AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 132 forumowiczów jest online
Obecnie 132 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Śledzenie klikniecia w przycisk

Nowicjusz ✭

Witajcie Forumowicze!
Od wczoraj męczę śledzenie kliknięcia w button na mojej stronie. Po kliknięciu na ten button pojawia się numer telefonu (onclick).
Próbowałem już kilka kodów aby odebrać konwersję ale żaden nie okazał się skuteczny. Szukałem na forum materiałów na ten temat i trafiłem na obrazek:
analytics.jpgUstawiłem u siebie tak jak jest na obrazku powyżej, dodałem do tego kod pod zdarzenie onclick na danym buttonie:

onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'Kontakt', 'Kliknięcie w nr telefonu', '+48123456789']);"

lecz dostałem błąd:

ReferenceError: _gaq is not defined

No to dodałem:

var _gaq = _gaq || [];
        _gaq.push(['_setAccount', 'UA-81220XXX-1']);
        _gaq.push(['_trackPageview']);

i teraz błędu nie wyrzuca ale nadal Analytics mi tego nie zlicza :/

Mój cały kod:

<script>
        (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
                (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
            m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
        })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga');

ga('create', 'UA-81220XXX-1', 'auto');
        ga('send', 'pageview');

var _gaq = _gaq || [];
        _gaq.push(['_setAccount', 'UA-81220XXX-1']);
        _gaq.push(['_trackPageview']);
</script>

Coś jeszcze muszę do niego dodać aby dane zostały poprawnie wysłane?
Jak ustawić w Analyticsie aby dane zostały poprawnie odebrane?

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc Emotikon: Szczęśliwy

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł N
sierpnia 2016

Dot.: Śledzenie klikniecia w przycisk

Najlepszy Współtwórca
Zerknij na ten temat na forum, który rozjaśni Ci sytuację https://www.pl.advertisercommunity.com/t5/Zarzadzanie-Kontem-Uzycie/Sledzenie-zdarzenia-w-Google-Ana...

Używasz kodu Google Universal Analytics, a użyłeś kodu śledzenia zdarzeń dla klasycznego kodu.

Zamień
onclick="_gaq.push(['_trackEvent', 'Kontakt', 'Kliknięcie w nr telefonu', '+48123456789']);"
na
onclick="ga('send', 'event', 'Kontakt', 'Kliknięcie w nr telefonu', '+48123456789');"

Nie musiałeś używać kategorii i działania jak na screenie. Istotne jest to, że stosując konkretny kod Analyticsa na stronie musisz używać odpowiednich kodów do zdarzeń.
Kolejna ważna rzecz, to jeśli dane zdarzenie ma być konwersją, to również dodajesz je jako cel - wystarczy jak Kategoria i akcja mają te same elementy, czyli np.

w kodzie używasz

onclick="ga('send', 'event', 'telefon', 'kliknięcie', '+48123456789');"

to w miejscu dodawania celów, dodajesz jako Kategoria: telefon; Działanie: kliknięcie, Etykieta (nie jest obowiązkowa): +48123456789

Jeśli nadal będziesz miał wątpliwości, to tu masz x wątków na forum odnośnie śledzenia zdarzeń https://support.google.com/adwords/search?q=%C5%9Bledzenie+zdarze%C5%84
Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł N
sierpnia 2016

Najlepszy Współtwórca
Zerknij na ten temat na forum, który rozjaśni Ci sytuację https://www.pl.advertisercommunity.com/t5/Zarzadzanie-Kontem-Uzycie/Sledzenie-zdarzenia-w-Google-Ana...

Używasz kodu Google Universal Analytics, a użyłeś kodu śledzenia zdarzeń dla klasycznego kodu.

Zamień
na
onclick="ga('send', 'event', 'Kontakt', 'Kliknięcie w nr telefonu', '+48123456789');"

Nie musiałeś używać kategorii i działania jak na screenie. Istotne jest to, że stosując konkretny kod Analyticsa na stronie musisz używać odpowiednich kodów do zdarzeń.
Kolejna ważna rzecz, to jeśli dane zdarzenie ma być konwersją, to również dodajesz je jako cel - wystarczy jak Kategoria i akcja mają te same elementy, czyli np.

w kodzie używasz

onclick="ga('send', 'event', 'telefon', 'kliknięcie', '+48123456789');"

to w miejscu dodawania celów, dodajesz jako Kategoria: telefon; Działanie: kliknięcie, Etykieta (nie jest obowiązkowa): +48123456789

Jeśli nadal będziesz miał wątpliwości, to tu masz x wątków na forum odnośnie śledzenia zdarzeń https://support.google.com/adwords/search?q=%C5%9Bledzenie+zdarze%C5%84
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Ok, dzięki za nakierowanie - już poprawiłem kod, ale nadal zdarzenia nie są wyświetlane w Analitycsie - w raportach na żywo nie ma żadnego zdarzenia pomimo że jest klikane w przycisk.  Jak sprawdzić w którym miejscu występuje błąd?

Najlepszy Współtwórca
Podaj adres strony i podpowiedz, gdzie szukać tego przycisku z numerem na stronie. Czy jest to jakaś górna część strony, czy tylko podstrona kontakt. Będzie szybciej ze zlokalizowaniem przycisku, który chcesz śledzić.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Adres strony to http://mebledago.pl/ - przycisk jest na każdej podstronie (i stronie głównej) po lewej stronie - dosyć widoczny. Będzie miło gdy zerkniesz na to Emotikon: Szczęśliwy

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

nie jestem programistą, więc mogę się mylić

kod zdarzenia nie powinien być w skrypcie odpowiadającym za kliknięcie? Tam gdzie masz zielony komentarz?
Screen Shot 08-15-16 at 09.41 PM.PNG

Ten element na zielono, to Ty dodałeś, czy z automatu się dodał, gdy Ty wrzuciłeś kod do buttona?

To zdarzenie można by łatwo wdrożyć przez Google Tag Managera.

Planujesz jeszcze jakieś zdarzenia i cele śledzić na stronie?

Dlaczego strona przeładowuje się po kliknięciu w trzy elementy na głównej? Bardzo mylące.

Screen Shot 08-15-16 at 09.50 PM.PNG

Podstrona http://mebledago.pl/kalkulator - strasznie dużo linków wychodzących. Nie lepiej przygotować własne podstrony?

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

1. Co do lokalizacji kodu, ani tu ani tu nie działa - sprawdzałem po kilka razy.

2. Zielone komentarze ja dodałem
3. Planuję jeszcze podczepić wysłanie wiadomości przez formularz kontaktowy, czy coś więcej? Teraz na to nie odpowiem
4. Te 3 elementy - trafna uwaga - umknęło mi to przy testowaniu Emotikon: Język
5. Podstrony były zrobione, niestety zleceniodawca zadecydował inaczej Emotikon: Szczęśliwy

Dzięki Dominik za zaangażowanie w sprawę Emotikon: Szczęśliwy

Najlepszy Współtwórca
Ja bym sprawdził GTM z tym kliknięciem w przycisk. https://www.youtube.com/watch?v=iaJ9HHvKeL8

Wczoraj tego nie zauważyłem. Porównaj kod jaki dodałeś w przycisku, a to poniżej

Zjadłeś jeden element event.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭

Utknąłem na 4:56 w filmiku, nie pojawia mi się dolny panel oraz ikonka w prawym górnym rogu nie zmienia koloru na zielony a identyfikator kontenera wpisałem i kliknąłem START (Pojawił się zielony napis i nastąpiło przeładowanie strony i tak w koło).

Dodatkowo konsola pluje błędem (zobacz na mebledago.pl) - dlatego że nie usunąłem kodu Analyticsa a dodałem GTM? Jak zrobić żeby odwiedziny nadal sie naliczały i zeby GTM działał poprawnie?

Wschodząca Gwiazda

Cześć Paweł.

Wysyłanie zdarzeń Ci ni działa, bo nadpisujesz zdarzenie onclick.

Najpierw je definiujesz bezpośrednio w kodzie przycisku, a potem nadpisujesz funkcją javascript.

W związku z tym w momencie kliknięcie wykonuje się tylko funkcja, która została zdefiniowana później.

Zrezygnuj z przypisywania onclick bezpośrednio w przycisku i dodaj odpowiedni kod do funkcji poniżej (to zresztą zasugerował Dominik).

Kod przycisku powinien wyglądać tak:

<button type="button" class="phone_button" id="show_number">Pokaż numer kontaktowy</button> 

Natomiast funkcja, którą masz poniżej tak:

<script>
var b1 = document.getElementById('show_number'),
      tresc = document.getElementById('number_t');
b1.onclick = function () {
    tresc.innerHTML = '504-961-951';
    ga('send', 'event', 'Kontakt', 'Kliknięcie w nr telefonu', '+48123456789');
}
</script>

Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Dzięki Tomasz za rozwianie moich wątpliwości.
Dominik Myślak