Obecnie 258 forumowiczów jest online
Obecnie 258 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Rozbieżności w przychodach na stronie raportu i w panelu menadżerskim

Student ✭

Cześć,

mam problem z określeniem przychodu który został wygenerowany przez ludzi przychodzących z danej witryny.

Jest strona (strona.pl) która przekierowuje na sklep (sklep.pl). Niestety większość linków jest nieotagowana (przede mną nikt tego nie robił) więc na razie muszę bazować na raportach ze strony odsyłającej.

Utworzyłem sobie panel menadżerski w którym mam m.in. widżet przychody, z filtrem "Pełna witryna odsyłająca" zawiera "strona". Jak widać tutaj wartość przychodu to niecałe 1500zł.

1.png4.png

Na stronie raportu Pozyskiwanie>Cały ruch>Odesłania utworzyłem sobie segment Źródła wizyt>Źródło zawiera "strona" (część ruchu ma źródło "strona.pl" a cześć, te które już otagowałem ma utm_source="strona"). Jak widać, kwota przychodu to niewiele ponad 1000zł. Początkowo myślałem, że może to wynikać z próbkowania, ale nie mam na tym raporcie próbkowania.

3.png2.png

Co może być przyczyną takiej różnicy w danych, i jak to ogarnąc?

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
kwietnia 2016

Dot.: Rozbieżności w przychodach na stronie raportu i w panelu menadże

Wschodząca Gwiazda

"Pełna witryna odsyłająca" daje nam więcej sesji niż "źródło". Raporty opierają się trochę na innych danych. Jak sam wspomniałeś otagowanie nie jest kompletne. Możliwe, że część przychodzącego ruchu z tamtej strony została przypisana do innego źródła. Fajnie pokazuje to poniższy schemat :

unnamed.png

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wschodząca Gwiazda
Paweł, jeżeli dobrze zrozumiałem, to właściciel strona.pl ( odsyłająca ) dostarcza ci jakiś raport, wg którego widać ile zarobiliście dzięki nim ? Jeżeli tak, to jak oni to robią ? Wspólny kod GA ? Adaśko

Student ✭

Łączenie domen jeszcze przede mną (czekam na dezycję góry). Obecnie mam admin na GA strony i dostęp do danych GA sklepu. Wszystkie screeny są z GA sklepu.

Wschodząca Gwiazda
Pytania pomocnicze : a na pewno zakres dat masz taki sam i czy linki ze strona.pl są otagowane ręcznie ?

Student ✭

Zakres na 100% taki sam.

Z tagowaniem jest problem, bo kilka kampanii mi się udało otagować więc tam źródło mam "strona", jednak zanim to zrobiłem, ruch był nietagowany i jest zaliczony jako strona odsyłająca strona.pl

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Paweł W
kwietnia 2016

Wschodząca Gwiazda

"Pełna witryna odsyłająca" daje nam więcej sesji niż "źródło". Raporty opierają się trochę na innych danych. Jak sam wspomniałeś otagowanie nie jest kompletne. Możliwe, że część przychodzącego ruchu z tamtej strony została przypisana do innego źródła. Fajnie pokazuje to poniższy schemat :

unnamed.png

Student ✭

Dzięki! Grzebałem trochę w raportach i chyba zaczynam już rozumieć różnice o których piszesz i jak patrzeć na wyniki. Dziękuję za pomoc! Emotikon: Szczęśliwy

Student ✭

Hejka, dość głęboko grzebałem w tych raportach, żeby zrozumieć rozbieżności.

Zastanowiło mnie bowiem to, że w raporcie Transakcje i w raporcie Skuteczność Produktu, mimo, że miałem identyczny filtr (pełna witryna odsyłająca) to różnica w kwocie była ok 150zł (ok 5% odchylenia). 
Wyeksportowałem jedno i drugie do excela z wymiarem dodatkowym ID transakcji, i co zauważyłem:

1. Transakcje w Przychodach mają już wliczoną kwotę wysyłki. Jak sobie to w excel poprzestawiałem, to przy każdej transakcji właśnie kwota wysyłki była różnicą, więc tu już rozumiem.

2. Mam jednak problem, z jedną transakcją (i nie wiem czy to się nie powtarza w innych okresach).

Mianowicie, na liście transakcji (nie wiem czy widać screen) kwota przychodu to 97,58zł (4,88zł podatku) i 0zł za wysyłkę. 

a1.png

Jednak gdy kliknę w link, żeby zobaczyć szczegóły, wtedy pojawia mi się kwota 76,58zł. Sprawdziłem i kwoty 

a2.png

Wschodząca Gwiazda
Wygląda na to, że w Twojej implementacji ecommerce jest jakiś błąd podczas wykonywania obliczeń w sklepie i do GA są wysyłane błędne dane.
To co widzisz w podsumowaniu na liście transakcji to są dane, które są przekazywane dla całej transakcji, czyli wartość transakcji, kwota podatku i koszty dostawy.
Natomiast po wejściu do szczegółów masz informację, które są przekazywane przy przesyłaniu danych o poszczególnych produktach.
U Ciebie się to po prostu nie zgadza.

W zależności od implementacji wartość w kolumnie "Przychody" może uwzględniać podatek i koszty dostawy lub nie.
Jeżeli by uwzględniała to po odjęciu podatku wychodzi kwota i tak inna niż kwota przychodu z produktów więc coś jest gdzieś źle liczone (być może gdzieś jest podwójnie dodawany lub odejmowany podatek).
Sprawdź dla tej konkretnej transakcji cenę produktu i stawki podatku w sklepie i porównaj to z danymi w GA i wówczas dojdziesz gdzie następuje przekłamanie.
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Ok, dzięki, to będę musiał podbić do osoby która wdrażała GA.

Dobrego dnia!