu do sklepu, a nie na odwrót wówczas konfiguracja śledzenia w wielu domenach jest nieco prostrza.

Poniżej konkretny przykład, jak powinien wyglądac kod.
Jeśli portal (portal.com) śledzony jest za pomocą usługi UA-XX-1, a sklep (sklep.com) za pomocą usługi UA-YY-1 i kliknięcia mogą być tylko z portalu do sklepu to:

1. Na stronie portalu musi się znaleźć następujący kod taki kod:

<script>
  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
  ga('create', 'UA-XX-1', 'auto');
  ga('send', 'pageview');

ga('create', 'UA-YY-1', 'auto','sklepTracker');
  ga('sklepTracker.require', 'linker');
  ga('sklepTracker.linker:autoLink', ['sklep.com'] );
  ga('sklepTracker.send', 'pageview');
</script>

natomiast na stronie sklepu wystarczy dopisać w kodzie śledzącym jeden parametr, który będzie informował o tym, by był sprawdzany parametr z linkera.

<script>
  ga('create', 'UA-YY-1', 'auto',{'allowLinker':true});
  ga('send', 'pageview');
</script>

W wyniku zastosowania w/w kodów:

1. Usługa UA-XX-1, która do tej pory zbierała dane z portalu będzie je zbierać dalej i nic się nie zmieni,

2. Usługa UA-YY-1, która do tej pory zbierała dane ze sklepu będzie zbierać dane i ze sklepu i z portalu (w związku z tym będziesz musiał stworzyć kilka filtrów, o których mowa w tym artykule, który cytowałeś).

Automatyczny moduł linkowania użyty na stronie portalu spowoduje, że każde kliknięcie do sklepu (sklep.com) spowoduje dodanie do linku specjalnych parametrów, które na stronie docelowej będą odczytane, dzięki czemu sesja będzie kontynuowana.

To tak mniej więcej. Można oczywiście zrobić na odwrót, czyli użyć usługi portalu do zbierania wspólnych danych, ale wtedy jest więcej pracy przy konfigurowaniu kodu śledzącego po stronie sklepu, bo trzeba będzie wysyłać nie tylko dane o odsłonach, ale również o transakcjach do dwóch usług.

Dodatkowo musisz pamiętać, że jeśli na stronie portalu korzystasz z dodatkowego śledzenia (np. zdarzeń, wirtualnych odsłon, lub czegokolwiek innego oprócz standardowych odsłon) to jeśli chcesz by usługa zbiorcza zbierała też te dane to musisz je do niej dodatkowo wysyłać pamiętając o dodaniu nazwy trackera, czyli zamiast:

ga('send', 'pageview');

trzeba użyć:

//wysyłanie danych do standardowej usługi portalu

ga('send', 'pageview');

i

//wysyłanie danych do usługi zbiorczej

Analogicznie z innymi rodzajami wysyłanych hitów.

Nie wiem, czy ta odpowiedź rozwiąże Twój problem, ale obawiam się, że za wiele opcji niestety nie masz.

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
kwietnia 2016

Wschodząca Gwiazda

Cześć,

żeby osiągnąć oczekiwany przez Ciebie efekt rzeczywiście musiałbyś wdrożyć śledzenie w wielu domenach.
Ponieważ obecnie śledzisz już osobno i portal i sklep chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie zupełnie nowej usługi i użycie tej usługi jako usługi zbiorczej zbierającej dane i na portalu i w sklepie. Jednakże nie jest to takie proste, gdyż oprócz odpowiedniej konfiguracji dot. śledzenia w wielu domenach będziesz musiał jeszcze zadbać o prawidłowa obsługę wielu kodów śledzących na jednej stronie, a to już jest coś, czego chciałbyś uniknąć i o ile w przypadku witryn nie będących witrynami e-commerce nie jest to aż tak skomplikowane o tyle przy e-commerce trochę jest z tym roboty (konieczność wysyłania danych e-commerce do dwóch usług).

Rozwiązaniem w najmniejszym stopniu ingerującym w kod sklepu będzie użycie usługi GA na której działa sklep, jako tej usługi zbiorczej do śledzenia w wielu domenach.
Czyli używasz tego samego identyfikatora UA na stronie sklepu i portalu (rezygnując z tej usługi, która była dotychczas używana do śledzenia portalu) lub (jeśli chcesz zachować ciągłość danych zbieranych w dotychczasowej usłudze śledzącej portal) dodajesz dodatkowy kod na stronie portalu zgodnie ze wskazówkami, które znajdziesz tutaj:
https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/analyticsjs/creating-trackers#working_w...

Dodatkowo jeśli są możliwe tylko odesłania z portalu do sklepu, a nie na odwrót wówczas konfiguracja śledzenia w wielu domenach jest nieco prostrza.

Poniżej konkretny przykład, jak powinien wyglądac kod.
Jeśli portal (portal.com) śledzony jest za pomocą usługi UA-XX-1, a sklep (sklep.com) za pomocą usługi UA-YY-1 i kliknięcia mogą być tylko z portalu do sklepu to:

1. Na stronie portalu musi się znaleźć następujący kod taki kod:

<script>
  ga('create', 'UA-XX-1', 'auto');
  ga('send', 'pageview');

ga('sklepTracker.require', 'linker');
  ga('sklepTracker.linker:autoLink', ['sklep.com'] );
</script>

natomiast na stronie sklepu wystarczy dopisać w kodzie śledzącym jeden parametr, który będzie informował o tym, by był sprawdzany parametr z linkera.

<script>
  ga('create', 'UA-YY-1', 'auto',{'allowLinker':true});
  ga('send', 'pageview');
</script>

W wyniku zastosowania w/w kodów:

1. Usługa UA-XX-1, która do tej pory zbierała dane z portalu będzie je zbierać dalej i nic się nie zmieni,

2. Usługa UA-YY-1, która do tej pory zbierała dane ze sklepu będzie zbierać dane i ze sklepu i z portalu (w związku z tym będziesz musiał stworzyć kilka filtrów, o których mowa w tym artykule, który cytowałeś).

Automatyczny moduł linkowania użyty na stronie portalu spowoduje, że każde kliknięcie do sklepu (sklep.com) spowoduje dodanie do linku specjalnych parametrów, które na stronie docelowej będą odczytane, dzięki czemu sesja będzie kontynuowana.

To tak mniej więcej. Można oczywiście zrobić na odwrót, czyli użyć usługi portalu do zbierania wspólnych danych, ale wtedy jest więcej pracy przy konfigurowaniu kodu śledzącego po stronie sklepu, bo trzeba będzie wysyłać nie tylko dane o odsłonach, ale również o transakcjach do dwóch usług.

Dodatkowo musisz pamiętać, że jeśli na stronie portalu korzystasz z dodatkowego śledzenia (np. zdarzeń, wirtualnych odsłon, lub czegokolwiek innego oprócz standardowych odsłon) to jeśli chcesz by usługa zbiorcza zbierała też te dane to musisz je do niej dodatkowo wysyłać pamiętając o dodaniu nazwy trackera, czyli zamiast:

ga('send', 'pageview');

trzeba użyć:

//wysyłanie danych do standardowej usługi portalu

ga('send', 'pageview');

i

//wysyłanie danych do usługi zbiorczej

Analogicznie z innymi rodzajami wysyłanych hitów.

Nie wiem, czy ta odpowiedź rozwiąże Twój problem, ale obawiam się, że za wiele opcji niestety nie masz.

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź, mam prawie pełną jasność jak to zrobić Emotikon: Mrugający

Chciałbym o jeszcze kilka drobiazgów zapytać:

1. W tym miejscu kodu, fragment 'sklepTracker' - to jest niejako nazwa którą sam wybieram, czy ona musi być dokładnie taka jak podałeś?

2. Czy mając widok zbierający z dwóch domen, patrząc na dane z portalu będę widział całą ścieżkę użytkownika od wejścia na portal po ewentualny zakup w sklepie?

3. Najważniejsze w sumie pytanie: Czy na koncie agregującym obie usługi, jestem w stanie utworzyć widoki zbierające tylko z danej domeny? Na podanej przeze mnie stronie są do ustawienia filtry, jednak robią tylko tyle, że pokazują całą domenę wraz z podstroną. A czy mogę utworzyć filtr, który spowoduje, że w danym widoku będę widział dane tylko jednej domeny? Chodzi mi o to, żeby po wprowadzeniu zmian które zaproponowałeś, główny widok w sklepie się nie zmienił (nie ja nim zarządzam i nie chcę komuś zrobić bałaganu Emotikon: Mrugający).

Wschodząca Gwiazda
Ad.1
"sklepTracker" to jest nazwa obiektu śledzącego i możesz nadać tą nazwę dowolną przy tworzeniu obiektu. Jeśli nie jest nadana nazwa, to tracker otrzymuje domyślną nazwę t0 więc ważne by kolejnego trackera nie nazwać tak samo Emotikon: Szczęśliwy

Ad. 2 i 3
Jak będziesz mieć usługę zbierającą dane z dwóch domen (np. wykorzystasz do tego celu aktualna usługę dla sklepu) to możesz dla obecnego widoku sklepu stworzyć filtr, który będzie uwzględniał tylko ruch na domenie sklepu. Następnie będziesz musiał stworzyć jeszcze co najmniej jeden widok - widok wspólny dla sklepu i portalu i dla tego widoku też będziesz musiał stworzyć filtr, który będzie uwzględniał nazwę domeny w adresie, by można było odróżniać w raportach który adres był w jakiej domenie. Natomiast nie musisz teoretycznie tworzyć widoku dla domeny portalu, jeśli w portalu zostawisz oryginalną usługę zbierającą dane. Ale oczywiście możesz to zrobić.
Całą ścieżkę użytkownika od wejścia na portal po ewentualny zakup będziesz mieć tylko w widoku wspólnym dla usługi agregującej. Jeżeli jako usługi agregującej użyjesz usługi sklepu to oczywiście ta pełna ścieżka będzie tylko w widoku wspólnym w usłudze sklepu.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Już wszystko rozumiem, dziękuję Ci bardzo! Emotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam!