Obecnie 281 forumowiczów jest online
Obecnie 281 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Różne ścieżki dla tego samego celu

Nowicjusz ✭

Witam,

pod adresem abc.pl posiadam squeeze page z zapisem maili. Pod adresem abc.pl/blog posiadam bloga z okienkiem popup również do zapisu maili. Cel konwersji w obu przypadkach jest ten sam, czyli strona z podziękowaniami za zapis. Czy powinienem założyć jedną usługę dla każdej ze stron czy jedna dla domeny wystarczy? W jaki sposób ustawić realizacje celów, tak abym mógł śledzić konwersje osobno dla squeeze page i bloga?

Odpowiedź eksperta 2verified_user

Najlepszy Współtwórca

Cele mozesz sobie analizowac czy to na stronie czy na blogu zakladajac segmenty lub ogladajac odwrotna sciezke celu. 

Student ✭ ✭ ✭

Jeśli użytkownicy nie będą mogli przechodzić ze squeeze page do bloga i odwrotnie to zdecydowanie dwie oddzielne usługi. Będzie dużo wygodniej analizować dane i o próbkowanie będzie trudniej.

Wschodząca Gwiazda

Jeżeli strona abc.pl i abc.pl/blog to osobne twory, to zrobiłbym dwa osobne widoki dla nich i wtedy nie tylko cele się się ładnie poukładają, ale inne dane analityczne będziesz miał lepiej uporządkowane.

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Dokładnie mam ten sam problem.  Mam dwie osobne usługi. Na stronie 'celu' mam dwa kody śledzenia, to dobrze? Konwersję ze squeeze page widzę, a z bloga cały czas mam zero, choć sam wpisuję dane.

Nowicjusz ✭

Heheh tak u mnie jest to samo. Nie umiem rozdzielić śledzenia konwersji między squeeze page i bloga.

Student ✭ ✭ ✭

Rozumiem, że oba Thank You Page w opisanym przypadku mają ten sam adres URL. Najlepiej będzie stworzyć jego kopię pod innym adresem np. typ.php (na którą będzie kierowany użytkownik ze squeeze page'a) oraz pyp2.php (na którą będzie kierowany użytkownik z bloga). Dzięki temu cele nie będą się dublować. Nie będzie też potrzeby dodawania dwóch kodów Analytics, które zbierałyby de facto częściowo nieprawidłowe dane. Te dwa twory (blog i squeeze page) powinny zostać rozdzielne do końca.

Dot.: Różne ścieżki dla tego samego celu

Nowicjusz ✭

Masz rację, ale to z kolei wymagałoby stworzenia dwóch list adresowych, a na obecnym abonamencie autorespondera mogę zrobić tylko jedną. To jest właśnie główny powód tych kombinacji Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭ ✭ ✭

Podsumowując nie można rozwiązać tego w ten sposób, że adresy URL i kody Analytics będą różne a lista adresowa będzie ta sama? Chociażby wykorzystując do tego kod PHP.

Nowicjusz ✭

Na dzisiejszy stan mojej wiedzy to nie. W autoresponderze, dla danej listy adresowej, wpisujesz w polu adres strony z podziękowaniami za zapis. Nie wiem/umiem zrobić tak, aby przekierowywało na różne strony.

Student ✭ ✭ ✭

Popraw mnie jeśli się mylę. Istnieją dwie strony: Blog i SP, na których występują formularze do wypełnienia adresów e-mailowych. Po wypełnieniu formularza użytkownik jest przekierowywany na stronę TYP, która fizycznie znajduje się na twoim hostingu. Treść i kod HTML strony TYP można dowolnie modyfikować. Przesyła ona również przez API dane do listy adresowej?

[ Edytowane ]
Nowicjusz ✭

Wszystko rozumiesz dobrze Emotikon: Szczęśliwy Z tym wyjątkiem, że strona TYP nic nie przesyła. Ona jest ustawiona w autoresponderze w polu "podziękowanie". Wywoływana jest w momencie jak użytkownik kliknie "zapisz email". Nie ma żadnego kodu związanego z autoresponderem.

edit: sorry, że z różnych kont odpowiadam, ale to zależy na jakim komputerze siedzę Emotikon: Język

Student ✭ ✭ ✭

Doraźnie ja bym zrobił to wykorzystując HTTP_REFERER. Rozwiązanie nie jest idealne, bo niewielki odsetek ruchu może być zakwalifikowany do innej usługi (z uwagi na to, że ta zmienna nie jest w 100% zaufana). Działa to następująco:

Jeśli ruch pochodzi z bloga (określane na podstawie tego czy zmienna HTTP_REFERER zawiera wyrażenie "blog." to zmienna $ua ma wartość UA-YYYYY-YY. UA-XXXXX-XX w przeciwnym razie. Zakładam, że usługa UA-XXXXX-XX jest ważniejsze i ruch bez określonego HTTP_REFERER wpadnie właśnie do niej. Ponadto możesz dla testów wyświetlić na stronie wartość $_SERVER['HTTP_REFERER'] i sprawdzić jak to dokładnie wygląda.

<?php
if(isset($_SERVER['HTTP_REFERER']) && strpos($_SERVER['HTTP_REFERER'],'blog.') !== false)
  $ua = 'UA-YYYYY-YY';
else
  $ua = 'UA-XXXXX-XX';
?>

oraz poniżej w miejscu definiowania usługi:

ga('create', '<?php echo $ua; >', 'auto');

Nowicjusz ✭

Nakombinowałem się i wychodzi na to, że $_SERVER['HTTP_REFERER'] jest puste. Warunek nigdy nie zostaje spełniony. Próbowałem to wyświetlić i tez nic.

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

W takim wypadku mogę zaproponować następujące rozwiązanie.

Dodatkowy kod na SP i Bloga, który będzie zapisywał hosta.

<?php
session_start
(); if(!isset($_SESSION['org_referer'])) $_SESSION['org_referer'] = $_SERVER['HTTP_HOST'];
?>

I teraz w miejsce poprzedniego kodu:

<?php
if(isset($_SESSION['org_referer']) && strpos($_SESSION['org_referer'],'blog.domain.com') !== false)
  $ua = 'UA-YYYYY-YY';
else
  $ua = 'UA-XXXXX-XX';
?>