AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 222 forumowiczów jest online
Obecnie 222 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak ustawiać cele i śledzenie e-commerce. Zobacz, jak zweryfikować trafność źródła ruchu.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Problem ze zliczaniem konwersji celów na stronie

Nowicjusz ✭

Witam,

zastanawiamy się z czego może wynikać brak zliczania konwersji określonych celów w Google Analytics. Obecnie na stronie pojedynczego szkolenia np. kurs samodzielny księgowy liczymy zgłoszenia na 2 różne sposoby. Po wysłaniu przez użytkownika zgłoszenia wyświetlamy mu stronę z podziękowaniami za zgłoszenie (posiada ona unikalny adres url). Na tej stronie wysyłamy manualnie event:

ga('send', 'event', category, action, label, value);


Następnie agregujemy wszystkie te zdarzenia w ramach realizacji jednego z celów. Ponadto, mamy alternatywną metodę mierzenia. Zliczamy po prostu wszystkie wyświetlenia strony o odpowiednim adresie (na każdej z podstron mamy osadzony kod śledzący GA). Tym samym pierwsza i druga metoda zliczania zgłoszeń podaje te same wartości konwersji.

Wcześniej, aby użytkownik mógł wyświetlić stronę na której zbieramy zdarzenia rejestracji na szkolenie, musi jeszcze kliknąć w przycisk "Zgłoś się". Tam również wysyłamy asynchroniczne zdarzenie do GA. 

Często zdarza nam się sytuacja (bardzo niedeterministycznie), w której w bazie odnotowujemy zgłoszenie, a nie mamy odnotowanego tego w Google Analytics. Zwykle jest tak, że nie mamy wtedy danych dla pojedynczego użytkownika (nie mamy jego konwersji celu kliknięcia w przycisk zgłoś się oraz późniejszych konwersji rejestracji). Zaznaczę, że zdarza się to na tyle często, że wykluczyliśmy możliwość blokowania skryptów GA wtyczkami do przeglądarek.

Nie mamy również problemu z zewnętrznymi skryptami, które po rzuceniu błędu powodują zatrzymanie się wykonywania innych skryptów na stronie (w tym wysyłanie zdarzeń do GA).

Będziemy wdzięczni za informację, jeśli ktoś z Was już spotkał się z taką sytuacją i ją rozwiązał.

Odpowiedź eksperta 1verified_user

Dot.: Problem ze zliczaniem konwersji celów na stronie

Wschodząca Gwiazda

Po pierwsze macie zaimplementowane przez GTM dwa takie same kody GA co na pewno rodzi problemy ( np. błędna ilość sesji ). Usuńcie jeden kod i zobacz czy problemy ze zliczaniem konwersji znikną. 

Zrzut ekranu 2016-06-19 o 19.29.06.png

Dot.: Problem ze zliczaniem konwersji celów na stronie

Nowicjusz ✭

Rzeczywiście, wkradła nam się jakaś zaszłość. Co prawda nie przez GTM, ale drugie wywołanie Analytics szło asynchronicznie i aktywowało się po jakimś czasie od załadowania strony (pewnie dlatego przeoczyliśmy). Nie wiem czy usunięcie go pomoże, na pewno nie zaszkodzi. Kody śledzące będą wysyłały dane w sposób prawidłowy.

Będziemy obserwować czy miało to wpływ na liczenie konwersji, dzięki za uwagę!