Obecnie 163 forumowiczów jest online
Obecnie 163 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem ze zliczeniem konwersji w ścieżce konwersji realizacji celu.

Nowicjusz ✭ ✭

Czesc.

Chcę sprawdzić na którym kroku ścieżki zakupowej ucieka mi największa liczba potencjalnych klientów. Ustawiłem do tego celu wizualizację ścieżki w celach e-commerce. 

Niby system wszystko dobrze zlicza, ale podejrzane wydało mi się, że nikt nie wychodzi podczas procesu zakupu. Zrobiłem test i okazało się, że system tego nie zlicza. Wychodzi na to, że zlicza tylko konwersje, które skończyły się zakupem. Gdzie popełniłem błąd? Pomoże ktoś?

Drugie moje pytanie jak to możliwe, że podczas całej podróży klientów widzę ich 18, a na końcu jest ich 19?

Zrzut ekranu 2016-10-18 o 20.42.12.png

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Najlepszy Współtwórca

Sciezka powinna dotyczyc tylko najpopularniejszego zdarzenia konwersji (np od dodania do koszyka, az po zakup), a nie calego idealnego procesu od strony glownej. Malo tego widac ze na koncowym kroku masz wejscia z innego kroku niz na sciezce. Przepjszyj raport odwrotna sciezka realizacji celu.  

Nowicjusz ✭ ✭

Dzięki Maciek. Czyli powinienem usunąć elementy od 1 do 4? 

Jak analizować ten raport 'odwrotna ścieżka realizacji celu' w kontekście mojego pytania? Bo trochę nie rozumiem.

Najlepszy Współtwórca

Sprawdź na większej próbce danych (jeśli masz) kroki od karty produktu do finału. Mała jest szansa (ale to trudno ocenić przy małej ilości danych i nie znając ścieżki), że na takim odcinku nie masz strat. 
Sprawdź definicje kroków i weź pod uwagę, że wybrany warunek dla celu (równy, zaczyna się od, wyrażenie regularne) obowiązuje również dla poszczególnych korków.

Nowicjusz ✭ ✭

Sprawdziłem na większej próbce czyli od 01.09 (wtedy wdrożyłem tą analitykę) i to samo. Brak wyjść podczas procesu zakupowego + jedna konwersja więcej na końcu. 

Zmieniłem warunek z "równa się" na "wyrażenie regularne". Może to coś poprawi. 

Wschodząca Gwiazda

Raport "Wizualizacja ścieżek" uzupełnia brakujące kroki na ścieżce.

Efekt jest taki, że jeśli użytkownik zacznie ścieżkę od jakiegoś etapu (u Ciebie np. strona z listą produktów), a kolejne kroki na ścieżce są źle zdefiniowane i użytkownik zrealizuje cel (który został prawidłowo zdefiniowany) to wszystkie kroki od  wyświetlenia listy produktów do realizacji celów zostaną uzupełnione tą samą ilością, co realizacja celu.

W związku z tym najprawdopodobniej masz źle zdefiniowane poszczególne kroki na ścieżce.

Poniżej znajdziesz więcej ciekawych informacji dot. raportu wizualizacja ścieżek:

https://support.google.com/analytics/answer/2976313?hl=pl

Tomasz Ciepłucha