AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 16 forumowiczów jest online
Obecnie 16 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Rozbieżność danych Google Analytics, a Magento [eCommerce]

Student ✭ ✭ ✭

Cześć,

Od jakiegoś czasu walczymy z rozbieżnością danych między Google Analytics, a danymi Magento w jednym z sklepów internetowych.

W raportach od 1.01.2018 do 10.04.2018:

- Ilość transakcji w Magento - 5398

- Ilość transakcji w GA - 3418

Daje nam to "skuteczność" 63,31%.

Po analizie tematu przez dostawcę otrzymaliśmy następującą informacje:

"Kod JS działa poprawnie ale jeśli użytkownicy zablokują zewnętrznym narzędziem możliwość śledzenia to takie dane do GA mogą nie dotrzeć. Nie mamy na to niestety wpływu. Kiedyś nie było to problemem, jednak świadomość użytkowników rośnie i świadomie blokują możliwość śledzenia ich."

Czy możliwe, aby zewnętrzne narzędzia blokujące JS są powodem aż tak dużej rozbieżność danych między GA, a Magento ?

Profesjonalista ✭ ✭

Ciężko powiedzieć, czy tego powodem mogą być wtyczki blokujące JS. Na pewno jakiś % tak, ale czy to będzie aż prawie 37%? 

Ostatnio robiłem testy na dwóch swoich stronach i użytkownicy z takimi wtyczkami to byli:

-dla polskiej wersji strony- około 5%

-dla wersji anglojęzycznej- około 4%

Jeśli masz możliwość to spróbuj odnaleźć sesję użytkowników, którym nie zliczyła się transakcja w GA. Być może u siebie w Magento masz nr id zamówienia, który odnajdziesz w sesjach w GA (lub może inny element np. a adresu URL, dzięki któremu odnajdziesz sesję w GA). Wtedy będziesz mógł zobaczyć czy faktycznie takiej sesji użytkownika GA nie zarejestrował, czy jest jakiś błąd i nie zaliczyło transakcji dla danej sesji.

Kanał YT- Google Tag Manager: https://goo.gl/S2RM7X

Wszechwiedzący ✭

Cześć Piotr,

Patrząc na moje doświadczenia z Ecommerce to jest to dosyć spora różnica.

Szczególnie, że GA z regóły pokazuje mniej konwersji niż AdWords.

Wedug Google "normalne" rozbierzności między systemami wahają się w okolicach 20%

Tutaj mamy 36%.

Nie wydaje mi się, że aż tyle użytkowników nie korzysta z JavaScript.

Obecnie mam tylko klientów z Ecommerce i różnice mam mnie więcej takie:

Sklep vs GA 5-10%

Sklep vs Adwords 15-20%

Prowadzisz może jakieś kampanie w AdWords?

Jak tam wygląda ilość konwersji?

Zakładam też, że nie było problemów z implementacją kodu GA i testowałeś używając Google Tag Assistant?

Czy moja odpowiedź była pomocna? Jeśli tak, oznacz ją jako „najlepszą odpowiedź”

Student ✭ ✭ ✭

Dzięki za podpowiedź, spróbuje znaleźć takie sesje użytkowników, może pozwoli mi to znaleźć powód